Sport Marc Lotz is terug 1 Cijsouw sr Bloedproef Eerste koers voor ex-dopingzondaar na schorsing van twee jaar. Onverwacht Zeeuws succes op Nederlandse titelstrijd skeeleren. 36 Maandag 4 juni 2007 PZC VRAGEN AAN STEFAN DE DIE Terneuzenaar Stefan de Die haalde gisteren tijdens het NK zwemmen in Amsterdam de EK-limiet op de too meter vrije slag. Hij zwom 51,10. Naam: Stefan de Die Leeftijd: 20 Woonplaats: Amsterdam Club: De Dolfijn (Amsterdam) Studie: Sport, Management en Ondernemen door Roeland van Vliet Over 283 dagen begint in Eindhoven het Europees kampioenschap. Hoe voelt het dat jij erbij bent? „Geweldig. Echt, dit is waar ik het allemaal voor doe. Het komt er nu eindelijk uit." Hoe kwam dat? „Misschien doordat ik voelde dat ik iets goed te maken had. Zaterdag had ik ook al de limiet willen halen op de 200 meter vrije slag. Maar toen redde ik het net niet. Na 175 meter was ik helemaal kapot en aan het eind kwam ik een halve seconde tekort. Dus moest ik een dag later alles geven op de 100 meter, als ik nog naar het EK wilde, 's Ochtends ging ik in de series al heel hard, met 51,81. Maar dat was nog niet vol doende, terwijl ik dacht dat ik al het maximale had gegeven, 's Middags in de finale bleek ik echter toch nog zeven tienden sneller te kunnen gaan." Is dit je stap naar de nationale top? „Volgens mij begin ik er nu wel bij te horen, ja. Ik ben op de 100 meter vierde geworden, terwijl alleen Mitja Zastrow ontbrak. Ik zit dus bij de top vijf van Nederland." Omdat het EK in eigen land is, heeft de bond de limieten wat bijgesteld. Dat heeft in jouw voordeel gewerkt. „Dat klopt. Ze hebben de Nederlandse zwemmers een ruimere kans ge geven om erbij te komen. Maar de limieten waren nog best scherp, hoor." In maart 2008 is het EK, in augustus zijn de Olympische Spelen. Heb je je al verdiept in de limiet daarvoor? „|a, ik weet dat je 50,30 moet zwemmen. Dan moet ik nog bijna een se conde van mijn pr afhalen. Ondenkbaar is dat echter niet." In de Telegraaf van zater dag staat een interview met ene meneer Staple- ton. Hij blijkt teammanager van T-Mobile te zijn, het wie- Ierteam dat de afgelopen we ken werd geplaagd door be kentenissen van oud-renners over doping-gebruik. Stapleton weigert ploegleider Rolf Aldag, een van die spijtoptanten, te ontslaan om dat 'dat de gemakkelijkste weg is'. 1 lij oppert dat de we reld-wielerbond UGI renners verplicht moet stellen aan bloed- en dna-testen mee te werken. Rini Wagtmans nam zaterdag met enig afgrijzen kennis van de uitspraken van de Ameri kaan. Nog geen 48 uur eerder had de oud-prof uit Sint Wil- lebrord tijdens de presentatie van de Delta Profronde in Domburg enkele fotokopieën uit zijn binnenzak gehaald. Opgediept uit zijn omvangrij ke wielerarchief dat begint in 1935 en doorloopt tot heden. „Hier", sprak hij met enige verbetenheid. „Een artikel van Joris van den Bergh uit 1949." In het stuk, dat in het blad Wielerrevue van okto ber stond, pleit de sportjour nalist avant la lettre voor het nemen van bloedproeven bij wielrenners. Zoals in Zweden al gebruikelijk is bij automobi listen die verdacht worden te veel te hebben gedronken. La ter komt Van den Bergh in hetzelfde blad hier nog eens op terug. Hij hoopt en ver wacht dat de Nederlandse wielerbond (NWU) in het be lang van de renners stappen gaat ondernemen. In een ander artikel uit de bin nenzak van Wagtmans pleit Van den Berghs Belgische col lega Karei van Wijnendaele er voor renners te verplichten mee te werken aan bloedproe ven. Ze zijn verdacht omdat ze wel heel wisselvallig preste ren. Er moet iets aan de hand zijn. „Soms zijn ze stumper, soms zijn ze ster." „Ik ben niet heilig", zegt Wagtmans. „Ik heb vroeger ook gebruikt. Maar dat was na 24 uur wel weer helemaal uit je lichaam verdwenen. Wat mij teleurstelt, is dat er in 58 jaar nog helemaal niets veranderd is. In 1949 werd er over verplicht meewerken aan bloedproeven gesproken en nu nog. Nog steeds kan een renner niet verplicht wor den bloed af te geven. Het is een schande. Er moeten tal van mensen weg die de boel willens en wetens vernagge- len. Al die bestuurders van de UC1 en de KNWU zouden moeten opstappen." Wagtmans wordt wel eens verweten een grote mond te hebben. Omdat hij zegt waar het op staat. Deze fotoko pieën mag hij desondanks overal laten zien. Totdat de UC1 eindelijk actie onder neemt. Koen de Vries door Ralph Blijlevens wierden - Een mooi moment za terdagavond in Wierden. Robbie McEwen staat bij sporthal 'n Dik ken te praten als hij op z'n schou der wordt getikt. De sprinter uit Australië draait zich om en ziet Mare Lotz staan. „Hee Lotsie!", klinkt het verrast uit de mond van McEwen, „wat doe jij hier?" Wat volgt is een hartelijk weerzien tus sen de profrenner in Belgische dienst en zijn voormalige collega, een dag nadat diens dopingschor- sing van twee jaar erop zit. De Grote Prijs )os Lammertink, een dernycriterium in hartje Wier den, is de eerste koers voor Mare Lotz. In het shirt van Löwik Meu belen maakt de 33-jarige Limbur ger zijn rentree in het wielerpelo- ton. Nu zijn schorsing wegens het gebruik van epo achter de rug is, wil Lotz laten zien dat hij er nog al tijd bij hoort. Via het team van ploegleider Herman Snoeijink wil Lotz zich zo snel mogelijk naar een profcontract fietsen. Want, zegt hij, daar hoort hij thuis. Uit tests bleek dat zijn conditie bijna net zo goed is als in zijn beste pe riode bij QuickStep. Na de vondst van epo in zijn wo ning werd Lotz wiskundeleraar, maar de liefde voor de fiets ver dween nooit uit zijn lijf Lotz droomde van een terugkeer in het peloton en dankzij zijn kameraad en trainingsmaat Gerben Löwik kreeg hij een plaats in de ploeg 1 door Fred Rabout NIJVERDAL - Onverwacht Zeeuws succes op het NK skeeleren dat za terdag in Nijverdal werd verreden. De 43-jarige Kees Cijsouw uit Oost burg pakte er de nationale titel bij de veteranen. Voor de wedstrijd kwamen 53 deel nemers het startnummer afhalen. Cysouw behaalde zijn titel in een seizoen waarin hij naar eigen zeg gen minder presteerde. Vier jaar geleden toen het NK in Naaldwijk - werd verreden moest hij, toen nog Kees Cysouw kan ruim voor de streep zijn overwinning vieren. als C-rijder, op het podium nog foto Harm de Boer naar boven kijken. Toen stond Wielrenner wilde Mare Lotz niet meer zijn, toen hij twee jaar geleden werd geschorst voor epo-gebruik. Hij werd wiskui ner op zijn schreden terug. Zaterdag in het dernycriterium van Wierden en gisteren in de Ronde van Limburg liet de rer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 24