Bedrieglijk bruinen Mode m Olaz -=%££" We zijn er allemaal van doordrongen dat te veel zonlicht slecht is voor de huid. Toch blijft een bruine huid het schoonheidsideaal bij uitstek. We worden dan ook gebombardeerd met producten die ons tegen schadelijk UV-licht zeggen te beschermen. door Machteld Leistra foto's CPD Parasolletjes, handschoe nen, lange mouwen, breed gerande hoeden en rokken tot op de enkel. Zo liepen dames van stand er aan het einde van de negentiende eeuw bij. Een bleke teint was namelijk mode. Hoe bleker de huid, hoe mooier- de vrouw werd gevonden. Een zongebruinde huid werd geassoci eerd met noeste arbeid op het land en dat was natuurlijk niet be paald ladylike. In de jaren tachtig van de vorige eeuw was het in sommige kringen ook ultrahip om zo bleek mogelijk voor de dag te komen, alsof je de zon in geen jaren gezien had. Een decennium later was het weer eventjes chic om er Magere Heine- rig-wit en uitgemergeld uit te zien. Allemaal trends van korte duur. Een bruine huid wordt in onze tijd in de regel geassocieerd met ge zondheid en blakende welstand en wordt dus veel aantrekkelijker gevonden dan een 'ziekelijk' bleek smoeltje. Dat is eigenlijk best vreemd, omdat we er tegelijkertijd ook wel van doordrongen zijn dat te veel zonlicht erg schadelijk kan zijn. Te veel zon kan namelijk lei den tot vroegtijdige huidveroude- ring, rimpels dus, en nog erger: het kan zelfs huidkanker veroorza ken. Reden voor fabrikanten om ons te overladen met producten waarin beschermingsfactoren zitten. Vrij wel iedere crème die op de markt wordt gebracht, bevat tegenwoor dig zonnefilters oftewel: SPF's (Sun Protection Filters). Zo zijn er de echte zonnebrandcrè mes die alsmaar geavanceerder worden. Dus kunnen we langer in de zon zitten. Niet helemaal waar, aldus de specialist. Dr. F.C. Bruins, verbonden aan het Bernhoven Zie kenhuis in Veghel: „Zonlicht maakt de huid kapot op langere termijn. Dat is natuurlijk een re den om de huid te beschermen te gen de zon en dat kan met een crème waarin een beschermings factor zit. Die beschermingsfactor zorgt ervoor dat het UV-licht het DNA van de huid minder kan be schadigen. Met andere woorden: je kunt dus langer in de zon zitten en je verbrandt minder snel. Maar, die verbranding was eigenlijk een waarschuwingssignaal van: nu moet ik uit de zon. Zonnebrand crèmes zijn dus een beetje bedrieg lijk omdat je de verbranding niet meer voelt en dus langer in de zon blijft bakken. Dat is echt niet goed voor de huid. Daar krijg je een oude huid van. Het is dus een én-én-verhaal. En smeren én niet te lang in de zon zitten." Het vrij nieuwe fenomeen dat er in gewone dagcrèmes SPF's wor den gestopt, vindt de dermatoloog alleen maar positief. „Bescher mingsfactoren in dagcrème vind ik op zich prima. Een dagcrème ge bruik je als dagelijkse verzorging. Niet per se om er langer mee in de zon te zitten en als je ermee bui ten komt, ben je toch beschermd tegen de zon. Het zijn juist de zon necrèmes die enigszins bedrieglijk zijn. Mensen denken dat ze dank zij die crèmes langer in de zon kunnen blijven, maar dat is toch echt niet zo." De nieuwste trend op het gebied van bruin worden zijn de zoge noemde 'gradual tanning'-produc- ten, niet te verwarren met zelfbrui- ners. Deze crèmes en lotions bevat ten het stofje DHA dat geleidelijk aan een redelijk natuurlijk bruin tintje aan de huid geeft, terwijl zelfbruiners meteen een diepe bruine kleur geven met kans op vlekken. Zon heb je hiervoor niet nodig, maar voor de zekerheid zijn veel van deze crèmes toch nog volge stopt met SPF's. Ook dit kan wei nig kwaad aldus de dermatoloog, mits men zich maar houdt aan het eerder genoemde 'én-én-verhaal'. En opletten: want de echte zelf bruiners bevatten vaak geen SPF's en dan moet de huid dus wel extra beschermd worden. lo~<n a ti* Solar Expertise van L'Oréal heeft nu ook een speciale milk of crème om het gezicht te beschermen met een SPF van 50+. Deze hunk heeft zijn hele lijf ingesmeerd met een iets lagere beschermingfactor van het merk. SUNlUH •P Slank worden tijdens het zonnebaden? De Celluli-Burner van Lancaster be looft het. De bruingebrande dame (zie foto onder) weegt inderdaad geen grammetje te veel. PZC Maandag 4 juni 2007 I 41 A J. Bruin zonder zon is nu ook mogelijk 's nachts met de nachtcrème van Olaz Everynight Sunshine. Met een geurtje. De nieuwe Sun Carelijn van Jil Sander ruikt naar haar be roemde parfum Sun. Ook in een zelfbruinvariant. Huidtypes Huidtype 1 Mensen met dit huidtype hebben een zeer lich te huid, meestal met sproeten en lichtblond of rood haar. Ze verbranden snel, worden nau welijks bruin en reageren vaak zeer gevoelig of zelfs allergisch op (te veel) zonlicht. Lang in de zon zitten is dus geen aanra der voor dit type. Een bescher mingsfactor van 20 of hoger is een must. Ook in de schaduw. Bij overgevoeligheid of allergie biedt een sunblock (factor 60 of hoger) uitkomst. Huidtype 2 Mensen met dit huidtype hebben een lichte huid en blond tot midden blond haar. Ze verbranden snel en worden maar langzaam bruin. Zij kunnen beginnen met een beschermingsfactor 20 en als de huid enigszins ge bruind is overgaan op minimaal factor 15. Huidtype 3 Mensen met dit huidtype hebben een huid die van nature al een beetje getint is en donkerblond tot bruin haar. Ze verbranden niet snel en worden vrij gemakkelijk bruin. In het begin kunnen ze beschermingsfactor 15 gebrui ken en dan langzaam afbou wen tot minimaal factor 6. Huidtype 4 Mensen met dit huidtype hebben een van natu re getinte huid en donkerbruin tot zwart haar. Ze verbranden vrijwel nooit. In het begin kun nen ze beschermingsfactor 15 gebruiken en dan langzaam af bouwen tot minimaal factor 6. Olie wordt afgeraden. Hierin zit gewoonlijk geen bescher mingsfactor en olie op de huid werkt als een soort vergroot glas voor het zonlicht. Toch de zon in? Zonlicht zorgt voor de aan maak van vitamine D in het lichaam wat goed is voor de botten. Bovendien staat een bruin kleurtje heel gezond en is het een garantie voor een goed humeur. De beste tijd om in de zon te zitten is 's och tends vroeg of aan het einde van de middag. Tussen 11.00 uur en 16.00 uur zijn de zonnestralen het scha delijkst. Begin met tien minu ten achter elkaar en bouw het langzaam op tot maximaal een half uur. Dan moet de schaduw opgezocht worden om de huid tot rust te laten komen. Zon licht werkt huidveroudering in de hand en kan zelfs huidkan ker veroorzaken. Daarom wordt het aangeraden altijd een crème met een bescher mingsfactor op te doen. De fac tor is afhankelijk van het huid type (zie andere kader).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 29