Westkapelle berust in droevig Oorlogsmonument kan als gevaarlijk object ten onder gaan O Oorlogsmonumenten op Walcheren WÊÊvpp v2 Zaterdag 2 juni 2007 PZC Ut Toen vandalen het in de fik staken, brandde het oorlogsmonument als een fakkel. Negen jaar nu al, staat De Schoppesteele zwartgeblakerd op de dijk. Als de schandvlek van Westkapelle? Of als treffende herinnering aan het offer dat het dorp aan de bevrijding bracht? door Henk Postma Apetrots zouden ze erop moe ten zijn. Want welk ander dorp heeft een opmerkelijk beeld in huis van zo'n belang rijk kunstenaar? Niet dat die als BN'er wordt geëerd. Ruud W. van de Wint (1942-2006) was niet in spelletjes shows te zien. Maar hij geldt wel als zeer respectabel kunstenaar. Van hem is nog vrijwel dagelijks een schildering op de tv te zien: de wandpanelen die de debatten in de Tweede Kamer van kleur voorzien. In Westkapelle hebben ze daar vooralsnog geen boodschap aan. Het zwarte kunst werk dat Van de Wint zeventien jaar gele den op de dijk zette, een ovaal op een staak, was bedoeld om de herinnering le vend te houden aan een dramatisch mo ment in de geschiedenis van het dorp: het bombardement door de geallieerde bevrij ders op de zeedijk. 1 Iet gedenkteken was een geschenk van de Stichting Monumen ten Walcheren '4o-'45. Maar vrijwel nie mand in het dorp was bereid er enige waarde aan te hechten. In Westkapelle hadden ze zo al hun oorlogsmonumenten. De tank die trots op de zeedijk staat. Zo'n ding laat niets te raden over. Daar kan je meteen aan zien dat het om oorlogstuig gaat. En dan is er nog de steen bij de be graafplaats. Daar herdenkt Westkapelle het drama in de kelder onder de molen De Roos. Van de 47 dorpsbewoners die okto ber 1944 in de kelder beschutting hadden gezocht, verdronken er 44, nadat de gealli eerden een gat in de dijk hadden gebom bardeerd. Wat moet je dan met zo'n 'zeppelin op een staak'? )a, je zou er een spade in kun nen zien die in de dijk is gestoken. Dus be sloot de volksmond om het kunstwerk als Schoppesteele te gedogen. Maar er circu leerden ook andere uitdrukkingen in het dorp. De uitbaters van het Badmotel schre ven dat 'de pispaal' het uitzicht verstoorde, en eisten dat het lelijke ding zou worden neergehaald. En VVD-raadslid K. Huis- zoon, die zich van meet afaan fel tegen het monument had verzet, meende de kunstenaar zelfs van plagiaat te kunnen be schuldigen. Niemand in Westkapelle wenste zich dan ook druk te maken toen kwajongens het met pek afgewerkte kunstwerk transfor meerden in een brandende fakkel. De pyro manen zagen daar een vrijbrief in om de de brandstichting nog een keertje te herha len. Herstel was zonde van het geld, vond de dorpsraad. Als Westkapelle ergens geld voor nodig had, dan toch niet voor het op kalefateren van een 'prestigeproject' dat het dorp door een paar 'Walcherse notabe len' door de strot was geduwd. Bovendien: wat herinnert er beter aan het droeve lot dat Westkapelle in de oorlog trof, dan een onttakeld, en zwartgeblakerd kunstwerk. Gewoon zo laten staan is tot vandaag de algemene opinie. Kunstenaar Van de Wint bouwde ondertussen elders voort aan een indrukwekkende nalatenschap. Twee maanden terug nog, werd op Tenerife zijn monument onthuld ter nagedachtenis aan de vliegtuigramp van dertig jaar geleden: een 18 meter hoge wenteltrap waarvan de treden even abrupt eindigen als destijds de levens van de 538 vliegtuigpassagiers. Het levenswerk van de kunstenaar bevindt zich in een veertien hectare metend duin gebied: de Nollen bij zijn geboorteplaats Den Helder. Daar zaagde Van de Wint bunkers doormidden om er sculpturen en installaties in onder te brengen, en stamp te hij her en der opmerkelijke roestbruin- stalen bouwsels uit de grond. Afgelopen jaar overleed Van de Wint plotseling aan een hartaanval. De Nollen is nu een be schermd natuur- en expositiegebied waar in kunst en landschap als driedimensiona le schilderijen kunnen worden bekeken. Koningin Beatrix, voor wie de kunstenaar in paleis Noordeinde een plafondschilde ring mocht maken, dwaalt er graag rond. Aan de Westkappelaars is dat alles voorbij gegaan. Maar er gaan nu toch stemmen op om Van der Wints monument op de dijk in eer te herstellen. De Veerse wethouder van cultuur, J. Bostelaar (PvdA/ Groen- Links), is enthousiast. Hij heeft Van de Wints zonen gevraagd hoe de reparatie aangepakt zou kunnen worden, en hoe veel dat dan zou moeten kosten. Maar of die reparatie er ook van komt? De tijd lijkt rijp, dacht Machteld van der Wijst, een jon ge beeldend kunstenaar die sinds veertien jaar in het dorp woont. Ze nam dorpsgeno- te Ans Dingemanse in de arm. Maar toen het tweetal laatst de dorpsraad om hulp vroeg bij pogingen de inwoners voor een herstelplan te winnen, stuitte dat op be zwaren. De kwestie bleek nog zo gevoelig dat de dorpsvertegenwoordigers zich niet aan een uitspraak waagden. Wethouder Bostelaar zit daar een beetje mee. Want hoe haal je de gemeenteraad over geld te stoppen in een kunstwerk waar je niet trots op mag zijn? „Men beseft nog niet hoe belangrijk deze kunstenaar voor Nederland is." Schoppesteele Cup Beeldend kunstenaar Machteld van der Wijst uit Westkapelle zoekt met dorpsgenote Ans Dingemanse naar draagvlak voor herstel van oorlogsmonu ment De Schoppesteele. Dorpsmuseum Het Polderhuis heeft De Schoppesteele opge nomen in wandel-, fiets- en busroutes die binnenkort wor den uitgegeven. Het museum hoopt daarom dat het monu ment snel wordt opgeknapt. p De organisatoren van de jaar lijkse zeepkistenrace in het dorp overwegen het oorlogs monument in de belangstelling te plaatsen door er een repro ductie van te laten maken: de Schoppesteele Cup. door Henk Postma Het leek zo'n mooi gebaar. Walcher se notabelen, aangevoerd door staatsraad M.G. Verburg, staken de koppen bij elkaar om het eiland aan vijf he dendaagse gedenktekens te helpen als her innering aan de bombardementen in de oorlogsjaren. Er werden gerenommeerde kunstenaars voor aangezocht. Het eerste monument was voor het hart van Middel burg. In mei 1990 onthulde prinses luliana daar een zwartgranieten sculptuur als 'ge stolde herinnering' aan de verwoesting van de stad door vijandig vuur. Vijfmaan den later volgde de inwijding van de kunst werken bij Veere, Ritthem, Vlissingen en Westkapelle. Ze markeren de plekken waar geallieerde bommenwerpers in okto ber 1944 de dijken kapot gooiden, waarna de bezetters konden worden verdreven. Niet iedereen toonde zich opgetogen over de abstracte gedenktekens die plotsklaps in stad en landschap waren neergezet. En er was niet overal begrip voor het feit dat daarvoor meer dan een half miljoen aan ge meenschapsgeld bijeen was gebracht. Maar in het algemeen wejd de schenking van de Stichting Monumenten Walcheren '40-45 in dank aanvaard. Behalve in Westkapelle. De gemeenteraad was daar weliswaar, zei het met veel moeite, met een bijdrage van 40.000 gulden akkoord gegaan. Maar in het dorp werd met onverholen afkeer over het initiatief gesproken. Bij het bombarde ment op de Westkappelse dijk vonden ve le inwoners de verdrinkingsdood. Het dorp had er geen behoefte aan daarbij stil te staan aan de voet van een monument dat 'hoge heren' van elders er ongevraagd hadden neergezet. Maar nu, na zeventien jaar, gaan steeds meer stemmen op om het door vandalen geschonden monument te repareren. An deren zien er meer heil in het nu eindelijk maar eens weg te halen. En er zijn er ook die het het liefst gehavend laten staan. Maar dat laatste kan niet, zegt wethouder Bostelaar. „Want dan roest het weg, en zal het als gevaarlijk object ten onder gaan." Als het aan hem ligt houdt de ge meente zich aan de onderhoudsplicht, en wordt het beeld, volgens een plan van wij len de kunstenaar, heropgericht in roest bruin staal. Dat klinkt kunstenaar Mach teld van der Wijst, die veertien jaar terug in het dorp kwam wónen, als muziek in de oren. „Want zoals het er nu bij staat, doet me denken aan concentratiekampen en verkoolde lijken." Terwijl ze er graag een symbool van bevrijding in ziet. Op 3 oktober 1944 bombardeerden de geallieerden Walcheren. Bij Vlissingen, Westkapelle, Ritthem en Veere braken de dijken door, waardoor kreken zijn ontstaan. Middelburg werd op 17 mei 1940 getroffen door een Duits bombardement. Op deze vijf plaatsen staan nu oorlogsmonumenten. Westkapelle WALCHEREN Middelburg O Vlissingen PZC Willem Adria3nsens - ,.w - e-V Spii#

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 92