Zeeland Lucia van Uden strijdt tegen onwetendheid over hiv-dragerschap Provincie boekte vorig jaar een overschot van 2,5 miljoen euro SPECTACULAIRE VOORJAARSOPRUIMING KORTINGEN TOT 70% OP ONZE HELE VOORRAAD MEUBELEN DE PAGTER ANTIEK INTERIEUR 'Ik had nog tien afweercellen, zei de internist. De rest was allemaal opgegeten door de hiv' Gunstige financiële vooruitzichten voor komende jaren. 48 Zaterdag 2 juni 2007 PZC VRAGEN AAN PAUL SCHNABEL Zeeland was gedurende vier dagen de stand plaats van Paul Schnabel. Hoe kijkt hij terug op de gesprekken die hij voerde over onder meer het geluk van de Zeeuwen? Naam: Paul Schnabel Woonplaats: Utrecht Leeftijd: 58 jaar Beroep: Directeur van het Sociaal en Cultureel Planbureau door Ernst jan Rozendaal Is het u de afgelopen week goed bevallen in Zeeland? „Heel goed. Mijn verblijf was hartstikke leuk en verrassend. Ie wordt even in het diepe gegooid, zij het wel onder begeleiding van Ton Bran- denbarg van de Zeeuwse Bibliotheek. Ik heb heel veel gezien in alle hoe ken van de provincie, van Sluis tot Zierikzee." Wat heeft u hier geleerd? „Wat me echt opviel is hoe goed de samenwerking is in de geestelijke gezondheidszorg. Hoe hier in Zeeland geprobeerd wordt om bij de huis artsen al mogelijkheden te creëren voor hulp bij psychische problemen. Ik vind dat een belangrijke ontwikkeling. Naar mijn idee loopt Zeeland daarin echt voorop." In uw slotwoord benadrukte u het belang van samenwerking in Zeeland en dat het in een kleine provincie ook een sterk wapen is. „Inderdaad. De wereld is hier klein. Dat wordt vaak als een tekort erva ren, maar het kan een enorm voordeel zijn. Voorwaarde is dat de sleutel figuren in de provincie met elkaar door één deur kunnen. Als dat zo is, dan kunnen mensen veel sneller en effectiever zaken met elkaar doen. Dat heeft Zeeland voor op de Randstad. Daar wordt heel veel gepraat om uiteindelijk vaak weinig te bereiken, hier blijken dingen te kunnen als de mensen het samen ook echt willen." Op uw stellingen in de PZC hebben meer dan duizend mensen gereageerd. Wat betekent dat? „Dat zegt iets over de betrokkenheid bij elkaar en bij de provincie. Het is zaak die kracht van het kleine vast te houden. Dat is ook iets wat Hans Adriaansens van de Roosevelt Academy goed heeft begrepen. Die univer siteit zit natuurlijk vast aan een groot instituut, maar hij heeft er voor gezorgd dat niemand dat merkt. Daardoor is een sfeer ontstaan van ver trouwdheid, betrokkenheid en sociale cohesie. De mensen houden el kaar vast. Dat blijkt voor alle partijen goed te werken en het draagt bij aan het geluk van de mensen." Uw belangrijkste stelling ging over geluk, nietwaar? „Ik kan wel zeggen dat alle stellingen die ik in overleg met de PZC had opgesteld zijn gefalsifieerd. Mijn stelling was dat het met de Zeeuwen goed gaat en met Zeeland niet. Deze week hebben de Zeeuwen echt al les in het werk gezet om mij ervan te overtuigen dat het met Zeeland wél goed gaat, maar met de Zeeuwen een stuk minder. Dat komt toch niet overeen met onze onderzoeksgegevens. Zeeuwen benadrukken vaak dat ze in een randprovincie wonen. 'We horen er in Nederland niet bij', zeggen ze. 'We worden niet gezien.' Het grappige is dat ik bin nen Zeeland hetzelfde hoorde. In Zeeuws-Vlaanderen mopperen de mensen op de tunnel. 'Die had ons niet de rest van de provincie moe ten verbinden en nu ligt hij er en moeten wij betalen als we onze regio in en uit willen.' Ik denk overigens dat het uiteindelijk wel meevalt. Het is een kwestie van wennen. In ieder geval kan ik vaststellen dat de stel lingen gedaan hebben waarvoor ze bedoeld waren: discussie uitlokken." Heeft u Zeeland ook nog iets kunnen leren? „I.eren is niet het juiste woord. Ik denk dat ik een beetje de spiegel van buiten ben geweest. F.en katalysator, iemand die mensen met elkaar in gesprek brengt. Ik heb bijvoorbeeld met het gemeentebestuur van Mid delburg om tafel gezeten om over de plannen voor de stad te praten. Dan stel ik eens een vraag waarop ze niet verdacht zijn, of ze zeggen iets wat ze in een ander gezelschap misschien niet zouden hebben gezegd. Zo ontstaat er reflectie over bepaalde onderwerpen." Verder nog iets opgevallen? „la. 1 loe keurig verzorgd en opgepoetst alles er hier bij ligt: De lanen, de plantsoenen, de infrastructuur. Echt indrukwekkend." Koopzondag 3 juni geopend Herenstraat 9 Segeersstraat 8 Kaai 53 MIDDELBURG VEERE www.depagterantiekeninterieur.nl Lucia van Uden uit Vlissingen leeft al 22 jaar met het hiv-virus. Vandaag, op Aids Memorial Day, worden de 4500 Nederlanders herdacht die stierven aan aids sinds Nederland daar 25 jaar geleden mee kennismaakte. door Claudia Sondervan Hiv is nu een chronische ziekte, geen zeker dood vonnis. „Ik heb altijd vertrouwen gehad. Blijkbaar was dat terecht," zegt Lu cia. Ze is een gezond ogende moe der van 44 jaar met een dochter van vijftien en een zoon van twaalf. Niets aan Lucia verraadt dat de hiv-remmende therapie in 1996 maar op het nippertje op tijd kwam voor haar. Ze vertelt open over haar hiv-besmetting, op straat, eerder op televisie en in bla den. Zij wil dat het taboe eraf gaat. Want talloze ziekten zijn besmette lijker dan en even gevaarlijk als hiv. „)e kunt goed leven met hiv. Ik verdraag de vier pillen per dag goed. Ik slik ze alsof het paracetam- ollen zijn. Ik hoop wel dat ze me nog eens helemaal hiv-vrij kun nen maken in het ziekenhuis." Ze raakte besmet als 22-jarige au pair in Morges, aan het Meer van Genève in Zwitserland. „In 1985 was er nog niet zoveel over hiv be kend. Ik hoorde wel 'ns over Sida - aids in het Frans - maar dat zei me niet veel. Ik ben naar bed geweest met een jongen. Ik wist niet dat hij drugs gebruikte. Ik ben be schermd opgevoed. Dat is mooi, maar je herkent zulke dingen dan niet. De diagnose heeft een jaar ge duurd. Ik was verschrikkelijk moe en had opgezette lymfeklieren. Toen kreeg ik een zware griep. De huisarts heeft me achter mijn rug om getest omdat hij wist dat Mor ges bekend stond om drugs en hiv." De reactie van haar ouders, familie en Zwitserse vrienden was be zorgd, maar nuchter. De reactie van de jongen die haar besmette was ontgoochelend. „Hij zei: je moet toch ergens aan doodgaan. Later bleek dat hij meer vrouwen heeft besmet. Ik ben de enige van hen die nog leeft." Ook van de lot genoten die zij in die jaren op zocht leeft niemand meer. „Het was een slagveld." Maar Lucia bleef gezond. Ze werd zelfs moeder, met haar Zwitserse man van toen. „Ik had gezien dat het kon. Er was een kans van zes tien procent dat het kind geboren zou worden met hiv. Maar ik had vertrouwen." Haar beide kinderen zijn vrij van hiv. In 1995 verliet ze Zwitserland en streek met haar kinderen neer in Vlissingen. Met twee jonge kinde ren en een aflopend huwelijk stort te haar gezondheid in. „Ik woog nog 44 kilo, zat in het eindsta dium van aids. Ik had nog tien af- weercellen, zei de internist. De rest was allemaal opgegeten door de hiv. Ik zag dat dit het einde was. En het wonder geschiedde." De eerste combinatietherapie met hivremmers kwam beschikbaar. „Ze hebben me eerst een beetje opgekrikt in het Dijkzigt in Rotter dam. Toen begon ik met 28 pillen per dag." Die maakten haar honds- beroerd, maar ze sloegen onmidde- lijk aan. „Ik zat vol hiv, de virus deeltjes in mijn bloed beliepen de miljoenen. Nu is het virus niet meer bij me te vinden. Maar het is er nog wel." Hiv is overdraagbaar bij direct bloedcontact en via sperma of vagi naal vocht. Maar de bakerpraatjes blijven patiënten achtervolgen. „In 2007 lopen in mijn omgeving nog mensen die geloven dat een mug die mij steekt hen hiv kan bezor gen. Of een vorkje waar ik van heb gegeten. Ik heb zelfs een tandart sassistente meegemaakt die gilde toen ze hoorde dat ik hiv heb. Ze had moeten weten dat voor mij de zelfde hygiëneregels gelden als voor een ander. Iedereen wil gehol pen worden met handschoenen en schone instrumenten. Haar ver koudheid was bedreigender voor mij dan ik voor haar." Haar kinderen gaan ongedwongen om met de hiv van hun moeder. „Ik heb nooit gemerkt dat ze daar last door hebben gehad met vriendjes of op school." Lucia loopt geregeld op tegen de associatie van hiv met prostitutie, drugs en de homoscène. „Ik trek het me niet aan. Ik blijf praten. Er is zoveel voorlichting nodig. Ik ga binnenkort vier dagen naar Am sterdam en Tilburg, mensen uit Plusapotheken vertellen over hiv-problemen. Met adviesbureau Volle Maan ga ik de straat op in Amsterdam. Een campagne om de onwetendheid weg te werken. We gaan op straat staan met bekers wa ter en vragen: durf u daar uit te drinken? Dat is confronterend." door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De provincie Zee land heeft in 2006 een bedrag van 2,5 miljoen euro overgehouden. Het geld wordt voorlopig in de al gemene reserve gestopt. Dit blijkt uit de jaarstukken 2006. Accountant Deloitte stelt vast dat de financiële positie van de provin cie afgelopen jaar verder is verbe terd. Ook voor de komende jaren ziet het beeld er rooskleurig uit. Er is tot en met 2010 'een aanzienlij ke financiële ruimte' voor het uit voeren van leuke dingen voor de mensen. Dat de provincie er warmpjes bij zit, blijkt ook uit de omvang van de spaarpotten, ofwel de reserves. Die stegen van 152 miljoen euro in 2005 naar 255 miljoen vorig jaar. Die stijging is overigens met name veroorzaakt doordat het Rijk een afkoopsom van 112 miljen euro overmaakte aan de provincie voor de overname van het Kanaal door Walcheren. Nochtans blijven er genoeg reser ves over. De algemene (vrij te be steden) reserve komt uit op zo'n 14 miljoen euro. Voor aanleg van de kanaaltunnel bij Sluiskil is 12 miljoen gespaard. Voor de Wester- scheldetunnel is 19 miljoen euro opzijgelegd. De provincie heeft vorig jaar flink wat werk uitbesteed, waarvan vooral adviesbureaus profiteren. Voor het opstellen van rapporten Het overschot van 2,5 miljoen eu- ro dat de provincie op de reke ning over 2006 boekte, wordt voorlopig in de algemene reser ve gestopt. en adviezen is maar liefst 1,8 mil joen euro uitgegeven. Daar zitten de kosten van consultants, inte rim-managers en uitzendkrachten niet bij. Op buitenstaanders werd een be roep gedaan vanwege onvoldoen de personele sterkte en het ontbre ken van eigen deskundigheid. Zo kostte een risico-analyse voor het natuurpakket Westerschelde bijna 59.000 euro. Voor een structuur schets Veerse Gatdam is 26.000 eu ro uitgegeven. De wijze waarop de provincie verantwoording aflegt over het uitgeven van gemeen schapsgeld is op nieuwe leest ge schoeid. De andere opzet kostte veel tijd en energie. Deloitte merkt op dat de provinciale organisatie nog zoekende is op welke wijze de ingrijpende veranderingen veran kerd moeten worden in de organi satie. Er is nog wel het een en an der te verbeteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 76