Gezondheid De muis die zich dood schrikt 'Doorslikpil is niets anders dan gewone pil' 40 Maandag 4 juni 2007 PZC Paris eet niet meer uit angst voor cel Vierde kind Jolie-Pitt heet ook 'Brangelina' Film over Kylie's strijd tegen borstkanker Naakte Kate goed voor bijna drie ton Wetenschap moet het vaak hebben van onverwachte vondsten. Dr. Jeroen Essers (Erasmus MC, Rotterdam) zocht een genetische oorzaak van tumorgroei en vond een muis die zich letterlijk dood schrok. door Monique Hamerslag foto GPD Dr. Jeroen Essers verricht onderzoek naar herstel van breuken in het DNA. Soms gaat dat her stel mis en ontstaan er tumoren. Een gen genaamd MUS-Ki is be trokken bij de reparatie van DNA. Om te zien welke rol dit gen pre cies speelt, probeerden Essers en zijn collega's muizen te fokken waarin het is uitgeschakeld. Dr. Essers: „Tijdens ons onderzoek gebeurde iets onverwachts: de mui zen gingen direct dood als je ze voorzichtig oppakte. Collega's van de atdeling Pathologie keken of de ze muisjes tumoren hadden, maar dat bleek niet het geval." Nieuwsgierig zochten ze verder, en toen viel iets vreemds op: de diertjes hadden stuk voor stuk een aorta-dissectie, een levensgevaarlij ke scheur in de wand van hun gro te lichaamsslagader. „Deze dodelij ke aandoening komt ook bij men sen voor. De toevalstreffer liet me niet los. Ik realiseerde me opeens dat naast MUS-81 het gen Fibuli- ne-4 ligt, dat een rol speelt bij de instandhouding van de aorta- wand. We hadden per ongeluk dat gen uitgeschakeld." Essers toont foto's en licht enthou siast toe: „Kijk, de aortawand van een gezonde muis bestaat uit ze ven laagjes die glad tegen elkaar aan liggen. Bij onze zieke muis lig gen de lagen slordig, er zit veel ruimte tussen en ze kronkelen alle kanten op. De aorta is te lang en dik, en kwetsbaar voor scheuren. Ook ontstaan er dwarsverbindin gen tussen de lagen die niet goed zijn aangelegd. Dat alles wordt ver oorzaakt door een teveel aan het stofje TGFtë. Zo'n overschot ont staat als het Fibuline-4 gen niet goed werkt. Bij mensen gebeurt dit waarschijnlijk ook." „Een aneurysma is een gevaarlijke afwijking die vaak pas bij het over lijden van patiënten wordt gedia gnosticeerd. Daarom willen we een bloedtest maken waarmee we patiënten vroegtijdig kunnen op sporen. Er loopt al onderzoek naar bestaande bloeddrukverlagende medicijnen die een aorta kunnen herstellen. Dat krijgt nu dankzij onze muis een extra impuls." Prinsen van Serendip „Ook denken we aan het maken van middelen die het overschot aan TGFfê wegvangen. We moeten financiering regelen, hard werken, publiceren in de wetenschappelij ke tijdschriften. Er wordt binnen drie jaar resultaat verwacht van ons. Het zal niet makkelijk zijn, maar we geloven erin!" Het Perzische sprookje 'De drie prinsen van Serendip' verhaalt van prinsen die op reis veel dingen ontdekken waarnaar ze niet op zoek waren. Zo is de term serendipity ontstaan. Serendipity is het talent bij toeval gelukki ge, onverwachte ontdekkingen te doen, én de waarde daarvan in te zien. Vier voorbeelden uit de geneeskunde: Wetenschapper Alexander Flemming verricht onderzoek naar bacteriën. Eén van zijn gekweekte kolonies beschimmelt, de bacteriën gaan dood. Flemming ziet de waarde van deze mislukking, en het eerste antibioticum, de penicilline, is geboren. Verpleegkundige J. Ward legt vroeg geboren baby's in de buitenlucht, wat haar gezonder lijkt dan een benauwde couveuse. Dan valt haar op dat kleintjes die lijden aan geelzucht, bleken waar zonlicht de huid raakt. Op basis van haar observatie wordt de lichttherapie voor baby's met geel zucht geïntroduceerd. Militaire artsen merken in oorlogen dat wonden die krioelen van de ma den beter genezen dan schone wonden. Tegenwoordig worden speciaal gekweekte steriele maden ingezet bij de behandeling van moeilijk gene zende wonden. Farmaceutisch bedrijf Pfizer test een nieuw bloeddrukverlagend medicijn, maar dit blijkt vooral te werken tegen erectieproblemen. Viagra wordt een grote hit. door Henk Hellema Veel vrouwen hebben last van de menstruatie of de maandelijkse bloeding komt slecht uit. Kunnen ze de menstruatie niet een paar maan den of zelfs jaren uitstellen? Dat kan met de nieuwe anticon ceptiepil Lybrel, aldus de Ameri kaanse fabrikant van deze pil. De ze pil is bedoeld om zonder onder breking in te nemen. De schema's van de huidige anticonceptiepillen zijn gebaseerd op 21 dagen de pil slikken en zeven dagen geen pillen of neppillen. Daarna volgt de men struatie. Met Lybrel zouden al die menstruatieklachten van de baan zijn. „Maar", zegt prof. Frans Hel merhorst, hoogleraar klinische epi demiologie van fertiliteit aan de Universiteit Leiden, „in deze pil zit ten dezelfde hormonen als in an dere anticonceptiepillen. Als vrou wen hun menstruatie willen uit stellen, adviseer ik hen gewoon Mi- crogynon 20 of 30 door te slikken tot ze een doorbraakbloeding krij gen. Dat kan wel vijf maanden du ren. Ze stoppen dan drie tot vijf da gen en gaan vervolgens met het slikken van die pil verder. Dat is heel veilig." Helmerhorst verwijst ook naar een onlangs verschenen studie waaruit blijkt dat het niets uit maakt of je de pil doorslikt of niet. Met Lybrel zouden vrouwen conti nu bevrijd zijn van de menstruatie- lasten. Helmerhorst gelooft daar niet zo in. „Na zes maanden krij gen ook deze vrouwen een tussen tijdse bloeding. Dan stop je een paar dagen en ga je weer verder." Volgens Hans van Weering, als gy naecoloog verbonden aan het Uni versitair Medisch Centrum St Rad boud in Nijmegen, adviseren de meeste Nederlandse gynaecologen vrouwen ook om één- of twee maal per jaar een menstruatie te hebben. Dat advies is niet gestoeld op hard bewijs, maar we denken dat dat toch beter is. Vrouwen die vanwege een bepaalde aandoening nooit menstrueren, hebben een iets verhoogd risico op baarmoe- derslijmkanker." ALLEMENSEN Paris Hilton (26) is zo bang voor de celstraf die ze vanaf morgen moet uitzitten, dat ze regelmatig in huilen uitbarst en ook geen hap meer door haar keel krijgt. Dat vertelde een vriend van de blonde erfgename aan tijdschrift People. Paris, die tot 45 dagen cel is veroordeeld wegens rijden met een verlopen rijbewijs, loopt dan ook het risico dat ze, als ze aan haar straf begint, net zo ragdun is als Nicole Richie (25), haar vriendin en co-ster in de realityserie The Simple Life. Diezelfde Nicole vertelde deze week op een Amerikaanse radio zender dat zij met dezelfde vrees kampt. Richie werd afgelopen december betrapt op rijden on der invloed. Afgelopen week kwam ze wéér in aanraking met de politie, toen ze een parkeer boete kreeg. Pax Thien, het Vietnamese adop tiekind dat Angelina Jolie en Brad Pitt in maart in de armen sloten, heeft dezelfde achter naam gekregen als de andere kin deren uit het gezin. Een rechter in Santa Monica keurde de aan vraag tot naamswijziging van het jochie goed, waardoor de 3-jarige Pax Thien nu als Pax Thien lolie-Pitt door het leven zal gaan. In januari 2006 deed de actrice eenzelfde aanvraag tot naamwijziging voor Maddox (5) en Zahara (2), die ze uit Cam bodja en Ethiopië adopteerde. Er komt een film over Kylie Mi- nogue's comeback na haar strijd tegen borstkanker. De film over de Australische zangeres (39) moet nog dit jaar uitkomen en wordt gemaakt door haar stylist William Baker. In de documen taire wordt Kylie gevolgd vanaf de voorbereidingen tot aan de eerste show van haar 'Homeco ming World Tour' die vorig jaar november in Sydney van start ging. In 2005 moest de zangeres haar optredens onderbreken om dat borstkanker was ontdekt. De documentaire toont haar ge vecht tegen de ziekte en haar herstel. Maar ook de scheiding van haar vriend Olivier Marti nez komt er in voor. De verkoop van een serie naakt foto's van topmodel Kate Moss heeft een dikke 270.000 euro op- Kate Moss. foto EPA Dr. Jeroen Essers was op zoek naar een oorzaak van tumorgroei en vond een bijzonder soort muis. geleverd. Bij het veilinghuis Christie's ging een twee vierkan te meter groot naaktportret voor bijna 80.000 euro de deur uit. Het hoogste be drag werd ge boden voor een set van zes nega tieven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 28