Zeeland J Belastingdruk verschilt sterk Atlas voor steun aan 3e wereld «Vs v Een mooier digitaal tv-aanbod dan ooit? Zeeland loopt achterop bij vernieuwing Brouw je eigen biertje Terneuzen is de goedkoopste gemeente, Vlissingen de duurste. In Zeeland doen meer dan 150 instellingen aan ontwikkelingshulp. Meer samenwerking in sociaal-economische sectoren noodzakelijk. «Si sma pzc Zaterdag 2 juni 2007 39 Q ingrediënten mout (gekiemde gerst) Q schroten (malen) Bierbrouwers uit heel Nederland strijden vandaag tussen 12 en 18 uur om de titel tijdens het Open Nederlands Kampioenschap Amateurbierbrouwen in brouwerij Emelisse in Kamperland. Voor wie thuis aan de slag wil met het brouwen van zijn eigen gerstennat, hier een paar tips. Q maischen Gemalen mout en water worden in stappen verwarmd tot ruim 70°C. Hierdoor worden enzymen actief die zetmeel en eiwit afbreken en suikers aanmaken Dit mengsel J heet wort. r~ Bierrecepten op internet Qwww.deltabrouwers.nl www.hobbybrouwen.nl Mout wordt gemalen en valt uiteen in kaf en grof meel. Q filteren en spoelen Wort wordt gefilterd. Dit moet her haald worden tot het wort helder is. Daarna wordt de filterbak gespoeld met schoon water. fijnste deeltjes en eiwitten graanvliesjes zware graandeeltjes gefilterd wort -filter door Rinus Antonisse middelburg - Tussen de goedkoop ste gemeente van Zeeland en de duurste ligt een verschil van 192 eu ro. Een standaard gezinshouden betaalt in 2007 in Terneuzen 434 euro aan gemeentelijke belastin gen, in Vlissingen 650 euro. Naast Terneuzen zit in nog vier ge meenten de belastingdruk onder de grens van 500 euro. Boven de 600 euro komen behalve Vlissin gen ook vier andere gemeenten. Het gaat om de bedragen voor on- roerendezaakbelastingen, afvalstof fen en rioolrechten. De provincie, die het overzicht samenstelde, is voor het berekenen van de belas tingdruk voor een standaard ge zinshuishouden uitgegaan van een twee onder een-kapwoning, (ge bruiker, tevens eigenaar), een meerpersoonshuishouden, een af valcontainer tussen 180-240 liter en een waterverbruik tot 200 ku bieke meter. Bij de twee waterschappen zijn de verschillen minder groot. De belas ting voor een gezin bedraagt bij Zeeuwse Eilanden 346 euro en bij Zeeuws-Vlaanderen 350 euro (inge- zetenenomslag, heffing gebouwd en verontreinigingsheffing). Voor de grondeigenaren, die een heffing ongebouwd moeten betalen, is het verschil groter: Zeeuwse Eilanden komt op 59,22 euro per hectare, Zeeuws-Vlaanderen vraagt 76 euro per hectare. De leges die gemeenten dit jaar vragen voor rijbewijs, paspoort, uittreksel bevolkingsregister en het voltrekken verschillen ook flink. Wie op Schouwen-Duiveland op vrijdagmiddag wil trouwen betaalt 529,10 euro; op Noord-Beveland is dat met 155 euro het goedkoopst. De duurste gemeente Vlissingen is wat dit betreft met 174,70 euro bij de goedkopere trouwgemeenten. De verschillen in de kosten van een rijbewijs en een paspoort zijn kleiner. Een inwoner van Borsele is met 38 euro het duurste uit, Noord-Beve land vraagt 25 euro voor een rijbe wijs. Het paspoort kost in alle ge meenten 47,45 euro, alleen in Veere moet er 45 euro voor wor den neergelegd. Een uittreksel uit het bevolkingsregister ligt tussen PTJ De gemeentelijke belastingdruk verschilt fors; de prijzen van rij bewijs en paspoort ligt meer bij een. Trouwen op vrijdag kost het meest in Schouwen-Duiveland. 2,27 euro (Noord-Beveland) en 7,80 euro (Tholen). Sluis heeft met 1 euro per over nachting het hoogste tarief toeris- Lasten voor de Zeeuwse burger tenbelasting. Reimerswaal wil 0,25 euro van een toerist. Borsele han teert als enige gemeente geen toe ristenbelasting. Gemeentelijke belastingdruk in 2007 (standaard gezinshuishouden) Waterschapsomslag 2007 in euro's gebouwd per ongebouwd eenheid van waterschap per hectare €2500,- verontreinigings- ingezetenen heffing per ver per woonruimte vuilingseenheid Zeeuwse Eilanden Zeeuws-Vlaanderen 59,22 76,00 1,40 1,51 51,13 73,50 61,50 63,00 PZC Donp Odijk bron Provincie Zeclend Openingstijden maandag t/m vrijdag 09.00-17.30 uur, zaterdag 09.00-16.00 uur. Met de deur in huis vallen. Van de voordeur tot garagedeur. Van de fundering tot en met het dak en alle materialen daartusen vindt u onder één dak bij Raab Karcher Of het nu gaat om gevelstenen, dakpannen, binnendeuren, sectkmaaldeuren u vindt het bij ons in alle soorten en maten. Van rustiek tot modem design Kwaliteit en innovatie staan hoog in het vaandel bij Raab Karcher Laat u inspireren en bezoek onze showroom aan de Waldammeweg 2, Middelburg. Een afspraak maken met één van onze medewerkers kan natuurlijk ook, telefoon 0118 625 055. Kijk naar televisie die bij u past: www.vergelijkdtv.nl door Rinus Antonisse goes - In Zeeland zetten zo'n 150 organisaties en instellingen zich in voor ontwikkelingssamanwerking. Lang niet altijd weten ze van el kaar af. Voor mensen die een bij drage aan ontwikkelingssamenwer king willen geven - in geld, als vrij williger - is door de bomen het bos nauwelijks te zien. Het centrum voor ontwikkelingssa menwerking COS Zeeland brengt daarin verandering. En wel door de (digitale) uitgifte van de Zeeuw se Wereldatlas. Dat is een over zicht van wat er allemaal gebeurt bij particuliere groepen, kerkelijke instellingen, vrouwengroepen, ge meenten, lokale afdelingen van landelijke instellingen. De atlas moet onder meer ant woord geven op een vraag als: 'Mijn stichting is actief in Kenia, met wie kan ik samenwerken?' Be langrijk doel van de atlas is het ver beteren van de onderlinge samen werking tussen instellingen op het gebied van ontwikkelingssamen werking. Die kunnen in de atlas zelf hun gegevens invoeren, zodat ook een beter beeld ontstaat van de resultaten die bereikt worden. De Wereldatlas (www.zeeuwsewe- reldatlas.nl) wordt 13 juni gepresen teerd. Dat gebeurt in café De Con current te Vlissingen, om 19.00 uur. vlissingen - Overheid, onderne mers en onderwijs in Zeeland lo pen achter als het gaat om vernieu wing. Op de zogenoemde Europe an Innovation Scoreboard staat Zeeland op de 131ste plaats, net bo ven Friesland, de hekkensluiter van de Nederlandse regio's. Dit constateert Wim Brouwer, lec tor Integrale Innovatie bij de Hoge school Zeeland. Hij houdt 5 juni een inleiding over het thema 'Zee land onderneemt en innoveert.' Daarin betoogt hij onder meer dat het zaak is dat de partijen in de so ciaal-economische sectoren méér doen aan kennisontwikkeling en -uitwisseling. Samenwerking is voor een succesvolle vernieuwing van zeer groot belang. Op dat vlak speelt de eilandencuïtuur Zeeland nog altijd enigszins parten. Vol gens Brouwer heeft de maatschap pij behoefte aan ondernemende en vernieuwende mensen 'om de huidige en toekomstige uitdagin gen goed te kunnen verwerken.' Naast de inleiding van Brouwer geeft David Luteijn een presenta tie over de NV Economische Im puls Zeeland. Guust van Liere be licht het Innovatie Netwerk Zee land. Vanaf 14.30 uur in de HZ te Vlissingen. PZC Donja Odtjk Q koken en hoppen Gefilterd wort wordt maximaal 1,5 uur gekookt. Hoe eerder de hop wordt toegevoegd, hoe bitterder het bier. beluchten Omdat gist zuurstof nodig heeft om zich te vermenigvuldigen, moet het afgekoelde wort belucht worden. Dit kan door het enkele malen over te hevelen. vergisten en lageren Gist en wort gaan 5 a 6 dagen in een vat bij kamertemperatuur. Gist zet suiker om jn alcohol, koolzuurgas en smaakstoffen. waterslot |Y| Na de hoofdgisting moet het bier 1 a 2 weken (bij 18°C of8S 12 weken (bij 0 tot 4°C) lageren oftewel rijpen. (s) bottelen Voor het bottelen wordt wat suiker (en eventueel gist) toegevoegd aan het bier. Hierdoor gist het bier na in de fles en ontstaat koolzuurgas. Na zo'n vier weken kan het bier gedronken worden. raab V/karcher www.raabkarcher.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 67