Zeeland Alleen licht waar Rotonde Koudekerke is voorbeeld Thiel krijgt letterkundige prijs Paradijs De krant 4 weken voor €9f95! PZC Straatlantaarns floepen aan als er auto's komen of bij donker weer. Zeeuw geëerd voor website over kinderboekenschrijvers. 2 Maandag 4 juni 2007 PZC WIM HOFMAN De Walcherse afdeling van Groei en Bloei ging onlangs op reis naar Cornwall. Je zou je kunnen afvragen, waarom naar Engeland gaan? In Zeeland heb je toch ook tuinen? En als het om het kweken van plantjes en bloe men gaat, kun je beter in Nederland blijven. Engelsen hebben echter wel een heel oude traditie op het gebied van tuinieren. Ze hebben veel kolonies gehad en ze hebben vooral het kli maat mee: planten uit vreemde streken slaan in Engeland ge makkelijk aan.Vooral de zuidwestpunt van Engeland heeft een zacht klimaat en krijgt lekker veel regen en daarom is het niet verwonderlijk dat een bus vol Zeeuwse tuinliefhebbers het daar zoekt. Dat 'het' is dan misschien wel een stukje van het Aards Paradijs. In Cornwall heb je bij voorbeeld het zogenaam de Eden-project: onder een aan tal grote koepels heeft men in een oude afgraving planten uit zeer verschillende streken van de wereld bijeengebracht. Maar er zijn ook tientallen andere en zeer bijzondere tuinen, waarin exotische varens, palmbomen, grote agaven en vette sedums groeien. In veel tuinen staan rododendrons die zeer oud zijn en die soms zijn uitgegroeid tot grote kromme bomen. De meeste stonden begin mei volop in bloei en dat zorgde voor een kleurige en feestelijke indruk, ondanks de regen. De tui nen gingen echter vooral op een paradijs lijken als de zon ging schijnen en alles ging blinken en schitteren. Sommige tuinen lagen vlak aan zee, hetgeen Zeeuwen wel aanspreekt. Andere tuinen waren omgeven door muren waartegen blauwe regen of peren groeiden en die deden denken aan kloostertuinen. Maar ja, ook de oude monniken hadden heimwee naar het Pa radijs. En is dat het niet wat sommige tuinreizigers drijft? Het verlangen naar het mooiste van het mooie dat op sommige ogenblikken eventjes bereikbaar lijkt te zijn? Heimwee naar het Paradijs, is dat wat tuinreizigers drijft? COLOFON DIRECTIE Directeur/uitgever: Ad Verrest HOOFDREDACTIE Hoofdredacteur: Peter Jansen pjansen@pzc.nl Adjunct-hoofdredacteur: Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl CENTRALE REDACTIE redactie@pzc.nl, tel. 0113-315500, fax 0113-315609 KANTOREN Goes: Stationspark 28, Postbus 31. 4460 AA Goes, 0113-315500 Middelburg: Buitenruststraat 18, Postbus 8070, 4330 EB Middelburg, 0118-493000 Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45, Post bus 145, 4530 AC Terneuzen, 0115-645769 Zierikzee: Grachtweg 23a, postbus 80, 4300 AB Zierikzee, 0111 -454651 Hulst, Steenstraat 37, 4561 AR Hulst, 0114-371379 ABONNEMENTSPRIJZEN Maand €21,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal €61,50 (acceptgiro €64,50) Jaar €236,00 (acceptgiro €239,00) Voor toezending per post geldt een toe slag. Abonnementenadministratie, fotoservice, abonneevoordeel Bel lezersservice 0800-0231231, dagelijks 8.00-17.00, za terdag tot 12.00 uur, of mail lezersservice@pzc.nl; fax 076-5312330. Postadres: Lezersservice PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Beëindigen abon nement uiterlijk één maand voor het ein de van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Wet Bescher ming Persoonsgegevens van toepassing) ADVERTENTIES Verkoopteam Zeeland: 0113-315520, fax 0113-315529. teamzeeland@pzc.nl Personeels-, educatie- en zorgadverten- ties: 076-5312240, fax 076-5312340, aez@pzc.nl. Business to business, onroerend goed: 076-5312277, fax 076-5312274, segmentteam@pzc.nl Publicatierecht beeldende kunst: via Beeldrecht. Auteursrecht: voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van de Koninklijke Wegener NV. PZC is een uitgave van Wegener NV Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoe ring van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Weg ener en zorgvuldig geselecteerde partners In dien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruik van uw e-mailadres wilt intrekken, kunt u een briefje sturen naar: PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl KRANT NIET ONTVANGEN? Onze excuses. Bel gratis lezersservice 0800-Ó231231. maandag t/m vrijdag 7.00-17.00 uur, zater dag 8.00-12.00 uur. Naam voorletters Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ja, ik neem de PZC de eerste 4 weken voor maar 9,95 en aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 61,50 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 64,50 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 4 weken voor 9,9b Na ae:e periode stopt de tv.v urne >.a ve> (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 VVB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 023.1 231 (gratis) Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven RekeningnummerHandtekening Delta gaat nachtelijk Zeeland veranderen. Het bedrijf wil samen met Philips, andere partners en overheden zorgen dat er alleen nog licht is, waar licht ook echt nodig is. door Emile Caion Als de plannen die bij de divisie Infra van ener giebedrijf Delta circule ren allemaal worden uit gevoerd, wordt het Zeeuwse platte land 's nachts weer donkerder. Te gelijkertijd zullen voetgangers, fiet sers en automobilisten die het bui tengebied doorkruisen beter ver licht worden. „Licht op maat, service op maat", vat divisiedirecteur Kees de Korver de plannen samen. En ook nog be zuinigen op de kosten, vult mana ger Jeroen Akkerdaas aan. Dat kan volgens hen door gebruik te ma ken van slimme technologie en nieuwe technieken. De twee schetsen een toekomst beeld waarbij straatlantaarns al leen aan gaan als er verkeer is. Lan taarns die ook nog heel gericht een bepaald wegvak verlichten, en niet de omliggende landerijen. Lantaarns die bovendien zuiniger zijn, zodat de stroomkosten met zeker 39 procent omlaag kunnen. De Korver geeft direct toe dat al die plannen niet leiden tot een gro tere afzet van energie. Integendeel juist, de meters zullen straks min der hard tikken. „Maar we zorgen er op die manier wel voor dat we indirect minder vervuilende CO, uitstoten", aldus de divisiedirec teur. Vervolgens geeft hij aan dat het energiebedrijf deze weg inslaat omdat er veel ontwikkelingen zijn op het gebied van verlichtingstech niek, veiligheid en milieu en dat Delta een belangrijke rol wil blij ven spelen in deze markt. Akker daas stelt dat de milieubesparing vrij fors is. De Nederlandse ge meenten gebruiken in totaal 675 miljoen kWh/jaar voor openbare verlichting. De Zeeuwse gemeen ten nemen daarvan twee procent oftewel 15 miljoen kWh/jaar voor hun rekening. Het optimaliseren van de openba re verlichting kan alleen al in Zee land een besparing van 7,4 mil joen kWh/jaar opleveren. Dat is volgens hem gelijk aan het stroom verbruik van 2115 huishoudens. De bijbehorende CO,-besparing is 3100 ton per jaar, het equivalent van 7440 bomen die nodig zijn om deze hoeveelheid CO, te com penseren. De rotonde net buiten Kou dekerke is het toekomst beeld voor de straatverlich ting in heel Zeeland. De verlichting van deze rotonde reageert op de verkeersintensiteit. Rijden er 's nachts geen auto's, dan is de rotonde niet verlicht. Ko men er auto's aan, dan floepen de lichten aan. Hoe meer auto's, hoe meer licht. Daarnaast reageert de verlichting op het weer. Drijft er een compact, donker wolkenveld over Koudekerke, dan gaat het licht bij de rotonde aan. Volgens divisiedirecteur Kees de Korver van Delta is de verlichting bij de rotonde ook op afstand te re gelen. Bij bijvoorbeeld een ongeval kunnen medewerkers van zijn divi sie zowel handmatig als op afstand de verlichting bedienen. „Als het moet, zorgen we ervoor dat die ro tonde de hele nacht in het licht baadt." De voordelen van deze manier van verlichting zijn volgens hem legio. „Er is altijd voldoende licht - dus veilig -, het energieverbruik en de CO,-uitstoot dalen, er is min der lichthinder en de lampen gaan langer mee." Delta wil de komende jaren de ver lichting in Zeeland op het niveau van Koudekerke brengen. Dat bete kent dat de 100.000 lantaarnpalen aangepast moeten worden. Het gaat volgens De Korver met name om het vervangen van de lampen en armaturen. De kosten van die operatie zijn volgens hem binnen enkele jaren terugverdiend. De Korver geeft aan dat burgers in vloed krijgen bij de verlichting van het buitengebied. Als voor beeld noemt hij een scholiere die op vioolles zit en 's avonds altijd 'Als het moet, baadt die rotonde de hele nacht in het licht' langs een donker bosje moet fiet sen. Als de verlichting daar defect is, kan dat in het kader van sociale veiligheid extra snel worden her steld. Dat geldt ook voor verkeersveilig heid in bijvoorbeeld gevaarlijke bochten. Met speciale verlichting in het wegdek kan die bocht wor den aangegeven. Ook hier geldt dat die verlichting alleen hoeft te branden als er verkeer is. Dat bete kent volgens divisiemanager Jeroen Akkerdaas een besparing van 95 procent in vergelijking tot de klassieke lantaarnpalen. Feitelijk, zo vervolgt De Korver, kan de verlichting overal aange past worden aan de wensen die er leven. Zo is Delta gevraagd de straat verlichting bij het observatorium van de Volkssterrenwacht Philip- pus Lansbergen bij Oostkapelle aan te passen, zodat er zo min mo gelijk lichthinder is. Daarover wordt overlegd met de gemeente Veere. Ook gaat het bedrijf de verlichting van het Abdijplein in Middelburg aanpassen. En op verzoek van om wonenden worden ook alle duiste re plekjes rondom een Middelburg se koffieshop verlicht. „Licht op maat", vat de divisiedirecteur de mogelijkheden samen. Dat geldt volgens hem ook voor de service. Door een betere or ganisatie van het bedrijf moeten monteurs straks binnen twintig minuten na een melding ter plaatse zijn om storingen te verhei pen. Oe PZC g»t iMgwttj om met persccmsije^eserv In het cototori wft u Mdere rtamat* door Ondine van der Vleuten NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Ri chard Thiel, afkomstig uit Nieuw en Sint loosland, is zaterdag onder scheiden door de Vereniging voor Letterkundigen. Hij kreeg de VvL-penning 2007. Deze penning is dit jaar ingesteld om mensen voor het voetlicht te halen die zich in de anonimiteit bijzonder in spannen voor schrijvers en verta lers. Zo heeft Thiel in zijn vrije tijd een enorm aantal biografieën en biblio grafieën geschreven en deze op in ternet toegankelijk gemaakt voor het publiek. Wie op internet infor matie zoekt over kinderboeken schrijvers of -illustratoren, komt bijna altijd terecht op www.kjoek.nl. Thiel beheert en voedt die informatiebank. Richard Thiel woont in Tilburg, maar onderhoudt onder meer via zijn werk voor boekhandel De Drukkery in Middelburg nauwe banden met Zeeland. Dick An- beek, eigenaar van De Drukkery, benaderde hem begin 2006. An- beek: „Wij vonden zijn site erg mooi en hebben hem voorgesteld samen te werken. Zo biedt kjoek.nl nu ook informatie van De Drukkery en de site is uitge bouwd. Kinderen kunnen bijvoor beeld vragen stellen over kinder boeken en je kunt er straks boe ken bestellen." De samenwerking met De Drukkery betekent dat Thiel nu betaald krijgt voor zijn in spanningen. Hij offert er echter nog steeds zijn vrije tijd aan op. Thiel werkt in het dagelijks leven 'thesaurusbouwer' bij Movisie in Utrecht, een instituut op het ge bied van sociaal beleid. „Een the saurus bestaat uit groepen woor den rond thema's, in dit geval zorg en welzijn. Die woorden verzamel ik." De 42-jarige Thiel was totaal over rompeld door de mededeling dat hij de prijs gewonnen had. „Ik wist niet eens dat die bestond, want het is de eerste keer dat hij uitgereikt wordt. Ik vind het ont zettend leuk. In de tien jaar dat ik dit werk nu doe, heb ik regelmatig mailtjes gekregen waarin mensen me bedankten, maar dit is het eer ste officiële huldeblijk."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2