Royalty Genadeloos beeld van 'familie Van België' Prins Henrik stopt bij Europa Nostra Stavanger centraal bij koninklijk feest Zweedse koningin weer in klederdracht Roger Moore strijdt door voor de dieren PZC Zaterdag 2 juni 2007 27 Prins Filip en prins Laurent kunnen niet zo goed met hun vader overweg. En koningin Paolo was te frivool volgens schoonzus Fabiola. Achter de paleisdeuren in België is van alles loos. door Hans Jacobs Bijna iedere familie kent wel een zwart schaap. Een oom met losse handjes. Een tante waaraan een steekje los is. Een neef of broer die niet wil deugen. Een zoon die niet met zijn ouders overweg kan. Een vader die ook buiten de deur zijn voldoening zoekt. Het komt in de beste families voor. Maar als het gaat om een koninklijke familie valt het opeens op. En de familie Van België kent niet één béte noi re, maar een hele kudde. Op onthutsende en ontluisterende wijze onthult journalist Mario Danneels in een boek over de Bel gische koninklijke familie dat er achter de paleismuren nogal met de deuren wordt gesmeten. De on nozele prins Laurent heeft een he kel aan de 'Spaanse heks', zijn tan te koningin Fabiola. Zijn broer Fi lip prefereen juist het gezelschap van de koningin-weduwe, die hem samen met koning Boude- wijn heeft opgevangen toen het huwelijk van zijn eigen ouders Al- bert en Paola op springen stond. Laurent en Filip op hun beun heb ben weer problemen met hun va der. Laurent is niet welkom bij offi ciële gelegenheden. De 'geheel we reldvreemde' Filip kan niet wach ten tot koning Albert troonsaf stand doet, om daarna in de gods dienstige en lichtelijk autoritiaire geest van de in 1993 overleden Boudewijn het heft in handen te nemen. „Dan gaan we terug naar de zestiende eeuw", meent Dan neels. Tussendoor fladdert koningin Pao- la. Die heeft jarenlang moeten op boksen tegen de bemoei- en regel zucht van haar streng gelovige schoonzus Fabiola. Die vond de voormalige Italiaanse prinses veel te frivool. Albert zocht bijna twin tig jaar lang zijn geluk buitenshuis. Op deze foto is een groot deel van de Belgische koninklijke familie te zien. Op de voorste rij zitten van links naar rechts prins Joachim, koningin Paola met op schoot prinses Laetitia-Maria, koning Albert, koningin Fabiola en prinses Louisa-Maria. In de achterste rij staan van links naar rechts prins Laurent en zijn echtgenote prinses Claire, prins Amadeo, prins Filip met in zijn armen zijn dochter prinses Elisabeth, prinses Mathilde, prins Lorenz, prinses Astrid en prinses Maria-Laura. De foto is op 28 mei 2003 genomen in de tuin van het koninklijk paleis in Brussel. Sindsdien hebben Filip en Mathilde naast Elisabeth nog twee zoontjes gekregen: prins Cabriël, geboren op 20 augustus 2003 en prins Emmanuel, geboren op 4 oktober 2005. Laurent en Claire hebben een dochtertje gekregen: prinses Louise, geboren op 6 februari 2004, en twee zonen, prins Nicolas en prins Aymeric, geboren op 13 december 2005. archieffoto Benoit Doppagne/f PA Dat had een buitenechtelijke doch ter, Delphine, als resultaat, zoals Danneels een paar jaar geleden als eerste onthulde. „Ik voelde me al leen in België", zei Paola vorig jaar over die donkere periode in haar leven. Met haar twee oudste kinde ren Filip en Astrid mocht ze zich nauwelijks bemoeien. De kinderlo ze Boudewijn ontfermde zich over hen. En mocht Paola willen schei den, dan zou ze haar kroost kwijt raken. Mario Danneels vertelt het verhaal van de Van Belgiës steeds opnieuw vanuit het perspectief van een an der lid van de familie. Dat levert overlappingen op, maar geeft wel ieder zijn of haar portie, tot de halfbroer en halfzussen van ko ning Albert aan toe. Dat zijn de erkende zwarte scha pen van de familie, de kinderen uit het in de Tweede Wereldoor log gesloten tweede huwelijk van Alberts vader koning Leopold III en Lilian Baels. Met die zijtak, die dynastiek niet meetelt, komt het nooit meer goed, zo illustreert ook Mario Danneels. „Wat mij betreft, maak ik geen deel meer uit van die familie", aldus de meest rebel se prinses Marie-Christine (56). Vlaming Danneels rijgt verschillen de anekdotes, waargebeurde voor vallen, uitspraken van hofdienaren en leermeesters, klasgenoten en politici soepeitjes aan elkaar. I lij gebruikt daarbij humor als wapen, maar vergaloppeert zich ook regel- matig in de drang om grappig te zijn. De beweringen in het boek komen hard aan - het boek is een kassasuc ces in Vlaanderen - maar zijn ze ook allemaal waar? Bronnen wor den niet genoemd, en dat is een zwak punt. „Er zijn altijd mollen aan het hof', verdedigt Danneels zich. Mario Danneels: Het Trauma van de Troon, het verdriet van de Van Bel giës. Uitgeverij Van Halewyck, 17,50 euro. ALLEMENSEN De Deense prins-gemaal Henrik neemt dinsdag 5 juni afscheid van het voorzitterschap van Eu ropa Nostra. Dat doet hij tijdens een driedaags congres in Stock holm. Europa Nostra staat voor het behoud van het Europees erf goed, de unieke monumenten en natuurlijke landschappen. Henrik was daar sinds 1990 pleit bezorger van.Hij nam het voor zitterschap op zich op verzoek van de Nederlandse oud-minis ter De Koster. De Noorse stad Stavanger staat begin juli centraal bij de viering van de 70e verjaardag van konin gin Sonja. De Europese culturele hoofdstad van 2008 wordt zo al een jaar eerder in het zonnetje gezet. Het Noorse koningspaar arriveert er op 4 juli met het ko ninklijke schip Norge en neemt deel aan tal van festiviteiten. De Noorse koninklijke familie heeft alle koninklijke vrienden uit het buitenland uitgenodigd om aan sluitend een vaartocht te maken langs de Noorse kust. De Zweden weten niet zo goed wat ze aanmoeten met hun na tionale feestdag op 6 juni. Tot voor kort was het een gewone werkdag, maar om er wat bijzon ders van te maken, is het sinds 2005 een vrije dag, in plaats van tweede pinksterdag. De dag stond lang bekend als 'Dag van de Vlag'. Hoewel de Zweedse vlag niet uit het straatbeeld is weg te denken,vinden de Zwe den het vlagvertoon overdreven en eng-nationalistisch. Vandaar de aarzelingen. 6 juni is gekozen omdat op die dag in 1523 Gustav Wasa tot koning werd gekozen, voor Zweden de stichting van hun staat. De koninklijke familie verschijnt op 6 juni in het open luchtmuseum Skansen in Stock holm in vol ornaat - koningin en prinsessen zelfs in klederdracht. Voormalig lames Bond-vertolker Roger Moore is met dierenrech- tenorganLsatie PETA een campag ne begonnen, met als doel de Franse delicatesse foie gras in Groot-Brittannië te laten verbie den. De acteur walgt van de wij ze waarop foie gras - lever van vetgemeste ganzen of eenden - wordt gemaakt. „Boerderijen in Europa en de VS gebruiken me talen pijpen, waar ze soms twee kilo granen en vet door de keel van vogels proppen", zegt Moo re. Om zijn uitspraken kracht bij te zetten, stuur- de hij diverse leden van het Britse parle ment een vi deo waarop te zien is hoe eenden onder dwang wor den gevoed. Roger Moore. foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 27