Agenda Vergeet het Zeeuw-zijn, vergeet het roemrijk verleden, dat toch al niet zo fraai was. Let niet op de half slachtige pogingen om er iets tijd loos van te maken. Of de kibbelende he ren nu een blikje hedendaags bronwater openrukken of uit een stenen kruik een stevige oorlam inschenken, wat doet het er toe. Wel zou ik die twee graag woord voor woord hebben verstaan, al denk ik dat hun dialoog niet van een grootse diep gang is. Maar af en toe duiken in de tekst mooie oneliners op ('Wat bevolen wordt, heeft zin.'), die wellicht in staat zijn om kleur te geven aan wat anders een ordinai re ruzie is. En als een opera dan toch er gens voor deugt, dan is het wel om die dan als een motief op te nemen in het Middelburg Vól-koren trekt behalve veel zangers ook drommen publiek Of de heren een blikje bronwater open rukken of uit een stenen kruik een oorlam inschenken, wat doet het er toe. Abdijplein loopt vol voor gloednieuw Vlissingen tienerkoor PZC Maandag 4 juni 2007 45 ACENDA OP PAO Avondvierdaagse In verschillende dorpen begint de avond vierdaagse met afstanden over vijf en tien kilometer. Colijnsplaat, De Brug, 18.30 uur. Yerseke, Het Kompas, 18.30 uur Kruiningen, Dorpshuis, 18.30 uur. Zwemvierdaagse De enige voorwaarde om mee te doen aan de Thoolse zwemvierdaagse is een zwemdiploma A. Er is keuze uit afstanden van 10, 20 of 40 baantjes. Tholen, de Spetter en Sint-Maartensdijk, De Haestinge. Van 7.30 tot 9.00,15.00 tot 17.00 en 1830 tot 20.00 uur. Boeken- en verzamelmarkt Middelburg, Markt, 11.00-17.00 uur. MUZIEK Tango Dames-tangokwartet Las Milonguitas vormt de hoofdact van Argentijnse tango- dub El Placer. Verder draait een dj mu ziek. Middelburg, Paso Doble, 16.00-21.00 uur. EXPOSITIE Leerplicht Gemaakt door schoolkinderen uit de Be- velanden en Tholen is de posterexpositie over de leerplicht. De kinderen hebben nut en noodzaak van de leerplicht in beeld gebracht Kapelle, gemeentehuis, tot en met 29 juni tijdens kantooruren. Meer agendanieuws op www.pzc.nl BERGEN OP ZOOM Cinem'actueel. Mr. Bean's Holiday: 20.00 uur; Pirates of the Caribbean 3 (foto): 20.00 uur; Spider-Man 3: 20.00 uur; Our Daily bread: 20.30 uur. MIDDELBURG Schuttershof. Notes on a Scandal: 20.00 uur. OOSTBURG Ledeltheater, Mr. Bean's Holiday: 20.00 uur. TERNEUZEN Merral, Fracture: 20.00 uur; Pirates of the Caribbean 3: 18.30 en 20.30 uur; Spi der-Man 3: 20.00 uur. VLISSINGEN Cinecity, Zodiac: 15.45,18.45 en 15.45 uur; Spider-Man 3: 16.15,19.00 en 21.45 uur; The number 23: 19.00 uur; Fracture: door Henk Postma middelburg - Er waren koren die het op het laatste moment lieten afweten. Maar in de drukte viel dat nauwelijks op. Bijna 2500 zan gers en zangeressen, verdeeld over zo'n 65 gezelschappen, schraapten afgelopen weekend de keel om het flanerend publiek te trakteren op een keur aan genres: van pop tot klassiek, en van kerkzang tot zee mansliederen. De negende editie van Middelburg Vól-koren trok niet alleen meer deelnemers, maar ook meer toe hoorders dan ooit. Nieuwkomers als het tienerpopkoor Lacoda uit Vlissingen droegen daar in belang rijke mate toe bij. De jongeren stonden voor het eerst op de plan ken, en trokken op het zonovergo- Middelburgs koor laat verstek gaan wegens 'ziekte onder de bassen' ten Abdijplein meteen drommen publiek. Het was een van de veertien plaat sen in het stadshart waar zanglief hebbers, zowel zaterdag- als zon dagmiddag hun hart konden opha- In de Nieuwe Kerk zingt het Pop-Up koor uit Oud-Beijerland. foto Lex de Meester len. Koren uit heel Nederland en België, zongen er op los. Ze gaven elk twee concerten van een klein half uur: in kerken, op pleinen, in de kloosterzang, een winkel en zelfs de gracht. Op het eind van de twee midda gen kwamen ze allemaal samen op het Abdijplein om een voor een nog een lied ten beste te ge ven. Ja", bevestigt Hans de Kuy- per, initiatiefnemer van het eerste uur: „Het heeft een groot reü nie-gehalte." Ook al melden steeds weer nieuwe koren zich aan om met de zangmarathon mee te doen. Dit jaar waren dat er zelfs zo veel, dat om een plaatsje moest worden geloot. Een twintigtal ko ren viel daarbij uit de boot. lammer dan ook dat enkele lokale gezelschappen op het laatste mo ment afzegden. Zo liet het Middel burgs Kamerkoor verstek gaan we gens 'ziekte onder de bassen'. De Kuijper had daar alle begrip voor. „Koren willen zich hier van hun beste kant laten zien. Als dat niet mogelijk is, haken ze af. Want re ken maar dat ze op elkaar letten. En dan ga je niet graag op je ge zicht." 16.15 en 19.1 S uur; Haaibaai: 14.00 en 16.15 uur; It's a boysgirl thing: 13.45 uur; Mr. Bean's Holiday: 14.00,16.00 en 18.45 uur; Next: 22.30 uur; Pirates of the Caribbean: 14.00,16.00, 18.45, 20.00, 21.00 en 21.30 uur; Assepoester en de Keukenprins: 13.45 uur; Blades of glory: 14.00 uur; The Queen: 14.00 uur; 5neak: 22.00 uur. Johnny Depp in Pirates of the Carri- bean 3. foto AP NADER BESCHOUWD door Willem Nijssen Een moment uit de kameropera Bestevaer. ook, al durf ik niet te denken aan wat dat allemaal moet kosten. Maar dat gaat me ook niet aan. muzikale weefsel. Dat gebeurt hier niet, maar dat komt waarschijnlijk omdat deze Bestevaer geen symfonische opera is. Geen groot orkest, geen meeslepende me lodielijnen. De grote charme en voor mij de grote verrassing (ik heb in 2001 de voorganger Kabaal gemist) is, dat het mu zikale deel uitsluitend bestaat uit percus sie. Met de marimba als centraal instru ment, en daar blijkt heel veel mee moge lijk. Alle menselijke emotie in dit conflict, van twijfel tot woede, van toegeving tot argwaan, blijkt in ritme en in rake-klap- pen-klank om te zetten. De compositie van Douwe Eisenga, dat is wat Bestevaer tot een belevenis maakt, die je denk ik zelfs meermaals moet ondergaan om hem echt te leren 'smaken'. Het gaat in deze opera niet om fijne gevoelens uit be wogen harten, maar om rauwe emoties uit de onderbuik en daar past die percus sie wonderwel bij. Een kameropera Bestevaerin een grote kerk, de Grote Kerk, in Veere. Dat is wel even een bevreemdende ervaring: zo'n klein groepje rond een minuscuul podium, en daar omheen zo'n geweldig grote ruimte. De hoop dat dat in ieder geval een geweldig geluid zal geven, moet ik ook al gauw opgeven; het geluid is eerder karig, zuinig. Maar de mu ziek is ook dan toch nog wel mooi. Een raar zinnetje, vind ik zelf. Op zichzelf een al even karig en zuinig zinnetje. Met 'mooi' kan je eigenlijk niet veel meer be schrijven. Het is een gedevalueerd woord. Het synoniemenlijstje van tekstverwer ker Word deugt evenmin: fijn, goed, pri ma, uitstekend, aardig, leuk, vermakelijk. Zelf kan ik nog boeiend, spannend, fan tastisch, adembenemend, onderhoudend, aangrijpend, meeslepend, verrassend, prikkelend in de strijd gooien. Maar het is allemaal niet wat de muziek bij me aan raakte. Ik werd er eerder vredig van. Vreemd genoeg, want het verhaal van de ze kameropera vertelt over een hevig con flict. In het grijze verleden heb ik veel ge dichten en toneelfragmenten uit het hoofd geleerd. Die duiken bij stond en wijl in mij op, als een situatie daar de aan leiding toe vormt. Hier in de Grote Kerk duikt na een tijdje een passage uit de Hamlet op. Hamlet heeft juist een rond trekkende groep toneelspelers op het kas teel van zijn moeder begroet, en hen in een complot betrokken. Nu is hij weer al leen en denkt na over de wonderlijke wer king van toneel. „What is Hecuba to him, or he to Hecuba, that he should weep for her?" Waarom zou een speler, of de toe schouwer, een traan laten voor een my thologische figuur? Op zich is dat een spannende vraag. Maar wat moet ik met een zeven jaar aanslepend conflict tussen Michiel de Ruyter en Cornelis Tromp? Ik ben niet de juiste persoon (veel te scep tisch over 'ons' roemrijke verleden) om in deze mensen grote vaderlanders te zien. Te weinig Zeeuw om trots te kun nen zijn. Voor mij hebben ze nooit my thologische proporties aangenomen. En ik ben ook niet van plan om dat omwille van een mooi avondje cultuur heel even door de vingers te zien. Dat is misschien een lichte handicap om deze kameropera echt te laten binnenkomen. Bestevaer (een koosnaam van De Ruyters beman ningen, om aan te geven dat hij voor hen een soort vader of grootvader was) is een voorstelling die nog zo'n 16 keer zal spe len in de komende 4 weken. Van Kapelle en Groede (8 en 9 juni) tot in Terneuzen en Kruiningen (eind juni) in allerhande voornamelijk kleine zalen. Dat is wel re delijk uniek, denk ik. De moeite waard

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 33