Binnenland Misbruik gehandicapte blijft vaak onbestraft APK 'Gymles op scholen staat onder druk' KOOPZONDAG Zondag 3 Juni 2007 Bosch Car Service Bloedbank mag homo-donoren weigeren Politie krijgt nieuwe meldingen over hiv-besmetting Groningen Bezoekers laten handjes wapperen voor doven Bel voor onze scherpe prijzen! BOSCH Service Helft basisscholen heeft problemen met nieuwe regels. Middelburg... is gezellig winkelen! pzc Zaterdag 2 juni 2007 I 7 GRONINGEN - De eerste 'dovenfabriek' van Nederland is in Groningen geo pend. In deze onderneming, waar onder meer dakkapellen en schuifpuien worden gemaakt, komen alleen dove mensen te werken. Genodigden applaudiseerden gisteren voor de werknemers van de fabriek. Voor doven doe je dat door met je handen te wapperen. foto Dennis Beek/ANP utrecht - De aanpak van seksueel misbruik van thuiswonende ver standelijk gehandicapten in Neder land schiet tekort. De leiding van instellingen die die mensen bege leiden, ziet het misbruik vaak als incident en de politie weigert aan giften op te nemen. Dat wordt ge meld in het juninummer van Mar kant, het blad van de Vereniging Gehandicaptensector Nederland. De redactie van het blad sprak met medewerkers van drie instel lingen die thuiswonende verstan delijk gehandicapten begeleiden: de Compaan in Den Haag, Cor- daan AGO in Amsterdam en Pame- ijer in Rotterdam. Uit onderzoe ken in het buitenland blijkt dat mishandeling en vooral seksueel misbruik van de gehandicapten vaak voorkomt. Van hen zou 6o procent er ten minste één keer mee te maken hebben gehad. Cordaan AGO heeft uoo cliënten en er komen per kwartaal onge veer acht meldingen binnen van seksueel misbruik, mishandeling en verwaarlozing. Meestal betreft het cliënten onderling. Aangifte is volgens Karen Blok, vertrouwens persoon bij de instelling, niet altijd haalbaar. „Als een cliënt zich niet goed met woorden kan uitdruk ken, loopt een aangifte meestal op niets uit", zegt Blok. Zij benadrukt dat bij misstanden thuis een aan gifte niet altijd het beste middel is om het probleem op te lossen. Soms ligt bijvoorbeeld een uithuis plaatsing veel meer voor de hand. De directie van de Compaan heeft besloten vaker aangifte te doen. Zonodig worden de ouders daarbij gepasseerd. De korpsleiding van de politie heeft de Compaan toege zegd aangiften voortaan serieuzer in behandeling te nemen. AXEL BORSSCLE GOES KAPELLE KOUDE KERKE MIDDELBURG VUSSWGEN 1*0113- 3)08 63 ✓*0113-27 36 65 ✓*0113 34 13 15 ✓*0118 55 19 91 Autoc«ntor Snoodijk Drtrvhouwm /ukJ 18 <"0115 56 20 45 Autobedrijf Muynck Qumenburg 8 Botch Car Service Goet Dirk Dronkervwefl 15 Garage Hoogetteger Dijkweitettraat 59 Autobedrijf Kluyfhout Kjrrevetd 4 Auto Service Van Ltere bv Volteweg 33 ✓*©11« Autobedrijf Murre GerbranctyMraat 4 ^*0118 VROUWENPOLDER Veertedam Auto Vrouwenpotdrrvwrg 75 ✓*0118 ZIERMC2EE Autobedrijf Legrmaate Boeremveg 4 0111 Compleet, goed, betaalbaar utrecht - De nieuw ingevoerde re gels rondom het geven van gymles sen leiden tot problemen in het ba sisonderwijs. Dat constateert de vakbond CNV Onderwijs na een enquête onder zijn leden. In de regels is vastgelegd dat Pa bo-studenten die na september 2005 zijn afgestudeerd, zonder extra bevoegdheid geen lichamelij ke opvoeding mogen geven aan de groepen 3 tot en met 8. De vak bond wil dat de regels worden te ruggedraaid. Uit ruim 3500 reacties die bij CNV Onderwijs binnenkwamen, blijkt dat de helft van de Nederlandse ba sisscholen problemen heeft met de nieuwe regels. Volgens de vak bondsleden worden Pabo-studen ten zo gediscrimineerd in de ar beidsmarkt en leidt de maatregel tot extra belasting voor oudere do centen op de werkvloer. De helft van de ondervraagden meldt dat 'een oudere en tevens bevoegde collega' de lessen in de groepen van de niet-bevoegde col lega's overneemt. „We moeten er kennen dat de wet tot veel negatie ve effecten op de werkvloer leidt", zegt voorzitter Marleen Barth van CNV Onderwijs. Barth was toen de Tweede Kamer in 2001 het wetsvoorstel aannam woordvoerder van de PvdA-frac- tie. „De Kamer is destijds gezwicht voor de lobby van vakdocenten gymnastiek", zegt ze nu. „Maar het beoogde doel werd nooit be reikt omdat basisscholen gewoon geen geld hebben om een vakdo cent aan te stellen." Het TVveede Kamerlid Tofik Dibi (GroenLinks) wil staatssecretaris Dijksma (Onderwijs) over de gym lessen volgende week tijdens het vragenuur aan de tand voelen. Ga voor de actievoorwaarden en meer informatie naar uw reisadviseur of kijk op www.oad.nl AMSTERDAM - Bloedbank Sanquin mag mannen met homoseksuele contacten blijven uitsluiten van bloeddonatie. De Commissie Gelij ke Behandeling heeft dat gisteren bepaald. Volgens de bloedbank levert het bloed van mannen die seksuele contacten hebben gehad met ande re mannen een verhoogd risico op voor infecties zoals hiv. Sanquin wil strenge voorzorgs maatregelen nemen om de veilig heid van het bloed voor patiënten zo veel mogelijk te garanderen. Volgens de bloedbank moet dat op grond van internationale richtlij nen. Mannen die geweigerd werden door de bank zijn naar de commis sie gestapt voor een uitspraak. De Commissie Gelijke behandeling boog zich in 1998 al eens over een soortgelijke kwestie en komt nu met eenzelfde oordeel. GRONINGEN - Bij de politie zijn sinds woensdagmiddag negen 'bruikbare' meldingen binnengeko men naar aanleiding van publici teit over de Groningse hiv-zaak. Dat meldde de politie gisteren. Tot nu toe deden zeven mannen aangifte in de zaak waarbij op seks feesten mannen werden gedro geerd en geïnjecteerd met hiv-be- smet bloed. Vier anderen zullen een verklaring afleggen. Of zij ook aangifte zullen doen, is afhankelijk van verder onderzoek. Voordat de zaak in de openbaar heid kwam wist de politie al van twee betrokken mannen. In totaal hebben zich nu elf betrokkenen ge meld. Volgens de politie dragen ze ker tien van hen het hiv-virus bij zich. Of zij allen op de seksfeesten zijn besmet, staat volgens de poli tie nog niet onomstotelijk vast. pagina 14: besmetting is agressie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7