Cultuur Veteranen in hoofdrol op Scheldejazz Rozentuin biedt fraai decor voor kunstwerken met verhaal s .,44 Maandag 4 juni 2007 PZC Festival beleeft een van de beste edities van afgelopen jaren. .Werk van Klaas Gubbels en Vincent Mentzel in Zeeuwse Rozentuin. door Rolf Bosboom TERNEUZEN - Na zaterdagavond kon de 35e editie van Scheldejazz voor organisatie en publiek hele maal niet meer stuk. Boogie Boy, de bijna 60-jarige zanger en pia nist uit België, zette met zijn Ray Charles-tribute de Markt compleet op baar kop, wist van geen ophou den en stapelde toegift op toegift. De zwaargewicht waagde zich zelfs aan stagediven, voordat hij af sloot met - 'helaas niet van Ray Charles' - Wonderful world. Het was een van de memorabele momenten van het Terneuzense jazzfestival, dat ruim drie dagen lang een van de succesvolste afleve ringen van de afgelopen jaren be leefde. Het openingsconcert van Philip Harper, donderdag, was met een al een hoogtepunt en nadien waren er meer te noteren, zoals )ef Neve 8t Rony Verbiest (vrijdag), maar vooral ook La Sonora Cuba- na met de 80-jarige Ignacio Carril lo ('Mazacote'), die de traditionele Cubaanse muziek met verve le vend houden. Het gezelschap was op het laatste moment ingevallen, maar groeide uit tot een van de re velaties van Scheldejazz, met suc cesvolle optredens zaterdag op het Anton Goudsmit bekeek de snaren van zijn gitaar. 'Zitten ze er nog allemaal aan?' Markt-podium en op de jazzboot. Zaterdag was ook de dag van de straatorkesten, die per boot arri veerden. - Imponerend was zeker het concert van gitarist Anton Goudsmit, drummer Martijn Vink, bassist Jeroen Vierdag (hij had het druk, want hij speelde ook samen met de Zeeuwse trompettist Rik Mol en Nueva Manteca) en saxofonist Efraïm Trujillo, zaterdagavond in Porgy en Bess. Even daarvoor had het jonge vijftal Zero Torrent, met de Terneuzense toetsenist larno van Es, al verdienstelijk gespeeld, maar Goudsmit en de zijnen lie ten meteen het verschil horen tus sen veelbelovend en de top. Elk nummer was een muzikaal avon tuur met veel tempo- en stijlwisse lingen, met als uiterste Pigseye Pop- side. Dat nummer begon kalm, maar werd onderbroken door een geweldige gitaareruptie. Daarna be keek Goudsmit de snaren van zijn instrument en leek te zeggen: 'Zit ten ze er nog allemaal aan?' Scheldejazz-voorzitter Peter de Graaf oogde gistermiddag voldaan. Zowel organisatorisch als muzikaal gezien is alles gesmeerd verlopen en de publieke belangstelling leek groter dan voorgaande jaren. „Het is zo'n festival dat ik zeg: het gaat bijna té goed. Het weer is natuur lijk ook goud, maar daar mag je het niet op steken. )e moet inhou delijk een goed festival hebben staan. We hadden nu een heel con sistent programma." Het podium op het nieuwe Arsenaalplein bij de Merral-bioscoop, waar onder meer de regionale bands Shit Hap pens en Boo's lazzoo's optraden, bleek een geslaagde toevoeging aan de reeks locaties. Scheldejazz had nog een smakelijk nagerecht in petto. De vermaarde Amerikaanse zanger Mark Murp hy, wéér zo'n veteraan (al in de ze ventig), sloot het festival gister avond af voor een klein maar en thousiast publiek. Hij grasduinde in het jazzrepertoire en gaf dat een nieuwe lading. Murphy zong door leefd, met zijn welbekende vocale acrobatiek, niet altijd zuiver, maar wel intens en vanuit het hart, met als een van de hoogtepunten zijn versie van Cole Porters I've got you under my skin. Daarnaast was hij geestig en gunde de leden van zijn begeleidingsband alle ruimte om te soleren. Zij keken op hun beurt vaak geamuseerd naar de zanger en leken het als een voorrecht te ervaren om met hem op te treden. Voor het publiek voelde het als een voorrecht om erbij te zijn. door Alï Pankow KATS - Een nuffige Claire Matin (klimroos) gaat de concurrentie aan met een uitvergrote koffiekan van cortenstaal. Zoete bloemen geuren kruiden de atmosfeer en het zachte gekwetter van de vogels biedt de passende begeleiding. Het is een momentopname zater dagmiddag in de Zeeuwse Rozen tuin in Kats, kort voor de officiële - v pening van de zomertentoonstel- ling 2007. Exposanten zijn foto graaf Vincent Mentzel en beel dend kunstenaar Klaas Gubbels. Minister van Staat Ruud Lubbers is uitgenodigd voor het openings woord. Hij is een persoonlijk vriend van Mentzel en Gubbels. Lubbers weet ambiance en sfeer kernachtig te verwoorden met de constatering dat 'hier alles samen- komt'. Hij schrijft beide kunste naars het vermogen toe de dyna miek van hun werk treffend te ver binden met de schoonheid van het verstilde landschap. „Kunst laat ons realiseren, dat we allemaal een deeltje van het leven zijn. Dit hier biedt het toppunt van genieten", waarna de voorma lige premier de zomertentoonstel- ling voor geopend verklaart. Klaas Gubbels (1934) is schilder, beeldhouwer, graficus en tekenaar. Een tafel, een koffiekan, een stoel en een pijp zijn kenmerken in de sculpturen en de schilderijen van Gubbels. Opmerkelijk aan zijn beelden is dat hij 'driedimensio naal werk in het platte vlak' lijkt te maken. De koffiekan op rechthoe kige tafel in de tuin links voor het gloednieuwe bezoekerscentrum van de Rozentuin biedt daar een treffend voorbeeld van. Gubbels streeft niet naar schoonheid, maar naar boeiende vormen en kleuren in niet voor de hand liggende com binaties. Achter zijn werk schuilt het verhaal dat het ooit begon met een stilleven. Het stilleven stond op een tafel. Gubbels schilderde daar eerst de la van de tafel bij en vervolgens kwamen daar de steeds langere poten bij tot het een com plete tafel werd met steeds minder stilleven erop. Naast de sculpturen tussen het fraaie decor van de rozen, expo seert hij in het riante bezoekerscen trum kleiner werk en olieverfschil derijen waaronder een dubbel stil leven, met blauwe en zwarte kof fiekannen, dat nadrukkelijk aan dacht vergt. Langs de borders van de sloot in de Zeeuwse Rozentuin galopperen intussen de ruiters uit Mongolië. Het betreft werk van fo tograaf Vincent Mentzel. Hij is on der meer bekend als vooraan staand persfotograaf bij de NRC, maar heeft ook een grote staat van dienst als kunstfotograaf Zijn fo to's in de serie 'Mongolia' zijn voor deze expositie op buitenpro portioneel formaat afgedrukt op geweven doeken die weer- en windbestendig lijken. De kunst werken duiken letterlijk tussen het rozendecor op. Zoals de dappe re jonge vrouw naast haar paard, Fotograaf Vincent Mentzel en beeldend kunstenaar Klaas Gubbels expose ren in de Zeeuwse Rozentuin in Kats. foto Willem Mieras te midden van mannelijke strij ders. Zij lijkt de bezoekers uit te nodigen door de groene tunnel van rozenstruiken naar haar toe te komen. Schoonheid en een vleug humor weet Mentzel te verweven in een foto van vier strijdbare vrouwen op de rug gezien. Zij la ten zich door rozen noch toeschou wers storen in hun krijgsberaad. Zomertentoonstelling Zeeuwse Ro zentuin, Kats tot medio september, di. t/m za. 10.00 -17.00 uur. De 80-jarige Cubaanse zanger Mazacote (Ignacio Carrillo) maakt een dansje. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 32