Dementie niet herkend m- PZC m w èWMK .^IMSKW m i txM&wmttmtm Feestende examenkandidaten ROC Goes blijken alsnog gezakt WCMS^ÊÊÊÊÊm HET WEER: Duizend mensen gewond bij rellen rond G8-top 8 Patiënten missen zorg door late of geheel uitblijvende diagnose. Naakt op de foto Lezersservice Medeling Vaarverbod voor schip op Schelde-Rijnkanaal Kinderen vinden lichamen ouders Denemarken dreigt EK voetbal te missen Word ook abonnee! Dromen van Di Lu ca komen uit 29 22' Geregeld zon Maandag 4 juni 2007 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - 249e jaargang nr. 129 - los nummer 1,30, zaterdag €1,85 den haag - Dementie wordt in bijna de helft van de gevallen te laat of niet herkend door huisart sen. Hierdoor ontberen de betref fende patiënten zorg, stelt de Stich ting Alzheimer Nederland, die van daag een bewustwordingscampag ne begint. De te late herkenning wordt deels veroorzaakt door de patiënten. Die kennen de symptomen niet of durven uit angst of schaamte geen arts te raadplegen. Ook stellen zorgverleners vaak de diagnose uit zolang de thuissituatie dit toelaat. Artsen zouden dit doen omdat de diagnose tot meer werk zou lei den. En de ziekte is toch niet te ge nezen. „Een verkeerde houding", zegt directeur G. Broekema van Alzheimer Nederland. Want door het wachten met het stellen van de diagnose, stapelen crises zich op voor de patiënt. „Pas wanneer er een acute crisissituatie ontstaat doordat een mantelzorger wegvalt, wordt er opgetreden." Dit terwijl crises voorkomen kunnen wor den, als de ziekte in een vroeg sta dium wordt vastgesteld. Probleemgedrag is vaak met medi catie en gedragstherapieën beheers baar te houden, mits op tijd toege past. Ook biedt een vroege diag nose rust voor verzorgenden en fa milie. „De meeste mensen denken bij dementie aan Alzheimer. Pas wanneer het geheugen het af laat weten, raadplegen ze een arts. Maar er zijn ook vormen die zich heel anders manifesteren", zegt woordvoerder K. Huntjens van de stichting. Zo kampt zo'n 15 tot 30 Vroegtijdige herkenning van de mentie voorkomt acute crisissi tuaties bij patiënten en brengt rust voor verzorgenden en fami liebeden. procent van de dementerenden aan vasculaire dementie, een vorm die veroorzaakt wordt door proble men in de bloedvaten. Patiënten hebben vaak niet zozeer te maken met geheugenproblemen, maar met een vertraging tussen hun denken en handelen. „Ook bij de ze symptomen is een onderzoek nodig", aldus de woordvoerster. Velen maken zich onnodig be zorgd. Ze denken dat ze demente ren, terwijl ze alleen vergeetachtig worden. Van alle 65-plusser.s lijdt vijf procent aan dementie, terwijl veertig procent zichzelf vergeetach tig noemt. pagina 6: hij wist wat er gebeurde - !- T Ff#rr™ amsterdam - Tweeduizend naakte mensen de den gisteren mee aan een fotosessie van de Ame rikaanse kunstfotograaf Spencer Tuniek. Op vier plaatsen in Amsterdam werden ze gefotogra feerd. Zo stonden de naakte lichamen op verschil- sen in adamskostuum op een brug. De organisa- lende verdiepingen van een parkeergarage (foto), tie hield de locaties tot op het laatst geheim. Vrouwen fietsten bloot over de gracht, mannen pagina 4: erotische prikkel slaat dood op beton poseerden bij een tankstation en er stonden men- foto Robin Utrecht In verband met technische en organisatorische aanpassingen is de afdeling LEZERSSERVICE en het gratis servicenummer 0800 - 0231 231 MAANDAG 4 JUNI VANAF 14.00 UUR NIET BEREIKBAAR Vanaf dinsdag 5 juni 08.00 uur zijn wij u graag weer van dienst met al uw vragen over uw abonnement, bezorging en abonneevoordeelacties. door Lilian Dominicus goes - Het examenfeestje van de leerlingen verzorgenden van het ROC in Goes is vrijdag flink ver stoord: enkele leerlingen die dach ten geslaagd te zijn, bleken alsnog gezakt voor hun examen. De school had gemeld dat ze voor vrijdagmiddag vier uur gebeld zou den worden als ze niet geslaagd waren. Na vieren barstte het feestje los. Maar om zeven uur 's avonds ging bij de eerste leerling de telefoon: rilland - De waterpolitie heeft het Nederlandse binnenschip Duri- cha gisteren een vaarverbod opge legd op het ScheldeRijnkanaal bij Rilland. De juiste papieren voor vervoer van containers met gevaarlijke la ding op het kanaal ontbraken. Ook bleek meer gevaarlijke lading aan boord te zijn dan gemeld. pagina 3: Politie vat fout schip hoog op ZEIST - Bij een familiedrama in Zeist zijn zaterdag een 39-jarige vrouw en haar 43-jarige man om gekomen. De man doodde vermoedelijk eerst zijn vrouw en daarna zich zelf Op dat moment waren twee van hun drie jonge kinderen thuis. Het was bekend dat het paar rela tieproblemen had. De lichamen werden gevonden door de kinde ren. De laatsten verkeren volgens de politie in goede gezondheid. kopenhagen - Denemarken moet volgend jaar het F.K voetbal waar schijnlijk aan zich voorbij laten gaan. Het land wacht een straf nu het EK-kwalificatieduel tegen Zwe den werd gestaakt. Een Deense fan kwam een minuut voor tijd het veld oprennen en belaagde de scheidsrechter. Die had Zweden net een strafschop toegekend en een Deen het veld afgestuurd. pag 26: Deense speler beschermt scheidsrechter E STELLING Het Deense elftal hoeft niet te boeten voor de actie van een malloot. reageer op www.pzc.nl Het gedogen van koffieshops is niet vol te houden 170% 30% Zeeland: 2, 3, 13 t/m 19; Binnen land: 4, 5 en 6; Buitenland: 8, 9 en 10; Meningen: 11; Weer: 22; Strips: 23; Sport: 25 t/m 39; Cul tuur: 44; Agenda: 45; Televisie: 46 en 47. ze was gezakt. De laatste werd rond negenen gebeld. De leerlin gen overwegen massaal een klacht in te dienen. „We balen ontzet tend", zegt Hedwig Seghers na mens de gedupeerden. Sectordirecteur A. Verhage van het ROC spreekt van een 'vervelende situatie'. „Er is een fout gemaakt door te late berichtgeving. Ook de ouders zijn boos. Eén leerling heeft sowieso recht op herkansing. Voor de anderen hopen we ook een oplossing te vinden." Zie bon op pagina 2 of bel gratis 0800 0231,231 mvrrnr 8 711688 555530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 1