Economie Delta koerst aan op botsing !fheriik /fc- nutsbedrijf? Waanzinnige KORTING r Vliegtickets Hotels Citytrips Autohuur www.ebookers.nl Brussel wil helderheid over Xbox Voordeel voor deeltijdbedrijf MBO Verpleegkundige... kies nu voor HBO Verpleegkunde! rt Stichting moet bedrijven halen Aandeelhouders hebben niets te zeggen over energieprijzen. Tarieven en opbouw van gas-en elektraprijzen Boeken van 2 t/m 3 juni Prismal Daar moetje naar toe. 12 juni www.hz.nl pzc Zaterdag 2 juni 2007 1 9 door Jeffrey Kutterink middelburg - Energiebedrijf Delta wil de winst niet gebruiken om de tarieven van elektriciteit en gas nog eens extra te verlagen. De rek is er uit, stelt Delta. De belangrijkste aandeelhouder, de provincie Zeeland, wil dat Delta met een deel van de winst de ener gieprijzen voor huishoudens ver laagt. Zo profiteren Zeeuwen mee dat het Delta goed gaat. Maar de di rectie trekt maandag tijdens de al gemene aandeelhoudersvergade ring een streep. In de statuten van Delta staat dat de directie de tarie ven bepaalt. Niet de aandeelhou ders. De prijzen blijven wel de ont wikkelingen volgen van bijvoor beeld de olieprijs, waardoor prij zen voor huishoudens altijd kun nen dalen. Maar winst gebruiken om tarieven te verlagen wil ze niet. Delta kondigde eerder aan dat de prijzen per t juli dalen. Dat levert een huishouden gemiddeld een voordeel op van 73 euro per jaar. „We komen dus al tegemoet aan de wens van de aandeelhouders", reageert woordvoerder M. van Zui len. Op de verkoop van elektrici teit en gas aan huishoudens maak te Delta vorig jaar een verlies van 5,7 miljoen euro. „Verlaagt Delta de prijzen verder, dan loopt dat verlies op. Dan moeten we ons meer in de schulden steken." WR Delta wil geen winst gebruiken om de tarieven voor elektriciteit en gas verder te verlagen. Daar mee gaat ze in tegen de wens van de hoofdaandeelhouder. Hoe vangt Delta het verlies nu op? „We doen dat met de winst uit andere bedrijfsonderdelen, zoals het verwerken van afval en de verkoop van energie aan bedrij ven." Daarmee kan Delta toch ook een extra tariefsverlaging betalen? „Dat kan niet. Op de divisie milieu maken we een beetje winst. Na de koop van lndaver, hopen we die winst te vergroten. Dat komt aandeelhouders ten goede, omdat dan ook de winstuitkering stijgt. Datzelfde geldt voor energie. Door de overname van zonnecel- lenfabriek Solland en de bouw van de Sloe- en de kippenmest- centrale vergoten we straks de winst." Dus Delta heeft geld zat? „Delta moet investeren om winst te blijven maken. Van de winst keert Delta de helft uit aan de aandeelhouders. De andere helft is nodig voor investeringen en om schulden en de rente te kunnen betalen. Als ze nog meer van de winst moet uitkeren, moet Delta op termijn meer geld lenen." Waarom koopt Delta zoveel? „De aandeelhouders willen elk jaar een goede winstuitkering. Daarvoor moet Delta groeien." Is een extra verlaging van de tarie ven voor huishoudens desastreus? „Er is natuurlijk een ondergrens. Op de langere termijn daalt de winst en verzwakt de positie van Delta. De strategie van Delta (Zeeuws, zelfstandig en multi-utili ty), gesteund door de aandeelhou ders, is dan niet te handhaven. Wat er dan met het bedrijf ge beurt, is koffiedik kijken." dooi Jeffrey Kutterink middelburg - Delta maakt veel winst en staat tegelijkertijd flink in het rood. Hoeveel geld heeft Delta nu eigenlijk in kas? Het Zeeuwse energiebedrijf is be paald niet arm. Het bedrijf, inclu sief gebouwen, centrales en kabels, is volgens de boeken 1,4 miljard eu ro waard. Maar de waarde van het nutsbe drijf zegt niets over hoeveel geld er in de portemonnee zit. I let energiebedrijf heeft sinds 31 maart een schuld van 500 miljoen euro aan de bank. En dat terwijl Delta eind vorig jaar nog 137 mil joen euro 'op zak' had. Dat geld is gestoken in de overname van de Belgische afvalverwerker lndaver en de Limburgse zonnecellenfa- briek Solland. Maar die 137 miljoen was lang niet genoeg, dus moest Delta een le ning afsluiten 0111 de twee bedrij ven te kunnen kopen. De schuld loopt eind dit jaar op tot 640 miljoen euro. Delta begint de komende maanden met de bouw van de Sloecentrale in Vlis- singen-Oost en de aanleg van de Zuid-Beveland-leiding (ZBL). Die voorziet vanaf 2009 de Sloecentra le van hoogcalorisch gas. Een dergelijke schuld is voor een gezond bedrijf als Delta geen pro bleem. Is Delta dan platzak? Voor onder houd, onvoorziene kosten en het kunnen betalen van de 1700 mede werkers heeft Delta 108 miljoen eu ro. Maar met dat geld kan Delta niet investeren. prijzen in euro's per huishouden per jaar (gemiddeld) leverancier elektriciteit gas datum Essent 420 1263 01-07 Oxxio 444 1327 el. 01-05, gas 01-02 Eneco 450 1333 01-01 Nuon 463 1329 01-01 DELTA (losse prijzen) 440 1261 01-07 DELTA Pluspunten 429 1247 01-07 samenstelling elektriciteitsprijs samenstelling gasprijs netwerk-en meterkosten PZC Willem Adruantent bron Defta Elke week in de zaterdagkrant brussel - Microsoft moet van de Europese Commissie opheldering geven over de problemen met de spelcomputer Xbox. Naar schat ting twee miljoen apparaten zijn uitgerust met een slechte dvd-spe- ler, die spel-cd's bekrast. Eurocommissaris voor Consumen tenzaken Meglena Kuneva wil bin nen een week weten hoe Micro soft de problemen denkt op te los sen, zo verklaarde ze vrijdag voor Radio Kassa van de Vara. Alleen al in Nederland zijn duizen den klachten binnengekomen. Mi crosoft maakte in april bekend een regeling met Nederlandse klanten te willen treffen. Eurocommissaris Kuneva wil nu weten hoe Micro soft de problemen in andere Euro pese landen denkt op te lossen. Ze stuurt aan op een gezamenlijke claim van Xbox-gebruikers uit heel Europa. Ze zegt een 'sterke zaak' te hebben. Microsoft wil nog niets weten van een terugroepactie. den haag - Minister Van der Hoe ven (Economische Zaken) wil werknemers die in deeltijd een be drijf opzetten, eerder laten profite ren van belastingvoordelen. Krin gen rond het kabinet bevestigen een bericht hierover in het Finan- cieele Dagblad. Het is een van de maatregelen waarmee het kabinet ondernemerschap wil bevorderen. Deeltijdondernemers komen in aanmerking voor fiscale voordelen als startersaftrek, zelfstandigenaf trek en de winstvrijstelling als zij minimaal 1225 uur per jaar wer ken. Het kabinet wil dit zogeheten urencriterium versoepelen. De FNV drong hier eerder dit jaar al op aan en staatssecretaris Heemskerk (Economische Zaken) reageerde welwillend op dat plan. Info-avond voor alle opleidingen Hogeschool frF Zeeland Informatie opvragen bij: Rudi van den Dries, rdrieal@hz.nl SCHOONMAAKBf DRIJF BLEI JENBERG Schoonmaakbedrijf Bieijenberg b.v. Scheldestraat 98, Postbus 230, 4380 AE Vlissingen Tel: 0118-417500. Fax: 0118-418107 Vestiging Noord-Brabant Bredaseweg 185, Postbus 150, 4870 AD Etten-Leur Tel: 076 5083594, Fax: 076-5083501 info0bleijenbergbv.nl www. bleijenbergbv. nl den haag - De financiële wereld en de overheid roepen een stich ting in het leven die Nederland in het buitenland gaat promoten als financieel centrum. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie van Financien vrijdag gezegd. De stichting gaat activiteiten ont wikkelen om het vestigingsklimaat voor financiële instellingen te ver sterken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 19