Zeeland Beloning voor jongeren die zichzelf bewijzen El Q 02 Zeeuwse jongerenraden komen samen in Abdij van Middelburg CDA tegen bouwvergunning voor het plaatsen van een stacaravan Hiv-adressen Eer, punten én een prijs voor bereiken van zelfgekozen doel. PZC Zaterdag 2 juni 2007 49 Wat is hiv »- Zeeland telt circa 125 mensen die leven met het Humaan Immunodefi- ciëntie Virus, de veroorzaker van aids. Het virus tast het afweersysteem in het lichaam aan waardoor de patiënt vatbaar wordt voor veel infecties, zoals longontsteking en huidaandoeningen. Oe diagnose aids werd voor het eerst in de Verenigde Staten gesteld in 1981. In 1983 werd de veroorzaker geïdentificeerd: hiv. De eerste Nederlandse aidspatiënt kwam in 1982 aan het licht. Hij stierf datzelfde jaar. Sindsdien zijn er in Nederland 4500 mensen gestorven aan aids. Nu nog sterven er elke week twee mensen door hiv. Sinds 1996 zijn er medicijnen beschikbaar in Nederland, zogenaamde hiv-remmers, die de aanwas van het virus tegengaan en de gezondheid van de patiënt bewaren. Ze moeten, vaak in een combinatie van prepara ten, dagelijks worden ingenomen op een vast tijdstip zodat het medicijn- peil in het bloed voldoende blijft en het virus niet resistent kan worden. Geregeld worden hiv-patiënten gecontroleerd in gespecialiseerde behan delcentra op hun conditie, het aantal virusdeeltjes in hun lichaam en de stand van hun afweercellen. Er zijn 27 van die centra in Nederland, voor al bij academische en topklinische ziekenhuizen. „Normaal sociaal contact levert geen gevaar voor anderen op." Dat staat over hiv op de Gezondheidswij- zer van GGD Zeeland. Te vinden via www.ggdzeeland.nl of telefonisch: 0113 - 249400. wn www.plusapotheken.nl geeft infor- matie over de hiv-gespecialiseerde medicatieondersteuning. www.zwv.nl, de website van Zieken huis Walcheren geeft onder de kop specialismen; interne geneeskunde informatie over de polikliniek. ■Fjj www.hivnet.org is het webadres van HIV Vereniging Nederland. De vere niging heeft een servicepunt Hivnet waar mensen in contact kunnen ko men met lotgenoten in hun omge ving: 020 - 6892577. Hiv-consulent Saskia Baas geeft op dinsdag en woensdag advies en in formatie: 0118 - 425283. Meer over Aids Memorial Day: www.aidsfonds.nl Hiv in Zeeland Ziekenhuis Walcheren heeft sinds 2002 het bijzondere behandelcentrum voor hiv- en aidspatiënten in Zeeland, de hiv-aidspolikliniek. t- Twee internisten, Marcel van den Berge en Bram Tanis, hebben zich toe gelegd op de behandeling van hiv en aids. Een hiv-consulent, verpleegkundige Saskia Baas, begeleidt en adviseert patiënten. Nieuw zijn de Plusapotheken, waar hiv-patiënten hun medicijnen kunnen halen en waar apothekers en assistenten bijzonder zijn getraind in de dienstverlening aan mensen met hiv. Er zijn er zeventien in het land. In Vlissingen vervult apotheek De Singel in Vlissingen van apotheker Wes- sel Liezenga die taak. Het aantal nieuwe mensen met hiv-infecties daalt in Zeeland. In 2001 tel de de hiv-poli nog twaalf nieuwe besmettingen. In 2005 werd bij zes Zeeuwen hiv geconstateerd. In 2006 trof drie mensen dat lot. Dit jaar vond internist-infectioloog Van den Berge al bij twee mensen hiv-besmet- tingen. Hiv-infecties komen soms pas zes tot tien jaar na besmetting aan het licht als de patiënt ziek wordt door een moeilijk aanwijsbare oorzaak. door Ondine van der Vleuten GOES - Zeeuwse jongeren die zich zelf willen uitdagen, kunnen zich opgeven voor de The International Award for Young People. Het gaat om sport, expedities, eigen talen ten en maatschappelijke betrok kenheid. Ook volwassenen die in teresse hebben in de vorming en begeleiding van zo'n groep 14- tot 25-jarigen zijn welkom. Samen met een coach bedenken de jongeren hun eigen uitdaging op hun eigen niveau. „Iemand die geen noten kan lezen, zou bijvoor beeld kunnen proberen dat in een aantal maanden te leren. Bij expe dities kun je denken aan survival- tochten, maar ook aan scouting. Maatschappelijke betrokkenheid kan bijvoorbeeld vertaald worden naar eens per week helpen bij het schoonmaken van hokken in het dierenasiel, een paar maanden lang", legt Anneke Polderman van Scoop uit. Deze welzijnsorganisa tie presenteert het project donder dag 14 juni samen met SportZee- land in het gebouw van Scoop in Middelburg. Verenigingen, ge meenten en organisaties kunnen het project aangrijpen voor sport- stimulering en jeugdparticipatie. „Maar als een gewone burger pro ject wil opzetten voor het groepje Zeeland doet mee aan een inter nationaal project waarin jonge ren zichzelf ontwikkelen. De pro vincie zoekt zowel deelnemers als begeleiders. jongeren dat hij elke dag op het pleintje voor zijn huis ziet hangen, is die ook welkom", zegt Polder man. Het project levert de jongeren naast 'de eer en de glorie' vaardig heden op als plannen en organise ren. Ook telt deelname mee als maatschappelijke stage en voor het vak Culturele en Kunstzinnige Vor ming. Al naar gelang het niveau van de uitdaging is er een bronzen, zilve ren of gouden Award. De begeleiders krijgen op kosten van de provincie een tweedaagse cursus. Ook voor de jongeren be taalt de provincie (een deel van) de kosten, afhankelijk van het pro gramma. Presentatie: donderdag 14 juni, 9.30-11.30 uur bij de Scoopera, Ach ter de Houttuinen 8 in Middelburg. MIDDELBURG - Jongeren uit de hele provincie Zeeland komen op 9 juni bij elkaar in het provinciehuis voor de eerste Dag van de Jonge renraden. Zij wisselen hun ervaringen uit, doen nieuwe ideeën op en wel licht wordt al een begin gemaakt met het samenwerken tussen de diverse Zeeuwse jongerenraden. De organisatie in handen van De Nationale Jeugdraad. Die heeft niet alleen jongeren uitgenodigd, maar ook jongerenwerkers. F.r zijn workshops en inleidingen (onder meer van gedeputeerde G. van Heukelom). De longeren raad Tho- len geeft een presentatie. De bij eenkomst duurt van 9.45 tot 18.30 uur. DEN HAAG - Het CDA wil van mi nister Vogelaar (PvdA, Wonen, Wijken en Integratie) weten of na 1 januari 2008 een bouwvergun ning nodig is voor het plaatsen van een stacaravan. Aanleiding is een recente discussie in de ge meenteraad van Schouwen-Duive- land over de kampeernota. De gemeenteraadsleden bleken in verwarring over wat er gebeurt als de Wet op de Openluchtrecreatie wordt afgeschaft. Daarin hebben stacaravans vrijstelling voor een bouwvergunning. De gemeente raad wilde die vrijstelling niet op eigen houtje regelen. De CDA-Ka- merleden Vietsch en Schreijer-Pie- rik willen nu dat Vogelaar dat op neemt in de Woningwet. Lucia van Uden blijft praten over hiv: „Er is nog zoveel voorlichting nodig. foto Mechteld Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 77