Zeeland PZC 33 Oosterschelde gaat kopje onder PZC Elektrisch aangedreven boot niet te stuiten in recreatievaart Toiletwater om van te smullen SCHOUWEN-DUIVELAND 48 en 49 47 Rijkswaterstaat ziet mogelijkheden om het tij te keren. □2 Tweede blunder met naambord Capelle Medeling Boeven Lucia blijft strijden tegen onwetendheid over hiv-virus Zaterdag 2 juni 2007 Financiële meevaller voor gemeenten Tip? redzzee®pzc.nl door Harmen van der Werf YERSEKE - De Oosterschelde dreigt de komende veertig jaar letterlijk kopje onder te gaan met grote ge- voigen voor onder meer het aantal vogels en kokkels. Rijkswaterstaat Zeeland probeert uit alle macht het tij te keren. Diverse onderzoe ken zijn in gang gezet om te bepa len hoe de Oosterschelde het beste én ook betaalbaar in stand kan worden gehouden. Hét probleem waarmee Rijkswa terstaat in de Oosterschelde zit, is zandhonger. Dit is een gevolg van de bouw van de Oosterscheldeke- ring die in 1986 in gebruik is geno men. Minder water én zand ko men de zeearm binnen. Stroom- snelheden zijn ook flink gedaald. Zandplaten en schorren kalven af Ze dreigen in enkele tientallen ja ren zelfs bijna volledig te verdwij nen. De Oosterschelde heeft dan veel van haar charme en natuur waarden verloren. Hoe groot de gevolgen kunnen zijn, is onderzocht. De verwach ting is dat het kokkelbestand in 2045 de helft kleiner zal zijn dan in 1980. Kokkels zijn een belangrij ke voedselbron voor vogels. Het aantal scholeksters zal ook fors ver minderen, van 45.000 vogels nu tot 8000 in 2045. Wilde lapanse oesters die al een plaag zijn, zullen juist beter gedijen, waardoor min der voedsel overblijft voor mosse len en kokkels. Rijkswaterstaat onderkent dat er Zandplaten en schorren in de Oosterschelde kalven af met gro te gevolgen voor vogels en schelpdieren. Vier mogelijke op lossingen zijn in onderzoek. vrij snel iets moet gebeuren om de Oosterschelde te 'redden'. Volgens de rijksdienst is er een. kans van slagen. Vier mogelijke oplossingen zijn inmiddels in onderzoek geno men. De eerste is het vergroten van de doorstroomcapaciteit van de kering waardoor meer water in en uit de Oosterschelde kan. Dat zal voor een deel de zandhonger in de zeearm stillen. Andere mogelijkheden zijn: het aanbrengen van zand in de geu len; het aanleggen van oeverbe scherming bij de meest bedreigde platen, slikken en schorren; en: het herstel van platen of slikken ZIERIKZEE - Het buurtschap Capelle ligt volgens de makers van dit bord op Schouwen-Duiven- land. Fractievoorzitter Stouten van Leefbaar Schouwen-Duiveland bracht de spelfout ter spra ke in de raad. „Wie is hier de weg nu kwijt, hoe heeft dit kunnen ontstaan en wat kost herstel? De wethouder heeft hier vast een ludiek ant woord op." Dat had wethouder Renden niet. „Ik ben ontsteld. Er heeft ook al eens een bord ge staan waarop Capelle met een K werd gespeld. Ik verwacht dat er snel een goed bord komt. Wat dat kost weet ik niet." foto Marijke Folkerstma In verband met technische en organisatorische aanpassingen ts de afdebng LEZERSSERVICE en het gratis servicenummer 0800 - 0231 231 MAANDAG 4 JUNI VANAF 14.00 UUR NfEJ BEREIKBAAR Vanaf dinsdag 5 juni 08.00 uur zqn wij u graag weer van dienst met al uw vragen over uw abonnement, bezorging en abonneevoordeelacties SCHARENDIJKE - „De recreant vraagt erom en het is ook nog eens goed voor Zeeland." Dat vindt gedeputeerde H. van Wave- ren (toerisme) van het groeiend aantal initiatieven om 'duurzame voortstuwing' in de recreatievaart te stimuleren. He bedrijf Juventa verhuurt sloe pen bij vakantiepark Port Zélande aan de Brouwersdam. Vijf van de zeven sloepen hebben inmiddels een elektromotor als aandrijving. „Geen stank ervgeen herrie", zegt een woordvoerster van Juventa. Bij de Hogeschool Zeeland loopt nog tot augustus een project dat de geesten rijp moet maken voor duurzame voortstuwing. Inmid dels zijn er workshops geweest over koolzaadolie als brandstof en over zonnecellen. Dinsdag om 13.00 uur wordt bij Marina Port Zé- lande een openbare workshop ge houden over brandstofcellen en elektrische aandrijving. Aanmelden kan via 0118-489425 of ptttGduurzaamscbip.nl f door daarop zand te storten, zoals op zeestranden. In 2008 is Rijkswa terstaat van plan een praktijkproef uit te voeren met de laatste moge lijkheid. Op de binnenvaartroute over de Oosterschelde, in het Bra bantse vaarwater en de Witte Ton nen Vlije, is onderhoudsbagger- werk nodig. Het baggerzand zal op de afkalvende Galgeplaat worden aangebracht. De onderzoeken zijn kwesties van lange adem. Rijkswaterstaat hoopt in tien jaar genoeg kennis te heb ben vergaard om een onderbouwd besluit te nemen voor behoud van de Oosterschelde. ZONNEMAIRE - Het is een wat on smakelijke gedachte: water opdrin ken dat tientallen keren door de wc is gespoeld. Volgens de fabri kant van het ecologische toiletge bouw dat Recreatieschap De Greve- lingen bij het haventje van Bom- menede heeft gezet, kan het. Onder het gebouwtje zit een tank met 3000 liter regeqwater. Dat wordt steeds opnieuw gebruikt om de toiletten door te spoelen. Het wordt zo goed gefilterd, dat het na intensief gebruik gewoon in de sloot kan worden geloosd. Én in theorie dus voor consump tie kan worden gebruikt. Volgens woordvoerder Trudy Leer- schoon gebruiken mensen die aan meren bij de haven nu dikwijls hun eigen toilet. „F.n die lozen ze vaak in het water. Onze toiletten blijven nu een stuk schoner, dus hopen we dat die intensiever ge bruikt gaan worden." Als de ecologische wc's een succes blijken, worden ze mogelijk ook bij andere haventjes geplaatst. l^iasL.vAf: ALMANAK Tip? redactieQpzc.nl Het paar in Middelburg fietst da gelijks getweeën naar het werk. Zij assisteert Vrouwe justitia, hij doet iets onduidelijks bij Rijkswa terstaat. Kijken ze uit het raam, dan kunnen ze naar elkaar zwaaien. Dan zie ze ook het drukke kruispunt bij de brug en zullen hun gedachten ongetwij feld afdwalen naar die gedenk waardige ochtend, eerder deze week. Fr was politiecontrole bij de brug, maar dat merkten ze te laat op. En dus werden ze ge snapt toen ze door rood licht re den. Hij aanvaardde de bon stil zwijgend. Zij niet. Zij beet de oude, door de wol geverfde hoofdagent toe: „Heeft u niets anders te doen? Ca toch boeven vangen." De agent schreef rustig door, scheurde de bon van zijn blokje en voegde het opgewon den standje rustic toe: „Me vrouwtje, boeven vangen doen we 's avotifji.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 45