'Ik zou Meningen zo'n programma nooit maken' Echte donorshow zou bedenker Big Brother te ver vinden gaan. L 'Escaut Schnabel Vliegenplaag Advocaten door Monique Brandt AALSMEER - Zelfs vanuit Chili kreeg Paul Römer, algemeen direc teur van Endemol Nederland, een berichtje. Het kwam van zijn pro- ducente Annemieke van Vliet, die er rondreist na de afronding van de in Argentinië spelende serie Julia's Tango. „Waar ze de afgelo pen week ook kwam, als ze zei dat ze uit Nederland afkomstig was, begon iedereen meteen over De Grote Donorshow", aldus de man die het programma mede bedacht. Het vooraf wereldwijd bekritiseer de BNN-programma, waarin kan kerpatiënte Lisa - in het echt een gezonde actrice -voor de camera een nier zou weggeven, lijkt ge slaagd in de opzet. Onder het oog van 1,2 miljoen kij kers en journalisten uit de hele we reld, onthulde presentator Patrick Lodiers vrijdag aan het eind van het programma dat het om een grap ging, bedoeld om aandacht te schenken aan het gebrek aan or gaandonoren in Nederland. In één 'Als televisiemaker mag je niet met het leven van mensen spelen' weekeinde leverde dit vervolgens tienduizenden aanvragen voor do norformulieren op. Römer zelf liet zich trouwens pas begin vorige week registeren als do nor. „Ik droeg ooit een codicil bij me, maar dat was ik al heel lang kwijt. Toen ik hiermee aan de slag ging, heb ik het maar snel gere geld." De kritieken op de promotie stunt zijn, ook in het buitenland, opvallend mild. „We leggen goed uit waarom we het deden. De meeste mensen begrijpen het", zegt Römer. „We hebben de laat ste zeven dagen meer aandacht ge genereerd voor het probleem van orgaandonoren dan in de laatste zeven jaar." Het oorspronkelijke idee ontstond toen Romers mede- PZC Maandag4 juni 2007 1 1 Paul Römer, de bedenker van Big Brother. foto CPD werker Mark van der Werff een dik jaar geleden een briefje in de supermarkt zag hangen waarop een man zijn beide nieren aan bood. Romer: „Mark vond dat we daar wat mee moesten, een idols-achtig programma. Ik zei dat daar geen sprake van kon zijn, maar vroeg hem wel meer re search te doen." Uiteindelijk bleek de man niet he lemaal 'toerekeningsvatbaar'. In ge sprekken kwam toen wel het idee naar boven om er in een show een soort grote grap van te maken. We zijn toen naar BNN gestapt, en daar zagen ze het meteen zitten." Slechts een kleine groep mensen wist van de clou van het program ma. Pas een week geleden, toen de commotie over de geplande show ontstond, lichtte Römer de raad van bestuur van Endemol in en de directeuren van kantoren in het buitenland. „Dat moest, want som mige van mijn collega's hadden het zwaar te verduren. Mijn Duit se collega is uit zijn kantoor ge jaagd door demonstranten, mijn Britse collega werd in de pers als 'duivel' omschreven. Endemol Ita lië kreeg van opdrachtgevers te ho ren dat ze niet met Endemol wil den werken vanwege dit program ma. Het was echt heel heftig." Römer weet als geen ander hoe om te gaan met wereldwijde kri tiek. Hij stond zeven jaar geleden aan de wieg van Big Brother. On der zijn leiding werd het program ma in de Verenigde Staten geïntro duceerd. Het zorgt nog immer voor gedoe, zoals onlangs de rel rond kandida ten van het Britse Big Brother VIP, die discriminerende opmer kingen maakten over hun Indiase huisgenote. Römer: „We zouden een programma als deze donor show nooit serieus in overweging nemen. Het is natuurlijk merk waardig dat zoveel mensen geloof den dat zo'n programma echt ge maakt zou kunnen worden. Ik vind dat je niet met het leven van mensen kunt spelen, je mag als tv-maker niet voor God spelen. Of het denkbaar is dat een dergelijk programma er over pakweg 25 jaar wel komt? Zeg nooit nooit, ik weet het niet. Maar zolang ik Ende mol leid, zal dit bedrijf zich er niet aan wagen." LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl De Vlissingse woningcorporatie L'Escaut vindt dat de huur aan het begin van de maand - ook niet in het midden - moet worden be taald. Dat wil men nu veranderen. Op de acceptgirobiljetten van L'Es caut staat echter in de rechterbo venhoek (voorbeeld): 'huur juni betalen voor 15-06-07'. Dus, huur ders die halverwege de maand be talen, zijn op tijd. De betaalgrens ligt officieel bij de eerste van de maand, zegt L'Es caut. Echter, acceptgirokaarten ko men op de laatste dag van de voor gaande maand. Knapperd die bin nen één dag zijn 'schuld' voldoet. De meeste huurders betalen dus volgens L'Escauts eigen systeem. De heer Meijers heeft 38 jaar lang maandelijks huur betaald en hoort nu dat hij wanbetaler is. Hij heeft echter nooit een aanmaning gekre gen. Wat hier gebeurt is een finan ciële eenmalige inhaalslag, onder het mom dat men nu iets gaat rechtzetten. De heer Zuidweg van de huurdersvereniging steunt dit, in plaats van op te komen voor de huurder, lammer. Henny Beekman voormalig lid huurdersraad van Basco Henri Dunantstraat 7, Oost-Souburg Wat Paul Schnabel niet is opgeval len! Met verbazing heb ik gelezen wat Schnabel, tijdens diens bezoek aan Zeeland, heeft gezien.Nota be ne rondgeleid door een ex-Zierik- zeese onderwijzer, ziet hij hoe keurig verzorgd en opgepoetst al les er hier bij ligt". De lanen, de plantsoenen, de infrastructuur! Paul Schnabel is zeker niet door het Vrije geweest (zonde naast zo'n mooi restaurant, zo'n zooi) en ook niet bij, het visslop, dam, mol, havendijk, kaaskenswater vuurwerk ligt nog bij kapotte vuil nisbak - ook kapot en nog nooit geledigd!en nog veel meer plek ken. Zierikzee, samen met Terneuzen de meest vieze en gore plaatsen van Nederland. Maar... we gaan wel voor de toeristenpas. Weet u wat een normaal mens eerst doet als hij visite ontvangt? De boel opruimen en schoonma ken. Maar ja, met een veel te dure huisvesting is het 'zicht van de stad' de sluitpost. Louis Goedbloed Willem van Oranjelaan 8, Zierikzee Ik lees in de PZC van 2 juni over de vliegenplaag bij Nieuwdorp, die veroorzaakt wordt door de vuil- stort. Onwillekeurig denk ik hierbij te rug aan een voorval uit de tachti ger jaren, toen een agrariër een gro te hoop kippenmest opgeslagen had op zijn land. Vlakbij stond er een oude boerenschuur, waar ze ker meer dan tachtig zwaluwen ge nesteld hadden. Toen het een week koud weer was en er weinig of geen vliegen of andere insecten vlogen, wisten de zwaluwen die hoop kippenmest goed te vinden en vlogen er met tientallen laag over heen. Toen die boer zag dat het uit de hand ging lopen met de vliegen spoot hij in één keer heel de handel dood. De zwaluwen die bleven foerage- ren, waren op het eind van die week ook allemaal dood. Er heb ben later nooit meer zwaluwen genesteld bij die boerenschuur. Gaat het bij die vuilstort ook die kant op, vraag ik mij af. Wil men het in de hand houden en de na tuur sparen, dan moet men de be strijding toepassen vóór de vliegen op de vleugels gaan, eigenlijk al in het larven-stadium. Ik kan me in denken dat het bij zo'n vuilstort problemen geeft om het goed te doen. J. Koeman, Polderweg 5, Kruiningen. In de PZC van 31 mei staat eén arti kel over de sterke groei van advoca ten: 'In de periode 1996/2006 steeg het aantal advocaten met ruim zes tig procent tot ruim 14.000'. Daarover wil ik het volgende op merken. Vanafi900 tot 1970 liep het aantal advocaten met het jaar mee, dat wil zeggen in 1970 rond de 2000. Ter vergelijking: in 1970 telde heel de provincie Zeeland slechts 26 advocaten: 14 in Middel burg, 8 in Zeeuws-Vlaanderen, 3 in Zierikzee, 1 in Goes en 1 in Tho- len. Vorig jaar waren dat er al 168. In Middelburg 71, 27 in Goes, 27 in Terneuzen, 10 in Vlissingen en de rest zit van Aagtekerke tot Hein- kenszand en van Zierikzee tot Axel. In de rest van Nederland is dit niet anders. Oorzaak is niet alleen me de de toename van civiele - en met name sedert 1994 - bestuurs rechtelijke procedures, maar ook de populariteit de laatste jaren on der studenten (ook meer en meer vrouwelijke studenten) rechten te gaan studeren. A. Maas Peurssensstraat 6, Aardenburg l t-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11