Binnenland 'Fantastische' stunt BNN PvdA moet verder met haar partijleider Buitenlandse media duiken op BNN Grote Donorshow blijkt doorgestoken kaart met kerngezonde actrice. 4 I Zaterdag 2 juni 2007 PZC aalsmeer - BNN heeft de hele we reld op het verkeerde been gezet. De Grote Donorshow van gistera vond bleek een promotiestunt te zijn om meer donoren te werven. De 37-jarige 'Lisa' heet in het echt Leonie. Ze is een actrice die kern gezond is. De nierpatiënten zijn wel echt nierpatiënt, maar bleken in het complot te zitten. Aan het eind van het programma zei presentator Patrick I.odiers dat de show bedoeld was om mensen te laten zien wat er kan gebeuren als we niet massaal besluiten do nor te worden. Hij riep mensen op een donorformulier in te vul len. De afgelopen dagen was er veel te doen over de show, waarin de zo genaamd ongeneeslijk zieke 'Lisa' zelf zou bepalen aan welke nierpa tiënt zij een nier zou doneren. Bin nen- en buitenlandse kopstukken spraken zich in afkeurende be woordingen uit. BNN-voorzitter Laurens Drillich legt op de website van de omroep uit: „We wilden een statement ma ken. Dat is gelukt. In de afgelopen zeven dagen is meer over orgaan donatie gesproken dan in de zeven jaar daarvoor. Bart zou trots zijn geweest. Het was moeilijk om te moeten liegen over de inhoud en het was lastig om alles geheim te houden, maar dat was noodzake lijk om ons doel te bereiken." Op de website van BNN waren de reacties te volgen. Tot het moment dat bekend werd dat de verkiezing nep was, liepen de reacties uiteen van 'walgelijk' tot 'om te kotsen', daarna werden de reacties heel po sitief. Veel mensen schreven dit een 'meesterlijke stunt' te vinden. 'De bal ligt bij de politiek.' Minister Ronald Plasterk van On derwijs noemt de Grote Donor- show van BNN 'een fantastische stunt'. Dat de omroep een spel show nabootste waar een nier op het spel stond, is volgens hem 'een intelligente manier' om aandacht te vragen voor het tekort aan dono ren in Nederland, loop Atsma heeft met verbijste ring zitten kijken. Ook nu alles in scène gezet blijkt te zijn, blijft het CDA-Tweede Kamerlid spreken van een 'smakeloze show'. Vooral de manier waarop kandidaten wer den afgeserveerd trof Atsma. „Ie zal het maar te horen krijgen als 50-plusser." BNN-voorzitter Drillich: „Een jaar hebben we aan deze stunt ge werkt, maar dat het zo'n succes zou worden, hadden we nooit ver wacht." BNN zet de hele wereld op het verkeerde been met de Grote Do norshow. Met de stunt wil de om roep aandacht vragen voor het grote tekort aan donoren. aalsmeer - Buitenlandse media hebben gisteravond uitgebreid aan dacht besteed aan de Grote Donor show van BNN. Het Franse persbureau AFP ver spreidde, net als het Nederlandse ANP, direct een bericht met extra prioriteit naar de klanten met de mededeling dat de show „bedrog" was. Ook de Britse omroep BBC meldde direct op de website als 'Breaking News' dat het om een stunt ging. Het Britse persbureau Reuters volgde korte tijd later. De wereldpers stortte zich de afge lopen week net als Nederlandse media massaal op BNN. Sky News pakte uit op de website met een uitgebreid bericht met beelden 'Dit is een slechte manier om de aandacht te trekken voor het probleem' over de omstreden show. De Brit se omroep vroeg zich gisteren nog af „hoe laag" de Nederlandse tele visie kan gaan. In een artikel op de IJ3^:1 VAN STRAATEN website werd al wel direct de vraag gesteld of het inderdaad wel om een echte show rond orgaan donatie zou gaan. In de studio in Aalsmeer vanwaar- uit show werd uitgezonden, rea geerden journalisten wisselend op het feit dat de show op nep berust te. „Ik ben opgelucht dat het een publiciteitsstunt bleek", zei Eva Peeters van het Vlaamse VTM Nieuws. „De hele wereldpers is er in getrapt, en ik vind het goed dat de donorproblematiek nu op de kaart is gezet. De Spaanse Olatz Simons, verslaggever voor de Bas- kische televisie, vindt het heel erg dat ze „voor niets naar Nederland is gekomen". „Dit is niet de ma nier om de aandacht te vragen voor dit probleem, dit is een slech te manier om de aandacht te trek ken." Ondanks dat Wouter Bos grotendeels is vrijgepleit, lijkt de partijvernieuwing onder hem moeilijk te realiseren. Wouter Bos verloor voor de PvdA de T\veede Ka merverkiezingen. Bos' boodschap was niet helder, zijn op treden straalde geen autoriteit uit en hij wist conflicten binnen het campagneteam niet de kop in te drukken. Bovendien maakte Bos mediablunders: hij beklaagde zich er in een interview over dat zijn te genstanders probeerden hem 'ka pot te maken' en hij deed onhandi ge uitspraken over de AOW en de Armeense kwestie. Toch, concludeert de commis sie-Vreeman in het gisteren gepre senteerde rapport 'De scherven op geveegd', is er geen sprake van een leiderschapscrisis in de PvdA. Wouter Bos moet politiek leider blijven. Die conclusie lijkt uit nood gebo ren. Ondanks het verlies van ne gen zetels zit de PvdA namelijk in de regering, met Bos als minister van Financiën en vice-premier. Bos kan helemaal niet worden weggestuurd. De sociaaldemocra ten moeten dus op zoek naar ande re manieren om de aandacht bij Wouter Bos weg te halen. „We moeten de leegte rond Bos opvul len", stelde fractievoorzitter Jac ques Tichelaar gisteren. Dat het zoeken naar nieuwe, aan sprekende en gezaghebbende PvdA-gezichten zo lang moet du ren heeft met de stijl van Bos te maken. Hij duldt geen sterke per soonlijkheden naast zich. Zijn op volger is dan ook nergens te beken nen. Vreeman onderzocht hoe bij andere partijen leiderschap wordt uitgeoefend. Bij het CDA functio neerden lijsttrekker Balkenende en diens campagneleider Jack de Vries tijdens de verkiezingscam- ANALYSE door Wierd Duk en Jeroen Hoorn pagne als een soepele tandem. An ders dan bij de chaotische PvdA was de hiërarchie in het campagne team van het CDA duidelijk: 'Jack' was Balkenendes schaduw en alles liep via hem. Bij de PvdA kwamen allerlei ver schillende groepjes met te veel ad viezen op de proppen. 'Daardoor verhoog je de problemen voor de politiek leider', concludeert de commissie-Vreeman. Het schortte bij de PvdA ook aan 'onderlinge chemie, strijdlust en de wil om te winnen', volgens Jack de Vries alle maal voorwaarden als je bij verkie zingen wil zegevieren. Waarom heeft Bos niet zo'n adviseur naast zich? Bos wees er gisteren op, dat eerdere verkiezingen voor de PvdA wel succesvol verliepen. En toen had hij ook niet zo'n vertrou wenspersoon. De commissie-Vree man pleit voor het aanstellen van een 'professional met een groot vertrouwensmandaat'. De PvdA zal het ook de komende tijd met Bos als politiek leider moeten doen. Maar hoe moet hij de vernieuwing van de PvdA vormgeven? Bos gokt erop dat de kiezers vanzelf terugkeren als het PvdA-smaldeel in het kabinet re sultaten boekt. PvdA-bewindslie- den moeten zich profileren als herkenbare, moderne sociaaldemo craten die de dagelijkse modder van het stapje voor stapje vooruit gang boeken verkiezen boven het pluche van de oppositie'. Zo komt de partij er vanzelf weer boven op, redeneert Bos. De commissie-Vree man is minder optimistisch. Zij spreekt van een 'complexe dubbel rol als politiek leider en vicepre- mier' en constateert: 'Wouter Bos draagt een bijzonder zware verant woordelijkheid'. 1>EN' jij wiet motr EFMr £E^ POOS IL HOMOJt* OEÊ l ijt Wttsf Ben jij een kei als vakfunctionaris Elektrotechniek, maar wil je net wat meer? Heb jij een vooropleiding als Eerste Monteur of vergelijkbaar en wil je elektrotechnisch specialist worden? Dan is de opleiding Technicus Elektrische Bedrijfsinstallaties (TBI) iets voor jou! Je kunt je nu nog aanmelden voor het schooljaar 2007-2008 Kijk op www.roczeeland.nl voor meer informatie of kom op 7 juni naar onze informatie-avond. ROC Zeeland Cluster ICT en Elektro Ravensteijnweg 1 4337 PG Middelburg 0118-558300 ictelektroeroczeeland.nl .zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4