Zeeland PZC 33 Oosterschelde gaat kopje onder PZC Trammelant fietsers op Spoorpad Kapelle Vuilstort bijna zeker oorzaak vliegenplaag BEVELANDEN-THOLEN 48 en 49 47 Rijkswaterstaat ziet mogelijkheden om het tij te keren. Gloednieuw spoorviaduct al snel ontdekt Lezersservice Medeling Boeven Lucia blijft strijden tegen onwetendheid over hiv-virus Financiële meevaller voor gemeenten Zaterdag 2 junr2007 Tip? redgoost.üp/i nl door Harmen van der Werf YERSEKE - De Oosterschelde dreigt de komende veertig jaar letterlijk kopje onder te gaan met grote ge volgen voor onder méér het aantal vogels en kokkels. Rijkswaterstaat Zeeland probeert uit alle macht het tij te keren. Diverse onderzoe ken zijn in gang gezet om te bepa len hoe de Oosterschelde het beste én bok betaalbaar in stand kan worden gehouden. Hét probleem waarmee Rijkswa terstaat in de Oosterschelde zit, is zandhonger. Dit is een gevolg van de bouw van de Oosterscheldeke- ring die in 1986 in gebruik is geno men. Minder water én zand ko men de zeearm binnen. Stroom- snelheden zijn ook flink gedaald. Zandplaten en schorren kalven af Ze dreigen in enkele tientallen ja ren zelfs bijna volledig te verdwij nen. De Oosterschelde heeft dan veel van haar charme en natuur waarden verloren. Hoe groot de gevolgen kunnen zijn, is onderzocht. De verwach ting is dat het kokkelbestand in 2045 de helft kleiner zal zijn dan in 1980. Kokkels zijn een belangrij ke voedselbron voor vogels. Het aantal scholeksters zal ook fors ver minderen, van 45000 vogels nu tot 8000 in 2045. Wilde Japanse oesters die al een plaag zijn, zullen juist beter gedijen, waardoor min der voedsel overblijft voor mosse len en kokkels. Rijkswaterstaat onderkent dat er vrij snel iets moet gebeuren om de Oosterschelde te 'redden'. Volgens de rijksdienst is er een kans van slagen. Vier mogelijke oplossingen zijn inmiddels in onderzoek geno men. De eerste is het vergroten van de doorstroomcapaciteit van de kering waardoor meer water in en uit de Oosterschelde kan. Dat zal voor een deel de zandhonger in de zeearm stillen. Andere mogelijkheden zijn: het aanbrengen van zand in de geu len; het aanleggen van oeverbe scherming bij de meest bedreigde platen, slikken en schorren; en: het herstel van platen of slikken Zandplaten en schorren in de Oosterschelde kalven af met gro te gevolgen voor vogels en schelpdieren. Vier mogelijke op lossingen zijn in onderzoek. door daarop zand te storten, zoals op zeestranden. In 2008 is Rijkswa terstaat van plan een praktijkproef uit te voeren met de laatste moge lijkheid. Op de binnenvaartroute over de Oosterschelde, in het Bra- bantsche vaarwater en de Witte Tonnen Vlije, is onderhoudsbag- gerwerk nodig. I Iet baggerzand zal op de afkalvende Galgeplaat wor den aangebracht. De onderzoeken zijn kwesties van lange adem. Rijkswaterstaat hoopt in tien jaar genoeg kennis te heb ben vergaard om een onderbouwd besluit te nemen voor behoud van de Oosterschelde. NIEUWDORP - De oorzaak van de vliegenplaag in Nieuwdorp ligt zo goed als zeker bij de vuilstort Mid den-Zeeland, op vrij korte afstand van het dorp. De provincie en de gemeente Bor- sele zijn tot die conclusie gekomen na onderzoek. „Honderd procent zeker is het niet", aldus A. de Lan ge, hoofd handhaving natuur en milieu bij de provincie, „maar vori ge week is op andere dagen op de vuilstortplaats tegen vliegen gespo ten dan normaal. Op maandag en woensdag in plaats dinsdag en vrij dag. Mogelijk zijn daardoor meer vliegen tot leven gekomen." De vliegenbestrijding is deze week zoals gewoonlijk gebeurd. „Neemt de hinder niet af, dan gaan we ver der onderzoeken", meldt gemeen tewoordvoerder D. Rouw. Borsele heeft veebedrijven bij Nieuwdorp bezocht, wat niks bijzonders ople verde. Ruim dertig klachten zijn binnengekomen. ALMANAK Tip? reclactieQifpzc.nl LEWEDORP - Hoe ze erbij gekomen zijn, Joost mag het weten, maar het is graffitispuiters toch gelukt op het gloednieuwe spoorviaduct over de A58 tussen Lewedorp en Arnemuiden hun merk tekens achter te laten. Het is aan de aannemer van het bouwwerk om de 'versiering' te verwijde ren, voordat het viaduct wordt opgeleverd, laat een woordvoerster van opdrachtgever ProRail we ten. Op delen van het viaduct die zelfs voor ge wone mensen gemakkelijk bereikbaar zijn, komt nog een speciale anti-graffiticoating. Dat zou moeten helpen. foto Willem Mieras In verband met technische en organisatorische aanpassingen is de afdeling LEZERSSERVICE en het gratis servicenummer 0800 - 0231 231 MAANDAG 4 JUNI VANAF 14.00 UUR NJET BEREIKBAAR Vanaf dinsdag 5 juni 08.00 uur zijn wij u graag weer van dienst met al uw vragen over uw abonnement, bezorging en abonneevoordeelacties KAPELLE - Op het Spoorpad tussen Kapelle en Goes is er gisteroch tend rond acht uur weer eens trammelant geweest tussen fietsen de scholieren. Een 17-jarige fietser uit Krabbendijke hield aan het inci dent een flinke wond aan zijn arm over. Hij wilde een clubje van drie naast elkaar rijdende fietsers passe ren. Ééntje van het trio zwenkte op dat moment net naar links uit. De 17-jarige moest de berm in, pak te de arm van één van de fietsers om terug op het pad te komen en kreeg daarop een trap tegen zijn fiets. Hij viel en raakte gewond. Zijn fiets is beschadigd. Na diverse incidenten heeft de politie eerder dit jaar op verzoek van de Kapelse burgemeester S. Kramer extra ge surveilleerd op het alleen voor (brom)fietsers toegankelijke Spoor pad. Sociale controle is er nauwe lijks. Er staan bijna geen huizen. Hel paar in Middelburg fietst da gelijks getweeën naar het werk. Zij assisteert Vrouwe lustitia, hij doet iets onduidelijks bij Rijkswa terstaat. Kijken ze uil het raam, dan kunnen ze naar elkaar zwaaien. Dan zien ze ook het drukke kruispunt bij de brug en zullen hun gedachten ongetwij feld afdwalen naar die geden kwaardige ochtend, eerder deze week. Er was politiecontrole bij de brug, maar dat merkten ze te laat op. En dus werden ze ge snapt toen ze door rood licht re den. Hij aanvaardde de bon stil zwijgend. Zij niet. Zij beet de oude, door de wol geverfde hoofdagent toe: „Heeft u niets anders te doen? Ga toch boeven vangen." De agent schreef rustig door, scheurde de bon van zijn blokje en voegde het opgewon den standje rustic toe: „Me vrouwtje, boeven vangen doen we 's avonds."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 53