Socialiste vanuit de genen, maar géén Rooie Vrouw v4 Spectrum 'Om goed te kunnen geloven moet je een kinderlijke ziel bezitten' Zaterdag 2 juni 2007 PZC „Moos! Telefoon! Vrouw in Nood!" Annemarie Gilden roept haar moeder, die snel naar beneden komt rennen en moppert tegen haar dochter dat ze zo toch geen telefoontje mag aankondigen. Die vijf woorden zijn echter een prachtige typering voor Hennie Gilden-van Geesbergen. Moos: het koosnaampje dat haar broer Paul ooit introduceerde en dat door haar dochter werd overgenomen. Telefoon: die ging vaak over tijdens haar politiek actieve jaren. Vrouw in nood: 'Helpen waar mogelijk' is haar levensvisie. Hennie is een 'socialiste vanuit de genen'. Maar, hoewel ze destijds kwam aanrollen op de Tweede Emancipatiegolf, noemt ze zichzelf geen Rooie Vrouw. door Ali Pankow foto Mechteld Jansen Bram Vermeulen zingt op de ach tergrond dat hij 'pas echt dood is als anderen hem zijn verge ten'. I lennie houdt van de tek sten van Bram. „Maar nou hoor de ik hem van de week iets zingen, waar van ik toch echt meende dat ik dat zelf veel eerder had bedacht." Ze wil citeren: „F.hhhh....hoe was die zin nou ook weer? Nee, ik kom er even niet op. Straks schiet hij waarschijnlijk wel te binnen." Naast politiek en maatschappelijk actief, was Hennie vooral toch ook echtgenote van lohan en moeder van Marjo en Anne marie. Bovendien was zij op haar beurt nadrukke lijk de dochter van de man naar wie ze is vernoemd: Hendrik van Geesbergen, ma- nufacturenhandelaar in Zierikzee, katho liek van huis uit, maar in de eerste plaats socialist in hart en nieren. „In de verkie zingstijd hingen er grote plakkaten met Willem Drees bij ons voor de ramen. Het maakte vader dan niks uit dat om de hoek onze winkel was. Hij stond zelf op de no minatie wethouder te worden voor de SDAP, maar dat is er niet van gekomen. I lij is op 46-jarige leeftijd aan kanker over leden. Ik was toen nog maar dertien." 1 laar vader speelt desalniettemin een pro minente rol in haar leven. „Het was een kindvriendelijke man. Ik heb het gevoel door hem geworden te zijn wie ik ben. Hij had ook gezag. Ik zie hem nog voor me staan, terwijl hij zei: 'lk heb je rapport ge zien!'. 'la, ik heb een acht voor zingen', pro beerde ik dan, maar hij weer: 'Dat is dan ook de enige. Maar laten we nou afspreken dat die zes voor rekenen de volgende keer een zeven zal zijn'. Nou en dan gebeurde het ook hoor." Hennie was de jongste in een ge zin met drie kinderen. Boven haar zaten zus Bep en broer Paul. 1 let jong overlijden van hun vader had uiteraard grote invloed op hen. „lk heb in elk geval een paar jaar wat roerloos rondgedobberd. Wat leren betreft zag eigenlijk niemand wat in mij. Dat is ook niemand te verwijten, want ik straal de ook niks uit. Mijn moeder vond dat ik maar naar de huishoudschool moest. Vol gens haar moest je als meisje in de eerste plaats een goede huisvrouw worden. Van mijn vader had die huishoudschool nooit gemogen." Even later onderbreekt ze zichzelf: „lk doe mijn moeder niet helemaal recht met hoe ik over haar vertel, lk had met haar niet het contact zoals met mijn vader. Mijn moeder en ik spraken niet dezelfde soort taal, maar ik herinner me haar wel als een zeer schone vrouw in die zin dat ze altijd heel goed voor ons heeft gezorgd. Zij was bovendien ook nog maar 42 jaar toen ze Haar politieke carrière heeft echter veel korter geduurd dan ze zelf had gewild. Een haperende schildklier was er oorzaak van dat Hennie geen rokerige vergaderingen meer kon bijwonen en van anti-rookcam- pagnes was toen nog lang geen sprake. „In en in verdrietig", noemt ze het dat ze ook van sommige eigen fractieleden zoveel weerstand ondervond toen een compro mis werd gezocht in gedeeltelijk rookvrije vergaderingen. Uiteindelijk zag Hennie zich genoodzaakt het raadslidmaatschap op te geven. Ze troost zich onder meer met de wetenschap dat haar lokale politie ke invloed wel iets wezenlijks voor sommi ge mensen heeft betekend. De plaatsing van vijf Vietnamese gezinnen die als boot vluchtelingen hier waren gekomen bijvoor beeld. Hulp aan mensen die het nodig hebben, is voor haar de essentie van het socialisme. Met de radi cale kant van de Rooie Vrou wen had ze niet zoveel. De PvdA is haar geruime tijd ook te rechts geweest. „Een paar jaar geleden heb ik zelfs mijn lidmaat schap opgezegd en GroenLinks gestemd." Hennie vindt dat haar partij weer socialer is geworden, al ergert ze zich wel mateloos aan het onderlinge gehakketak. „Ik ga Wouter Bos niet de hemel in prijzen, maar ik heb nog nooit een partijleider mee gemaakt die vanuit de eigen gelederen zo veel kritiek te verduren krijgt. Om de drie dagen wordt er vanuit de eigen partij com mentaar op Bos naar buiten gebracht. Daar moeten ze echt eens mee ophou den." weduwe werd. Vanaf dat moment heeft ze samen met Paul de winkel geleid. Veel la ter heeft ze me verteld dat ze vreselijk heeft gehuild toen ze mijn broer op zijn 17e voor de eerste keer op zijn fiets zag ver trekken om de handel aan de man te brengen. Hij zou de textielvakschool gaan volgen, maar dat kon er niet meer van ko men. Paul was zelf ook nog maar 52 toen hij is overleden. Ik ben blij dat ik toen mijn moeder nog wel heb kunnen bij staan, ook toen ze ouder werd." De tijdgeest bood Hennie wat opleiding be treft een tweede kans. Toen halfjaren ze ventig de avondmavo werd geïntrodu ceerd, was zij de eerste uit Zierikzee die in schreef. Man en dochters steunden haar daarin en met een beetje stimulans van Marjo vulde ze later het basispakket ook nog aan met drie jaar Frans. „We moeten een paar vrouwen klaarsto men voor de politiek", sprak plotseling haar lerares Duits. Hennie was dat volko men met haar eens. Totdat diezelfde lera res opperde dat zij het meest in aanmer king kwam zich beschikbaar te stellen voor de gemeenteraad, „lk dacht dat ik dood op mijn stoel zou blijven zitten", me moreert Hennie. Maar het kiempje was ge legd en niet veel later deed ze voor de PvdA als enige vrouw haar intrede in de Zierikzeese raad. Ze schoolde zichzelf nog met een cursus Burgerschapskunde, want alleen al de essentie uit al die raadsstukken halen, vergde specifieke deskundigheid. Hennie hield als kind al van verhalen. Ze was amper zeven toen een vriendinnetje haar vertelde over 'een man daar heel hoog in de blauwe lucht, die alles van je zag op aarde'. „Ik vond dat een mooi ver haal en vroeg mijn moeder of het waar was. 'O, krijgen we dat? Wacht maar tot je vader thuiskomt', was haar reactie", herin nert ze zich. Overigens bleek vader op de ze grote vraag ook geen sluitend antwoord te hebben. Hij stelde haar voor zelf maar op onderzoek te gaan over dat geloof en hem later haar conclusies te komen vertel len. „Toen ik wat later aangaf dat ik wilde bidden voor het eten, kondigde mijn va der dat aan tafel aan de anderen aan. 'Ik vind het goed dat ze dat doet, dan begin nen we tenminste ook eens gelijk met eten'. Ik hoor het hem nog zeggen", grin nikt Hennie. Ze houdt van humor, heeft het ge loof een wezenlijke plek gegeven in haar leven, maar mag bombas tisch gedoe erover graag relative ren. „Om goed te kunnen geloven, moet je een kinderlijke ziel bezitten." Dood en ziekte van naasten en problemen met haar eigen gezondheid lijken haar ge loof meermalen op de proef te hebben ge steld, maar zo zit Hennie niet in elkaar. „Je mag God nooit als kapstok gebruiken. Dat is een misdaad in het geloof door bij alles wat er mis gaat in het leven te zeggen 'Hij dit en Hij dat'. En dan ook altijd 'Hij', waar om eigenlijk niet 'Zij' of'Het'? Het sym bool van het kruis geeft voor mij aan hoe je als mens in het leven dient te staan: met beide benen stevig op de aarde, soms zelfs met je voeten ver in de modder en je ar men breed gespreid, reikend naar de men sen om je heen." Zomaar op een zonnige zondag middag aan de zeedijk bij Ouwer- kerk in 1994 kwam er een drasti sche wending in haar leven: ze zag haar man Johan (67) voor haar ogen sterven. „Ik was daarna een tijd lang volle dig verdoofd, ik durfde de straat niet op of onder de mensen te komen, ik kwam zes weken lang niet verder dan het schuurtje." Een ander verdriet in haar leven is de ziek te van haar dochter. „Annemarie heeft MS", zegt ze zo neutraal mogelijk. „Toen ik dat hoorde heb ik alle duivels uit de hel gevloekt. Annemarie zelf kan ze er heel sterk mee omgaan. Ik probeer er zoveel mogelijk voor haar te zijn door met haar te praten, maar op het feit zelf heb ik geen antwoord." Hoewel haar eigen lijf'enige mankemen ten' vertoont, zoals ze het zelf noemt, weet Hennie aardig stand te houden in haar ruime appartement De Mossele op de plek van het voormalige verpleeghuis van de zusters Franciscanessen. „Vooral dank zij kinderen, familieleden en veel goede vrienden die het nog steeds me uithouden en aan wie ik wel een avondvullend pro gramma zou kunnen wijden", zegt Hen nie. De eerlijkheid gebiedt haar er aan toe te voegen dat ze onderweg ook vrienden van weleer heeft verloren. Mensen dus die het om verschillende redenen niet met haar hebben uitgehouden. „Dat gebeurt nou eenmaal, soms versta je elkaar niet meer." Tot slot toch nog even Bram Vermeulen. )a, hoor daar komt die zin, die ze net even kwijt was: „Als je samen kunt zijn met je zelf, ben je nooit alleen." Hennie Cilden-van Geesbergen Naam: Hennie Geertruida Gil den-van Geesbergen Woonplaats: Zierikzee Geboren: 19 april 1933 in Zie rikzee Burgerlijke Staat: weduwe van Johan Gilden, moeder van dochters: Marjo en Annemarie, oma van: Jeroen, Marieke en Erik, overgrootmoeder van: So phie en Fiene. Opleiding: lagere school, huis houdschool, Franse les, Avond mavo, Certificaat Frans, Burger schapskunde. Hobby's: Lezen, luisteren naar muziek, koken en lekker eten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 94