Zeeland 'Waarom doneert ze die Hét antwoord op hondenpoep c Knipoog De krant 4 weken voor €9r95! PZC 2 I Zaterdag 2 juni 2007 PZC Nierpatiënten kijken met afgrijzen naar show van BNN. Strijd tegen de hondenpoep MAIKEL HARTE Toen ik door de PZC werd gevraagd of ik wekelijks een column wilde schrijven, is natuurlijk besproken welke invulling ik daar aan zou geven. Met een knipoog de (Zeeuwse) actualiteit benaderen, dat zou mijn rol worden. Dat probeer ik dan ook sinds een maand of vier te doen. Ge woonlijk op donderdagavond zet ik mij achter de computer en leiden mijn gedachten me tot nu toe bijna automatisch naar het onderwerp. Deze week leiden mijn gedachten me echter steeds maar weer naar Arjen Oostdijk en Jeffrey Donze, de twee jonge Terneuzenaren die vorige weekend verongelukten. Maar daar kan ik toch geen column aan wijden? Er zijn me de ze maand al eerder dierbaren ontvallen en talloze Zeeuwen hebben dagelijks te kampen met het verlies van familieleden en vrienden en dat zal altijd zo blijven. Ik kan van deze rubriek toch geen verkapte rouwadver tentie maken? Ik kan toch niet sentimenteel gaan doen? En die actualiteit met een knipoog dan? Steeds zie ik echter de ge zichten van die twee jongens voor me als ik m'n gedachten de vrije loop laat. Niet dat ik ze overigens goed kende. Ze zijn geen familie, en vrienden mag ik ze al helemaal niet noemen. Aardige, vriendelijke jongens vond ik het altijd wel. Maar veel verder dan „Oe wist?" „Goed en met jou?", gingen de gesprek ken meestal niet. Ik zit dan ook niet diep in de put, ik ga naar m'n werk en ik functioneer normaal, en toch.... En toch moet ik vaak aan ze denken. „Hebben anderen dat nu ook?", vraag ik me af Dat je zonder de persoon die is weggevallen goed te kennen, toch vaak aan die persoon moet denken. Dat is eigen lijk mijn actualiteit van deze week. Iets anders lijkt er niet in me op te kunnen komen. En die knipoog, die doe ik deze keer dan wel naar boven. Ik kan toch niet sentimenteel gaan doen? COLOFON DIRECTIE Directeur/uitgever: Ad Verrest HOOFDREDACTIE Hoofdredacteur: Peter Jansen pjansen@pzc.nl Adjunct-hoofdredacteur: Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl CENTRALE REDACTIE redactie@pzc.nl, tel. 0113-315500, fax 0113-315609 KANTOREN Goes: Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes, 0113-315500 Middelburg: Buitenruststraat 18, Postbus 8070, 4330 EB Middelburg, 0118-493000 Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45, Post bus 145, 4530 AC Terneuzen, 0115-645769 Zierikzee: Grachtweg 23a, postbus 80, 4300 AB Zierikzee, 0111 -454651 Hulst, Steenstraat 37, 4561 AR Hulst, 0114-371379 ABONNEMENTSPRIJZEN Maand €21,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal €61,50 (acceptgiro €64,50) Jaar €236,00 (acceptgiro €239,00) Voor toezending per post geldt een toe slag. Abonnementenadministratie, fotoservice, abonneevoordeel Bel lezersservice 0800-0231231, dagelijks 8.00-17.00, za terdag tot 12.00 uur, of mail lezersservice@pzc.nl; fax 076-5312330. Postadres: Lezersservice PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Beëindigen abon nement uiterlijk één maand voor het ein de van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Wet Bescher ming Persoonsgegevens van toepassing) ADVERTENTIES Verkoopteam Zeeland: 0113-315520, fax 0113-315529. teamzeeland@pzc.nl Personeels-, educatie- en zorgadverten- ties: 076-5312240, fax 076-5312340, aez@pzc.nl. Business to business, onroerend goed: 076-5312277, fax 076-5312274, segmentteam@pzc.nl Publicatierecht beeldende kunst: via Beeldrecht. Auteursrecht: voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van de Koninklijke Wegener NV. PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoe ring van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Weg ener en zorgvuldig geselecteerde partners In dien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruik van uw e-mailadres wilt intrekken, kunt u een briefje sturen naar: PZC. Postbus 3229, 4800 MB Breda. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl KRANT NIET ONTVANGEN? Onze excuses. Bel gratis lezersservice 0800-0231231. maandag t/m vrijdag 7.00-17.00 uur, zater dag 8.00-12.00 uur. Ja, ik neem de PZC de eerste 4 weken voor maar 9,95 en aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 61,50 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 64,50 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 4 weken voor <L 9,95. Na deze periode stopt de bezorging vanze!' (ik heb de laatste 3 maanden geen pcoel gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice. Antwoordnummer 713,4460 WB GOES Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening De PZC ïwgwjttg om met penoonsgegevens. in het coWon Mfc u Mdere Rinus Rijk tijdens de uitzending van BNN. foto Lex de Meester door Ondine van der Vleuten MIDDELBURG - Na een half uur Gro te Donorshow hebben )an Adriaanse en Rinus Rijk het wel ge7.ien. De Middelburgse nierpa tiënten kijken donker. „Dit is toch geen amusement", zegt Adriaanse hoofdschuddend. Rijk is voorzitter van de Federatie Autonome Nierpatiëntenverenigin gen (FAN) en is al aan zijn derde nier toe. Bestuurslid Adriaanse is nog bij nummer één. Voor hen be vat het informatiefilmpje dat televi siezender BNN de kijkers toont Terneuzen heeft z'n buik vol van de hondendrol. Baasjes die daar zonder poepzak rondwandelen, riskeren voortaan een bon. Lik-op- stuk voor allemans ergernis. Maar of het ook helpt? door Marcel Modde Bellobox, de PoepGrijper, Bags on Board, het Gap Hondentoilet; met de uit werpselen van onze trou we kameraad valt goud geld te ver dienen. Talloze gelegenheidsuitvin ders zijn de afgelopen jaren in hun schuurtje gedoken om de lucratief ste oplossing te bedenken voor een probleem dat de mens vrijwel dagelijks bezighoudt. Bedrijven die er een markt in za gen, zijn er gretig op ingespron gen. Gemeenten bedenken uiteen lopende maatregelen, maar nie mand heeft dé uitweg nog gevon den, constateert Harry Mertens. De Amsterdammer geldt, onge wild, als deskundige op dit gebied. Vijfjaar geleden begon hij uit er gernis over de situatie in zijn woonomgeving de internetpagina hondenpoep.com. „Ik houd van honden, maar niet van honden poep", luidt zijn lijfspreuk. Mer tens stelt vast dat verbodsbordjes weinig indruk maken op de hon denbezitters. Een bekeuring voor een overtreding wil wel helpen, maar vaak schiet dan de frequen tie van de controles weer tekort. „Er voor zorgen dat er geen hon denpoep op stoep, straat of speel veld terecht komt, daar begint het mee", wijst Mertens op het belang van bewustwording. „Zolang het gros van de mensen nog doet alsof hun neus bloedt, helpt er hele maal niets. Sommige hondenbezit ters zijn volgens mij kampioen smoezen verzinnen." De internet pagina vertolkt vooral de functie van platform, benadrukt Mertens. „Ik heb het probleem niet in de hand en kan het ook niet even op lossen." Op de site komen reacties van bur gers en uiteenlopende beleidsmaat regelen van gemeenten samen. Het plaatsen van speciale afvalbak ken in combinatie met uitlaatvel- 'Sommige hondenbezitters zijn volgens mij kampioen smoezen verzinnen' den en vergelijkbare voorzienin gen blijkt gangbaarst. Steeds meer gemeenten gaan ook over tot lik-op-stuk bij overtredin gen. Boetes kunnen variëren van 30 tot 75 euro. Nog steeds niet echt schokkend, vindt Mertens. „Een werkstraf maakt volgens mij veel meer indruk. Markeer al die drollen op een veldje met een vlag getje en laat ze dat maar eens op ruimen." Er zijn in het verleden al heel wat maatregelen genomen om overlast door hondenpoep tegen te gaan. Geen daarvan werd een doorslaand succes. Verbodsbord: Gemeenten hebben er geen geld voor (over) controleurs op overtre dingen in te stellen. Hondentoilet: Vooral in de warmere periode een onfrisse geur voor de omgeving. Dispenser opruimzakjes: Weinig gebruikt voor het oorspronkelijke doel. Zakjes door baldadige jongeren door wijk verspreid. Tegel in trottoir: Veel gebruikt, maar ook j vaak genegeerd. PZCIRoüntQuot 4

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2