Mooiste bloem van Zeeland Nostalgisch kamperen of toch met luxe Wat is de mooiste wilde bloem van Zeeland? De eenstijlige meidoorn, de lamsoor of de ruige anjer? Of een heel andere bloem? De inwoners van de provin cie kunnen tot 1 juli hun voorkeur kenbaar maken door het uitbrengen van een stem. De plant die de mees te stemmen haalt, krijgt de titel Bloem van Zeeland. Be gin augustus wordt de uit slag bekend gemaakt. Meidoorn: belangrijke struik in heg- genlandschap en de duinen. De mei doorn bloeit met schermen van roomwitte bloemen, in de herfst ge volgd door rode bessen. foto Lex de Meester door Rinus Antonisse Het idee is overgewaaid uit Groot-Brittannië. Daar kennen ze al langer de verkiezing van de meest geliefde bloem per regio (county). De plantenstichting Floron en natuurtijdschrift Grasduinen organiseren nu een Nederlandse editie. Doel is om voor de twaalf provincies twaalf planten te kiezen die een icoon of een symbool zijn voor de betreffende provincie. De verkiezing wordt niet alleen voor de aardigheid gehouden. Het gaat er vooral om méér aandacht te vragen voor de wil de flora van Nederland. „Planten vormen namelijk een belangrijk onderdeel van het landschap, van onze cultuur en van onze geschiedenis", stellen de organisato- In ons land groeien ruim 1500 wilde plan ten. Daarvan staat maar liefst een derde op de Rode Lijst van bedreigde soorten. Van die 500 behoren er 200 tot de catego rie 'bedreigd' of'ernstig bedreigd'. Floron en Grasduinen noemen de verkiezing te gelijkertijd een ode aan de wilde planten in Nederland. „Door inwoners hun eigen provinciale bloem te laten kiezen, krijgen ze meer oog voor de schoonheid, het be lang en de kwetsbaarheid van de inheem se flora in hun directe omgeving." De organisatoren helpen de verkiezing wel een eindje op weg. Per provincie heb ben ze zelf drie planten genomineerd. Het is overigens niet verplicht op een van de drie uitverkoren Zeeuwse planten te stemmen. Wie een andere voorkeur heeft kan dat op het stemformulier aange ven. Een 'campagne' voeren voor een be Ruige anjer: rozerode bloemen en smalle behaarde bladen. Per plant bloeien hooguit enkele bloemen te gelijk. In Zeeland ligt de noordgrens van de plant, die vooral op bloemdij ken te vinden is. Bloeitijd juli-augus- tus. foto Chiel Jacobusse Lamsoor: door de kleurige bloei ook wel schorrepaars genaamd. De plant komt op de zoute schorren voor, niet te verwarren met de lamsoren (zeeaster) die als groente gegeten worden. Bloeitijd juli-september. foto Grasduinen paalde plant mag ook. Per provincie doen Floron en Grasduinen al een handreiking in de vorm van een 'vergeet-mij-nietje'. Voor Zeeland is dat de wollige distel. Bijna nergens anders in Nederland te vin den. Met name groeiend en bloeiend op de bloemdijken in de Zak van Zuid-Beve land. Het is een distel die de naam eer aandoet. Zeeuwse benaming voor een dis tel is stekel (op Noord-Beveland bestaat zelfs de Stekeldijk). Het wollige zit net on der de paarsroze bloemhoofdjes. Natuurdeskundige Chiel Jacobusse vindt de drie genomineerde planten wel een mooie en goede keus. „Ik moet wel zeg gen dat voor zo'n verkiezing de ruige an jer misschien wel wat té zeldzaam is en daardoor minder bekend." De wollige dis tel als vergeet-mij-nietje ligt voor hem in dezelfde sfeer als de ruige anjer. Zijn per soonlijke tip is draadklaver. „Een bijzon dere soort die Zeeland als bolwerk heeft en een plant die zoute wind moet heb ben. Het is ook echt een vergeet-mij-niet je: klein en laag bij de grond." Stemmen kan via het digitale formulier op de websites www.floron.nl of www.grasdui- nen.nl. De maatschap Poppe-Dekker heeft een landbouwbedrijf, paardenpension en mini- camping De Kreekrug bij Grijpskerke. We volgen beide families wekelijks tijdens het kampeerseizoen. door Miriam van den Broek Kamperen bij de boer. Bij die term kun je denken aan je behelpen met een ouderwetse waterpomp in de stal. Bij de Kreekrug is geko zen voor luxe. Er is een douche- en toiletgebouw met vloerver warming en een recreatieruimte waar in geval van langdurige re gen, natte spullen te drogen kun nen worden gehangen. Ook kun nen campinggasten zich er ver warmen aan de radiator. „We hebben zelf vroeger ook altijd ge kampeerd", zegt Monique Pop- pe. „Dus wij wisten maar al te goed hoe fijn het is om een goed toiletgebouw te hebben en een ruimte waar je wat spullen kan laten drogen. We hebben be wust gekozen voor een luxe toi letgebouw zonder gedoe met douche-muntjes." Ook stuntelen met een gasbran der voor de ingang van de tent en het bewaren van de pot pin dakaas in de schaduw van de au to, is er op de Kreekrug niet bij. De meeste gasten verblijven in caravans met alles erop en eraan. Waar blijft dan het romantische beeld van kamperen bij de boer? Dat gevoel krijgen de gasten toch wel als ze op de oprijlaan komen (een grindpad met knotwilgen) en de boerderij op draaien. Gro te stallen en de boerenwoning domineren het uitzicht. Ook lo pen er bijna altijd wel mensen rond die hun paarden borstelen of op weg zijn naar de rijbak. Aan de zijkant ligt het camping- veld. Het is een groot, strak ge maaid grasveld dat in tweeën is gedeeld door een haag. De sta-plaatsen zijn keurig gemar keerd met bordjes en zijn meer dan 150 vierkante meter. Het eerste gedeelte van de cam ping is bedoeld voor mensen met kleine kinderen. Er staan dan ook een klimhut, een glij baan, een wipkip, een schommel en een trampoline. De douches en toiletten staan op het achter ste veld. De boer echt helpen bij zijn werk, zit er voor de meeste cam pinggasten niet in. „We hebben natuurlijk geen koeien of zo. Al leen akkerbouw", zegt Monique. „Soms neemt Ronald wel eens ie mand mee langs de percelen. Dan geeft hij uitleg over de ge wassen. Mee op de trekker kan eigenlijk niet. Die is veel te klein. Twee vaste campinggasten hel pen wel altijd graag mee met het binnenhalen van het hooi. Daar stemmen ze ook hun vakantie op af. Maar echt veel kunnen ze niet doen, het meeste werk gaat mechanisch." De kinderen op de camping mogen wel iedere dag helpen met het voeren van de kippen en de konijnen, het het rapen van eieren en het borste len van Bruna, de Shetlandpony. Kamperen bij de boer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 21