'Hout zal nooit meer zo goedkoop worden als net was' Groene stroom drijft prijs verder op 'Laminaten, meubelpanelen en bijna al het vurenhout zijn 5 tot 15 procent duurder De houtprijzen stijgen explosief. Tegenvallende houtproductie en grote vraag vanuit Oost-Europa en China drijven de prijs op, maar in Nederland is de verkoop er niet minder om. „Het is hier soms echt een gekkenhuis." Vraag naar hout stijgt ook door gebruik van biomassa in elektriciteitscentrales. geWOrden Henk Bakker, inkoopdirecteur Hornbach. PZC Zaterdag 2 juni 2007 1 7 - door Thomas Olivier foto Bruno Stock Het is uitzonderlijk hard ge gaan, constateert inkoopdi recteur Jan Nico Wilkens van Nederlands grootste houthan del PontMeyer. De houtprijzen gin gen in een jaar tijd door het pla fond. Sommige zachte houtsoor ten uit Europa werden 30 tot 40 procent duurder. Wilkens zit al 42 jaar in het vak, maar dit heeft hij nog nooit gezien. „Die prijsstijging in zo'n korte tijd, dat is echt uniek." De afgelopen tientallen jaren was de houtmarkt zeer stabiel. Grote prijsfluctuaties deden zich nauwe lijks voor en in de Nederlandse bouwmarkten steeg de houtprijs maar mondjesmaat. De laatste keer dat Wilkens de prijzen echt zag pieken, was ten tijde van de laatste oliecrisis, in 1979. „Toen gin gen de prijzen van alle grondstof fen omhoog." Dat was eenmalig, zegt Wilkens. Houthandelaren en bouwmarkten denken dat de prijzen nu structu reel hoog blijven. In Midden- en Oost-Europa heeft de bouwwoede toegeslagen. Vooral in Polen, Tsje chië, de Baltische landen en Rus land gaat het hard. De vraag naar vuren en grenen rondhout - de be werkte boomstammen waaruit planken en balken worden ge zaagd - is veel groter dan het aan bod. Daar komt bij dat een belangrijke houtproducent als Finland nieuwe belastingwetgeving heeft inge voerd. Boseigenaren hoeven tegen woordig alleen over het gekapte hout belasting af te dragen en niet meer over de bomen die nog recht op staan. Het houdt de boseigena ren die niet afhankelijk zijn van de Stijging houtprijzen De prijs van hout en houtproducten is het afgelopen jaar fors gestegen. Balkhout vuren Hardhout Tri-en multiplex Spaanplaat 18% A 15% A 19% A 10% A Plaatmateriaal met fineerlaag 16% A Import van hout en houtproducten In procenten van het totale volume. 80 kap tegen. Wilkens: „Ze gaan pas kappen als ze een nieuwe auto no dig hebben of een nieuw huis." Maar belastingregels en bouwwoe de - die inmiddels ook in Neder land de kop weer opsteekt - zijn niet de enige prijsopdrijvende fac toren. Ook het aanbod van hout valt dit jaar tegen. In houtlanden als Rusland, Zweden en Finland heeft het afgelopen winter nauwe lijks gevroren, waardoor de grond drassig bleef en de zware machi nes het bos niet in konden om te rooien. Het dure hout zet meubelmakers voor problemen en droeg bij aan het faillissement van het Varsse- veldse Lundia vorige week. Harry Nieuwenhuis van de Centrale Bond van Meubelfabrikanten maakt zich niet direct zorgen om de Nederlandse meubelbranche. „De hoge prijzen beïnvloeden ie dereen. Ook de concurrenten heb ben te maken met hogere houtprij zen. Het valt me op dat de discus sie zich vaak beperkt tot de geste gen prijzen, terwijl er toch echt een ander aspect is dat een grotere rol kan gaan spelen voor de Neder landse meubelbranche: het ver schil tussen lonen in de EU en daarbuiten." De consument begint intussen de gevolgen van de snel stijgende houtprijzen te voelen. Bij houthan del PontMeyer zijn de prijzen al fors omhoog gegaan en ook bij bouwmarkten als Gamma, Karwei en Hornbach is het hout duurder geworden. „In januari hebben we een prijsverhoging moeten door voeren", vertelt Ron Kloos, direc teur van Karwei. Over de hele linie gingen de prij zen van Europees hout tussen de 5 en to procent omhoog. Ook prijs vechter Hornbach kon er niet om heen. „Laminaten, meubelpanelen en bijna al het vurenhout zijn met 5 tot 15 procent omhoog gegaan", zegt inkoopdirecteur Henk Bak ker. De vraag is er niet minder om, merken Kloos en Bakker. Kloos wijst op de januaristorm. „De schuttingen lagen om, dus het was hier echt een gekkenhuis." Ook het mooie lenteweer van een paar weken geleden heeft de vraag naar tuinhout aangewakkerd. Bij Horn bach gaat het niet anders. Bakker: „Zolang het goedkoper is om het zelf te doen, blijven de klanten ko men." Ook tuinmeubelen en andere pro ducten van tropisch hardhout wor den duurder. Veelgebruikte hard houtsoorten zijn zelfs meer dan 50 procent in prijs gestegen. Vooral de Chinezen en Japanners impor teren op grote schaal hardhout en zijn bereid daar de hoofdprijs voor te betalen. Daar komt bij dat steeds harder wordt opgetreden te gen illegale houtkap, waardoor er minder aanbod is. De Chinezen zijn inmiddels uitgegroeid tot de grootste importeur van zowel hard- als zachthout. De houtprijzen zullen voorlopig verder stijgen, zeker in de loop van dit jaar. Wilkens: „Hout zal nooit meer zo goedkoop worden als het was." Hout k- Nederland verbruikt circa 16 miljoen kubieke meter hout per jaar, voor onder andere hui zenbouw, papier en verpak kingsmaterialen. Voor deze hoeveelheid hout is een opper vlakte productiebos van twee keer de grootte van Nederland nodig. Het merendeel van ons hout komt dan ook uit het bui tenland. Uit Nederlandse bossen wordt rond de 7 procent van onze houtbehoefte gedekt. Hiervan levert Staatsbosbeheer eenderde deel, zo'n 300.000 mJ hout per jaar. Dat is onge veer 60 procent van wat er jaar lijks in het bos bijgroeit. Het gaat om duurzame productie. Het meeste hout dat Neder land 'importeert komt volgens de stichting Probos uit Europe se landen als Zweden, Finland, Rusland. De Baltische staten zijn in opkomst. In 2005 oogstte Nederland bijna een miljoen kubieke me ter rondhout (bomen). Daar van werd 55 procent verwerkt als zaag- en fineerhout en 40 procent als vezelhout. De oogst bestond voor 744.000 kuub aan naaldhout en voor 253.000 kuub uit loofhout. In Nederland is 48 procent van de bossen in handen van de overheid (waarvan 26 procent bij Staatsbosbeheer) en 47 procent in particuliere handen. 40 20 1970 1980 1990 2000 '05 2010 bronnen: Mylti Consultants, Probos jNoord Amerika J Z.O.Azië ook een positieve kant. Het is voor boseigenaren nu eerder rendabel om hun bossen te 'dunnen'. De kosten wegen immers eerder op te gen de baten, het geld dat ze voor hun snoei- en kaphout krijgen. Dat is behalve voor de eigenaren en de houtindustrie ook goed voor de bossen zelf. Oldenburger: „Want als je een bos aanplant, zet je de bomen dicht bij elkaar. Na twintig, 25 jaar moet je dat bos ei genlijk 'dunnen'. Als hout duurder wordt, is het sneller aantrekkelijk om dat te doen. Er komt dan meer licht door de bomen op de grond en dat is goed voor andere planten en dieren." Om te overleven, moet de indus trie de gestegen prijzen wel door kunnen blijven rekenen aan de consument. En dan is er nóg een geluk bij een ongeluk: wereldwijd is sprake van een stijging van de prijzen van zowat alle grondstof fen. De kans dat mensen dan een plastic of metalen in plaats van een houten stoel gaan kopen, neemt daarmee af. Papier De tegenvallende houtaanvoer brengt menig papierfabrikant in de problemen. De vooruit zichten voor de Europese indus trie leken eindelijk weer roos kleurig. Met China als grootver bruiker van verpakkingsmateri aal, leek de sector uit het dal van de laatste jaren te kunnen klimmen. Maar het houtgebrek gooit roet in het eten. De Finse marktleider Stora Enso moest de productie van pulp, de grondstof voor papier, flink te rugvoeren. Gevolg: ook de pulpprijzen liepen op. Wintervoorraad v Fanatieke haardstokers berei den zich nu al voor op de win ter. Want wie wacht, heeft straks vochtig sprokkelhout of minder keus doordat de voorra den haardhout uitverkocht zijn. „Het is verstandig om nu in te kopen voor komende winter", adviseert Kees Boon, voorzitter van de Algemene Vereniging In lands Hout. De prijzen van haardhout zijn ook gestegen. Probos vraagt zich af of de pulp en platenindustrie in staat zal zijn het hoofd boven water te houden. Probos zet zich in voor duurzaam bosbeheer en een duurzame hout sector. Daarom heeft de stichting de hele houtketen - van bosbouw tot en met recycling - in beeld ge bracht. Probos constateert dat Nederland onder invloed van de prijsstijgin gen meer eigen hout gaat gebrui ken. Als dat aanbod blijft groeien, zullen vraag en aanbod weer in evenwicht komen, schatten de on derzoekers. „Maar experts ver wachten dat de prijsstijgingen nog tot ver in 2007 door zullen zet ten", schrijven ze. Ian Oldenbur ger van Probos verwacht niet dat boseigenaren hun groene kapitaal nu onmiddellijk massaal in cash zullen gaan omzetten. „Die zijn toch vrij afwachtend. De meesten hebben hun bos er een beetje bij of hebben het voor de natuur. Die mensen gaat het niet om het geld." Het dure hout heeft port van de Stichting Probos over de prijsstijgingen. De producenten van deze vorm van duurzame energie zijn rechtstreekse concur renten van de vezelhout-, pulp- en platenindustrie, die hetzelfde (af valhout gebruiken als de centra les. De industrie maakt er vezels van die worden verwerkt in bij voorbeeld papier of geperste pla ten. Sinds 2005 zijn de prijzen van ve zelhout tot 35 procent gestegen en chips voor de papierproductie zijn zelfs 40 procent duurder gewor den. Ook olie werd de afgelopen jaren een stuk duurder; 'energiehout' moet daardoor vanwege de stijgen de transportkosten liefst zo dicht mogelijk bij huis gekocht worden. De prijzen op de binnenlandse markt stijgen daardoor nog verder. door Joep Trommelen Het gebruik van biomassa in energiecentrales is een van de oorzaken van de stijgen de houtprijzen, blijkt uit een rap-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 17