Zeeland Eeuw oude schildering voor Solo Margarine straalt weer als vanouds Trio wint concours solisten harmonie JURGENS KNRM Ouddorp in actie voor zeilers en boot zonder brandstof Gevelreclame winkel van Van Dixhoorn gerestaureerd. Vertolking Mozarts Divertimento nr. 4 goed voor zege. Rondje Brouwersdam met klassiek vervoer Muzikale wandeltocht bij Buxtehude-festival Gestolen fiets terug en dief aangehouden Zomeravondconcert in kerk Dreischor Excursie naar eiland Stampersplaat Stenengooier in vroege ochtend in kraag gevat Gestrand Frans gezin door bemanning Griend gered. S PZC Maandag 4 juni 2007 1 5 De Solo-reclame prijkt weer in volle glorie op de gevel van de winkel van Van Dixhoorn. foto Dirk-Jan Gjeltema door Piet Kleemans DREISCHOR - Hij is minstens hon derd jaar oud en was deerlijk ver vaagd, maar spettert nu weer van de gevel van de dorpswinkel van Cor van Dixhoorn in Dreischor. Schouwens groenste dorp heeft er met de geheel gerestaureerd gevel reclame voor Jurgen's Solo marga rine weer een toeristische attractie bij. De in oude glorie herstelde schilde ring werd zaterdag onthuld Een klein dorpsfeestje met muziek van Crescendo en pannenkoeken ge bakken in - jawel - Solo margari ne. Speciaal voor de gelegenheid uit België gehaald, waar het merk nog gewoon gevoerd wordt. Het merk werd in 1890 in de markt ge zet en geen middel bleef onbe proefd om het te promoten, zo blijkt uit het verhaal van M. )ur- gens, nazaat van dé lurgens die So lo lanceerde. „Er werden grote re clameschilderingen gemaakt op on der meer stationsgebouwen, er was de Solist, een tijdschrift voor kinderen en een Solo-atlas. Er was zelfs een solo-lied met als motto 'Lekker leven met Solo'." Solo is niet meer in Nederland ver krijgbaar. „Wanneer op deze gevel niet eerder een reclame was ge schilderd van deze omvang, zou er vandaag geen toestemming voor worden gegeven, zeker niet bin nen een beschermd dorpsgezicht. Maar een reclame van meer dan honderd jaar oud, gemaakt door een vakkundig ontwerper, past binnen beschermd dorpsgezicht", aldus voorzitter H. Doeleman van de Stichting Beschermd Erfgoed Schouwen-Duiveland, die het ini tiatief voor de restauratie nam. De stichting nam restaurateur Wendy Schoenaker in de arm. Sa men met de stichting en amateur historica Betty Blikman dook Schoenaker in de historie van de muurschildering en nam een kijk je ter plaatse. Uitgangspunt was dat de gevelreclame hersteld moest worden, maar niet te nieuw mocht lijken. Een simpel karwei was het niet. Schoenaker: „Het woord Solo was nog goed te lezen maar de tekst lurgens margarine was helemaal weg. Het moeilijkste was om die tekst in het juiste let tertype in de juiste grootte in te schilderen. Het was alleen al een studie om te achterhalen of de s van Jurgen's vast aan de naam zat of met een hoge komma geschre ven moest worden." Schoenaker begon haar restauratie werk met een schoonmaakbeurt. Vervolgens werden op basis van de nog aanwezige kleuren handma tig de kleuren gemengd totdat de juiste tint was bereikt. Om te voor komen dat de verf te diep in de ge vel zou trekken werd deze geïm pregneerd. Daarna kwam het aan brengen van de fondkleuren (ach tergrond), het uittekenen en door drukken van de letters en het in- schilderen van de letters en de bie zen. Doeleman is zeer in zijn nop jes met het eindresultaat en wat hem betreft hoeft het niet bij de gevelreclame in Dreischor te blij ven. „Ik hoop dat met name in Zie- rikzee meer geveltekens gerestau reerd zullen gaan worden." door Piet Kleemans ziERiKZEE - Het klarinettrio Erik van Dijk, Marian Klink en Eddy de Looff heeft het zaterdag gehou den solistenconcours van Konink lijke Harmonie Kunst en Eer ge wonnen. Het trio scoorde met zijn vertol king van het Divertimento nr. 4 van Mozart 53,5 punten; dat bleek genoeg voor de winst. In de 1 lar- monie, het clubgebouw van Kunst en Eer, namen veertien solisten en ensembles het in vijf categorieën tegen elkaar op. De deelname van de jeugdleden viel wat tegen, maar voor wie het aandurfde was dat al een prijs waard. De introductieafdeling werd gewonnen door l.isanne Ha- gesteijn (klarinet). Zij behaalde met The Entertainer 49,5 punten. In de derde afdeling sleepte Mir jam Berrevoets op saxofoon de eer ste prijs in de wacht, met even eens 49,5 punten. Zij speelde The beauty and the beast. Mark Vaane scoorde in de tweede afdeling met zijn vertolking op kleine trom van Funny Feelings de eerste plaats. Een andere slagwer ker, Elieke van den Berg, speelde op de kleine trom Alborada en won daarmee in de eerste afdeling met een totaal van 50 punten. In de ereafdeling waren de verschil len erg klein. De nummers één, twee en drie eindigden met een onderling verschil van slechts an derhalve punt. Uiteindelijk was de eerste prijs voor het trio Van Dijk, Klink en De Looff De publieksprijs werd gewonnen door Elleke van den Berg, Daan Bolle, Mariëlle Vaane en Mark Vaane. Verkleed als oude manne tjes en vrouw speelden zij met ar men en benen een slagwerkkwar tet. Het was het ludiekste optre den van de avond. De jurering was in handen van Hu- go Verweij uit Oude Tonge. Ellen gard (ense nam de pianobegelei ding voor haar rekening. SCHARENDIJKE - Een rondje Brou wersdam met bus en tram. Het lijkt niet bijzonder maar dat is het wel want het wordt verzorgd door het aan de Punt-West bij Ouddorp gevestigde RTM-trammuseum. De bus rijdt van de remise langs de zeezijde van de Brouwersdam - met uitzicht op duinen en zee. DREISCHOR - In het kader van het Buxtehude-festival wordt zaterdag 9 juni een muzikale wandeltocht van Dreischor naar Zierikzee ge maakt. Tijdens de wandeling zorgt gitarist Dik de Koning voor mu ziek. In de Nieuwe Kerk in Zierik zee volgt een broodmaaltijd. MIDDELHARNIS - Een 57-jarige man uit Den Haag vond in Middelhar- nis zijn eerder die dag vanaf de Spuistraat in Middelharnis gesto len fiets terug. Hij zag een jongen er op rijden en waarschuwde de politie. Deze hield de jongen - een 16-jarige inwoner van Dirksland - aan wegens diefstal. DREISCHOR - Schouws jeugdorkest, kinderkoor De Sjofar en het Chris telijk Gemengd eilandenkoor ver zorgen zaterdag 9 juni een zomera vondconcert in de hervormde kerk van Dreischor. Christiaan Stouten speelt piano, Marien stou ten orgel. Aanvang 19.30 uur. ZONNEMAIRE - Staatsbosbeheer ver zorgt woensdagen 7 en 13 juni en donderdag 21 juni vanuit de Haven van Bommenede bij Zonnemaire excursies naar het eilandje Stam persplaat, begraasd door een kud de Shetlandponies. Opgave voor deze tweeënhalf uur durende ex cursie bij WV-Haamstede. MIDDELHARNIS - Politiemensen van district De Eilanden hebben zon dag in alle vroegte een 18-jarige man uit Herkingen aangehouden. De man gooide rond drie uur 's nachts op de Oosthavendijk een steen tegen een rijdende politiewa gen. De man is ingesloten. door Piet Kleemans OUDDORP - De bemanning van KNRM-station Ouddorp moest af gelopen weekend twee keer uitruk ken. Het eerste alarm betrof een zeilboot die aan lager wal was ge raakt in de omgeving van de ha ven van den Osse. Volgens de Kustwachtpost Oud dorp ging het om een zeilboot met één persoon aan boord, die was gestrand en niet meer op ei gen kracht los kon komen. Onderweg naar de opgegeven posi tie kwam echter de melding dat het de man toch gelukt was om zelf dieper water op te zoeken. De reddingboot keerde hierna terug naar thuisbasis KNRM-station^ Ouddorp. Net terug boven aan de helling hoorde de schipper van de Griend dat iemand bij het Kustwacht Cen trum melding maakte van een open motorbootje dat op eiland Ossehoek was aangespoeld, met aan boord drie kinderen en twee volwassenen. In overleg met het kustwachtcen trum ging de Griend op pad. Bij Ossehoek bleek het om een Frans gezin te gaan dat een bootje had gehuurd en zich er niet van had vergewist of er voldoende brand stof in de tank zat. De Griend bracht de Fransen en het huur- bootje naar Port Zélande.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 41