Zeeland Dorpsdag schept saamhorigheid Zoekplaatjes Stella Braam is te gast tijdens Alzheimer Café Voor hetzelfde geld 28 extra tv-zenders? Veel vrijwilligers in touw voor eerste Serooskerkse Dag. Politie Coeree pakt 24 vandalen op Vijftien optredens op solistenconcours Leijerzapf exposeert in Het Moment Zierikzee Archief schakelt burgers in voor beschrijving van oude archieffoto's. Onderzoeksjournaliste schreef met haar vader boek over dementie. 34 Zaterdag 2 juni 2007 PZC door Cornelleke Blok serooskerke - Wat Renesse, Brou wershaven en Burgh-Haamstede kunnen, kan Serooskerke ook. Het dorp maakt zich op voor de eerste Serooskerkse Dag, op 16 juni. F.en gezellige drukte rondom het kerk plein moet het worden, met een rommelmarkt, veel muziek en acti viteiten. Zo'n dag vergt behoorlijk wat orga nisatie en voorbereiding, weet R. de Groot, voorzitter van de dorps raad inmiddels. „Het is een hele happening, die helemaal door vrij willigers wordt gedragen. We zijn al maanden bezig en willen er zo veel mogelijk mensen bij betrek ken." Maar al dat werk schept wel een band, en dat was precies de be doeling van de dorpsraad. „Zoiets bevordert toch de leefbaarheid en de saamhorigheid in het dorp. Dat vinden we erg belangrijk." Als het aan de dorpsraad ligt, blijft het niet bij één Serooskerkse Dag, maar een jaarlijks evenement wordt het niet. „Daarvoor is het dorp toch te klein. We willen de dag om de twee jaar houden. An ders moeten we een te groot be roep doen op de vrijwilligers." Om 6.00 uur 's ochtends zijn de vrijwilligers op 16 juni al uit de ve ren. „Dan beginnen we met het opbouwen van de kraampjes voor de rommelmarkt. Die begint om 9.00 uur", blikt De Groot vooruit. „We zijn al een paar maanden be zit met het ophalen van spullen. We hebben inmiddels een aardige hoeveelheid." Naast de rommelmarkt zijn er op de Serooskerkse Dag allerlei activi teiten voorkinderen. „Er is een su perspringkussen, er zijn verlotin gen en activiteiten als touwtje trek ken. En, er is ook een rommel markt speciaal voor kinderen." Rond het kerkplein, in het mid den van het dorp, staan verder ver schillende kraampjes met streekge- rechten. „Er is een wijnproeverij en we hebben verschillende work shops in etsen graveren, aquarelle ren en taarten maken." De Serooskerkse Dag heeft ook een uitgebreid muziekprogramma met podium. De Groot: „Er zijn optredens van het Visserskoor Bruinisse, dweilband de Notenklu- vers, Mark Borsboom (alias Mark Canto) en streekdrachtvereniging de Arke." De opbrengst van het evenement gaat naar een goed doel: Stichting Kinderdroomwens. „Die stichting vervult de droomwens van kinde ren uit probleemgezinnen. De stichting krijgt geen subsidie en we vinden het een mooi doel." Serooskerkse Dag, 16 juni, 9.00 tot 16.00 uur. In Serooskerke wordt over twee weken de eerste Serooskerkse Dag gehouden. Vrijwilligers zijn al maanden bezig met de voorbe reidingen. Kijk naar televisie die bij u past: www.vergelijkdtv.nl DELTA\ I I II thmulti-utility company oude tonce - De politie heeft de afgelopen twee maanden in totaal 24 jongeren gearresteerd in ver band met ongeregeldheden in Oude Tonge in de nacht van 3 op 4 maart. De jeugd liet, lopend door het plaatsje, een spoor van vernielingen achter. Eerst gooide een aantal van hen de ruiten in van een busstation, waarna een bouwterrein aan de beurt was. Ver der gooiden ze fietsen en vuilnis bakken omver en trokken ze paal tjes uit de grond. De verdachten zijn tussen de 16 en 22 jaar oud en komen uit Oude Tonge en Stad aan 't Watervliet. zierikzee - Harmonie Kunst en Eer uit Zierikzee houdt vanavond haar jaarlijkse solistenconcours. Onder de noemer 'Let's play toge ther' komen vijftien groepen en so listen in vijf categorieën in actie. De optredens worden beoordeeld door Hugo Verweij uit Oude Ton ge, oud-dirigent van de harmonie. De winnaar van iedere categorie ontvangt een beker. Degene met de meeste punten van de avond krijgt bovendien de wisseltrofee mee naar huis. De optredens beginnen om 19.00 uur in de zaal van Kunst en Eer in De Harmonie aan de Kaersemaker- straat. zierikzee - Bij Galerie Het Mo ment aan de Poststraat 28 in Zierik zee is tot half juli een expositie in gericht met werk van kunstschil der Hans Leijerzapf. Zijn schilde rijen zijn anekdotisch van aard en vol met humor en milde spot. Het leverde Leijerzapf de bijnaam 'de Carmiggelt onder de schilders' op. In Het Moment zijn onder de titel De werkelijkheid anders bekeken een twintigtal olieverfdoeken van deze kunstenaar te zien. Deze gale rie is een van de deelnemers aan de kunstwandeling zaterdag en zondag in Zierikzee tussen 12.00 en 17.00 uur. door Cornelleke Blok zierikzee - „Onze buurman zei, volgens mij staat jullie boerderij op het internet", vertelt Joke den Boer uit Kerkwerve. En inderdaad, daar stond-ie, op de gemeentelijke website: een oude foto van hun boerderij. 'Is dit Schouwen-Duive- land en zo ja, waar?', luidde het onderschrift. Joke en haar man Kees wisten er uiteraard wel raad mee. „Die foto is nog van voor de ramp. Mijn man werkte in die tijd op de boer derij. Nu wonen we er zelf. Wij hebben de foto zelf ook, hij hangt in het kantoor. De boerderij her ken je nu niet meer hoor. Er staat een nieuw huis en de vaart voor het huis is inmiddels gedempt." Met de hulp van iedereen die iets weet over de geschiedenis van Schouwen-Duiveland hopen de medewerkers van het gemeente lijk archief er achter te komen wie er op de vele onbekende foto's uit het archief staan. Sinds februari biedt een link ('zoekplaatjes') op de website burgers de mogelijk heid om te reageren op foto's, die de vrijwilligers van het archief niet kunnen thuisbrengen. „We zijn al een tijd bezig om de fo tocollectie te digitaliseren in een beeldbank", vertelt medewerkster Ineke van den Broek van het ge meentearchief „Het publiek krijgt alleen de beschreven plaatjes te zien, terwijl er ook nog een hele boel onbekende plaatjes zijn. Ze le veren onder de vrijwilligers regel matig leuke discussies op. De zoek plaatjes op de website van de ge meente zijn een nieuwe strategie Gemeentelijke beeldbank om meer te weten te komen over de foto's." Zo is er een foto van een groep mannen, die gaan kleiduiven schie ten. „Er zijn twee mensen bekend, maar verder weten we niet wie er op staan." Of een onbekende foto van een veldje met een dorp op de achtergrond. Van den Broek: „Hij moet in 1944 bij de inundaties of vlak na de watersnoodramp geno men zijn, want er staat veel water op de velden. We weten niet waar de foto genomen is. Het dorp is onherkenbaar, want je ziet geen kerktoren." Het succes van de zoekplaatjes is tot nu nog wisselend. „Op de eer ste serie van acht foto's, die we in februari op het internet hebben ge zet, hebben we best wat reacties gekregen." Naast de foto van de boerderij van de familie Den Boer, 'We hopen uiteindelijk voor alle foto's een beschrijving te vinden' werd bijvoorbeeld ook een foto van het hek van de begraafplaats in Kerkwerve door verschillende mensen herkend. Van den Broek: „We hopen uiteindelijk van alle fo to's een beschrijving te vinden." ioke is inmiddels vaste bezoeker van de gemeentelijke zoekplaat- jes-website. „Sinds ik de foto van onze boerderij gevonden heb, kij ken we regelmatig op de website. Die foto van het hekwerk in Kerk werve hadden we ook herkend. Het is leuk om te zien hoe het hier vroeger geweest is." De zoekplaatjes zijn te bekijken via de website www.schouwen-duive- land.nl. Daarna doorklikken naar 'ge meentearchief en 'zoekplaatjes'. De medewerkers en vrijwilligers van het gemeentearchief zijn sinds 2005 bezig met het digitaliseren van het archief. Er staan inmiddels zo'n 12.000 foto's mét beschrijving op de beeldbank van de gemeente. In totaal bevat de beeldbank ongeveer 35.000 afbeel dingen, foto's, tekeningen en prenten. Er zijn ongeveer 5000 foto's die nog niet beschreven zijn. Van een deel is de herkomst niet bekend. Stella Braam samen met haar vader René van Neer. foto Cees Hilhorst door Ali Pankow zierikzee - Het leven van onder zoeksjournaliste Stella Braam uit Amsterdam heeft in twee jaar tijd sinds het verschijnen van haar boek Ik heb Alzheimer: her verhaal van mijn vader in 2005 een drasti sche wending genomen. Woens dagavond vertelt zij daarover tij dens het Alzheimer Café Schou wen-Duiveland. Stella Braam (1962) heeft tijdens undercover-acties als journaliste verschillende misstanden boven water gekregen. „Mijn vader was daarbij voor mij de belangrijkste re- searchmedewerker. Het idee met hem samen een boek te schrijven over dementie is uit nood gebo ren. Toen hij met Alzheimer te ma ken kreeg, lukte het mij niet die kring van mantelzorg rond te krij gen en heb ik er een project voor mijn werk van gemaakt." 'Mijn vader heeft steeds weer die eerste overhandiging beleefd' Braam constateerde dat deze ziek te nog nooit vanuit de patiënt zelf was beschreven. Hersenschimmen van Bernlef? „Jawel, maar dat is fic tie. Een prachtig boek overigens dat ik zelf op mijn literatuurlijst had staan", zegt de journaliste. Zij vroeg haar vader - psycholoog René van Neer - zijn ervaringen met dementie te beschrijven. Dat resulteerde in boeiende passages, waarin Van Neer zijn wanhoop voelbaar weet te maken over de veranderende wereld waarin hij zich een vreemde voelt en zich staande probeert te houden. „Het is soms een zwaar proces ge weest", erkent Braam. „Het heeft lang geduurd voordat ik begreep hoe mijn vader de wereld rondom hem zag. Hij voelde zich in het te huis als de psycholoog die was aan gesteld voor behandeling van de moeilijk opvoedbare ouderen daar. Of hij waande zich op de universi teit en was bijvoorbeeld blij de mensa te hebben ontdekt, waar hij gratis koffie kon krijgen. Steeds opnieuw moest ik hem vertellen met welk project we bezig waren." Braam heeft niet geschuwd ook humor in het boek te verweven. „Na het uitkomen van het boek heeft mijn vader ook steeds weer de eerste overhandiging beleefd. 'Hebben wij dat samen geschre ven? Wat mooi', zei hij dan en dan vroeg hij steeds hoeveel het kostte en wie de uitgever was", memo- reen Braam, die haar vader steeds opnieuw dit genoegen gunde. René van Neer is kortgeleden op 81-jarige leeftijd overleden na een licht herseninfarct. „Mijn man en ik waren bij hem. Hij is als het wa re in onze armen gestorven." SP Het Alzheimer Café, woensdagavond in bibliotheek De Stolpe in Zierik zee, begint om 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 46