Cultuur Middelburg steeds voller met koren Van Bellen loopt eerste plaats mis 46 Zaterdag 2 juni 2007 PZC Jaarlijks zangfestijn trekt recordaantal van 2500 deelnemers. Bijzonder speelgoed op veiling Festival Concert at Sea opnieuw uitverkocht Leerlingen tonen hun werk in atelier Plein 30 Single van Danny Vera voorloper nieuw album door Rolf Bosboom middelburg - In een paar jaar is Middelburg Vól-koren uitgegroeid tot het grootste zangfestijn in de wijde omgeving. Vandaag en mor gen treedt een recordaantal van 68 gezelschappen - samen zo'n 2500 zangers - verspreid over veertien locaties in de Middelburgse bin nenstad op. I let had nóg drukker kunnen zijn, want voor deze negende editie hadden bijna negentig koren zich aangemeld. Er zijn echter onvol doende concertlocaties om ze alle maal te laten optreden. Daarom is er een loting toegepast. De recorddeelname komt voor de organiserende werkgroep niet als een grote verrassing. „De afgelo pen jaren hadden we steeds een stijgende lijn", zegt Cees Haver- mans. „Alleen vorig jaar was het iets minder, doordat het toen tij dens Pinksteren werd gehouden. Dat was voor sommige mensen re den om wat anders te gaan doen. Veel koren hebben toen al gezegd: volgend jaar willen we zeker ko men." Van de 88 aangemelde koren kon den er aanvankelijk ongeveer zes tig terecht. „Gelukkig hebben we er nog wat locaties bij kunnen krij gen, zodat we er uiteindelijk 68 hebben kunnen plaatsen", zegt Ha- vermans. De grenzen van de groei lijken echter bereikt. „Het kan wel groter, maar dan moet je er nog meer locaties bij betrekken. Het moet echter wel op loopafstand blijven, zodat deelnemers en be zoekers snel van het ene naar het andere concert kunnen gaan. Dat is een van de belangrijkste elemen ten van de opzet van het festival." Volgens Havermans heeft het suc ces van Middelburg Vól-koren een duidelijke verklaring. „De laag drempeligheid. Voor de koren kost het - behalve de reiskosten - niets en ook het publiek kan overal gra tis naar binnen. Een andere verkla ring is de grote diversiteit van de koren die optreden: kinderkoren, jeugdkoren, klassiek, populair, bar- Het Westkappels Koor, vorig jaar tijd bershop, shanty, noem maar op." Ook de grootte van de gezelschap pen loopt sterk uiteen, van een handjevol zangers tot boven de honderd leden (het SER-koor). Een groeiend aantal deelnemers komt van buiten de provincie. „De verhouding is nu ongeveer 50/50. We hebben zelfs een koor uit Bel gië, het Brugs Vocaal Ensemble." De koren geven samen 140 mini- concerten, verspreid over veertien locaties: de Koorkerk, de Nieuwe Kerk, de Petrus Pauluskerk, de Lutherse Kerk, de Doopsgezinde Kerk, de Oostkerk, de kloostergan gen van de Abdij, de Gasthuiskerk, het Minitheater, De Drukkerij, het Abdijplein, het Hofje Onder de To is Middelburg Vól-koren. ren, De Vergenoeging en de Hof- pleinkerk. Op beide dagen doet een groot aantal koren aan het eind van de middag mee aan de slotmanifestatie op het Abdijplein. Bijzonder zijn ook de optredens 'Als in België ook zoiets komt staan we er zeker voor open om samen te werken' van de Katwijkse Roergangers (vandaag) en shantykoor De Kan aken (morgen). Zij maken al zin gend een rondvaart (13.30 uur). Wegens het succes van vorig jaar wordt opnieuw de workshop Sing It! gehouden, longeren studeren sa men met Marjon van Iwaarden en Dicky Wattimena een popnum mer in. Het resultaat is morgen twee keer te horen: om 15.30 uur in het Hofje Onder de Toren en een uur later op het Abdijplein. Volgend jaar viert Vól-koren haar tienjarig bestaan. „Daar gaan we natuurlijk aandacht aan besteden", zegt Havermans, die niet uitsluit dat het evenement dan ook over de grens gaat kijken. „Ie ziet nu dat er ook in België, waar een heel goede koortraditie is, belangstel ling is ontstaan om zo'n soort eve nement op te zetten. Als dat lukt, dan staan we er zeker voor open om samen te werken." archieffoto Lex de Meester Middelburg Vól-koren Wethouder Frank Streng opent Middelburg Vól-koren vanmiddag om 13.00 uur op het Abdijplein. De slotmanifestatie op het Ab dijplein begint zowel vandaag als morgen om 16.45 uur. t- Programmafolders zijn te vin den bij De Drukkerij, de Tou- ristshop en de VW's, én op www.middelburgvolkoren.nl. Het zangfestijn valt zondag sa men met de Kunst- en Cul- tuuroute. De parkeerkelders zijn deze dag geopend. middelburg - Op de komende veiling van het Zeeuws Veilinghuis in Mid delburg, woensdag 6 en donderdag 7 juni, worden onder meer twee bijzon dere stukken speelgoed aangeboden. Het gaat om een mechanische loop fiets (foto) met daarop een Polichinelle, een figuur uit de Commedia dell' Arte. Het werk werd rond 1815 gemaakt in Frankrijk. Het tweede stuk is een houten kistje, dat omgebouwd kan worden tot een podium. amsterdam - Mathieu van Bellen (19), afkomstig uit Hulst, is als tweede geëindigd tijdens het 21e Nationaal Vioolconcours. Hij was een van de drie deelnemers aan de finale, die donderdagavond in het Concertgebouw in Amsterdam werd gehouden. De jury koos Jeroen van der Wel, leerling van Vera Beths aan het Ko ninklijk Conservatorium in Den RENESSE - Het popfestival Concert at Sea, zaterdag 30 juni op de Brou- wersdam, is net als vorig jaar uit verkocht. De 55.000 kaarten zijn inmiddels vergeven. Tijdens het festival treden medeorganisator Blof, De Dijk, Trijntje Oosterhuis en VanVelzen op. Een vijfde, 'inter nationale surprise-act' wordt pas op de dag zelf bekendgemaakt. Haag, uiteindelijk als winnaar. Hij ontving een studiebeurs ter waar de van 14.000 euro. De tweede prijs van Mathieu van Bellen be stond uit een studiebeurs ter waar de van 7000 euro. Lisanne Soeter- broek, ook student aan het Haags conservatorium, werd derde. De drie finalisten aan het tweejaar lijkse concours moesten, begeleid door Holland Symfonia, dezelfde 's-HEER HENDRIKSKINDEREN - In Plein 30 is vandaag en morgen tus sen 10.00 en 17.00 uur een exposi tie te zien met werk van leerlingen van Lucy de Graaf Het gaat om zo wel kinderen als volwassenen. Plein 30 is het atelier van Lucy de Graaf en Adri Geelhoed, gevestigd op het gelijknamige adres in 's-Heer Hendrikskinderen. stukken van Mozart Vioolconcert in A KV 219) en Ravel Tzigane spelen. Juryvoorzitter Hans Hierck noemde Van Bellen, die sinds 2002 in Londen studeert, 'het grootste viooldier' van de drie fina listen. De meerderheid van de jury kon echter niet instemmen met zijn Mozart-uitvoering, waardoor hij de eerste prijs misliep. Dat leid de tot enig boegeroep in de zaal. middelburg - Zanger-songwriter Danny Vera uit Middelburg heeft een nieuwe single uitgebracht: Less than nothing. Daarop speelt onder anderen Tren van Enckevort (voor al bekend als accordeonist van Rowwen Hèze) mee. De single is de voorloper van Dan ny Vera's nieuwe album Ordinary man, dat later dit jaar verschijnt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 74