Spectrum v19 PZC Zaterdag 2 juni 2007 Een jongen bedekt zijn neus tegen de enorme stank van het straatafval als gevolg van weer een staking in Napels. foto Salvatore Laporta ners zich keren tegen elk soort oplossing voor een vijftien jaar oud probleem en de camorra, de Napolitaanse maffia, zich een breuk lacht. Geen betere metafoor voor de Italiaanse teloorgang dan het brandende vuilnis in Napels. Fassino constateert terecht dat de beelden van Napels op de noordelingen een vernietigende indruk hebben gemaakt. Hij gaat er aan voorbij dat links in Napels en provincie al vijftien jaar regeert, en in Rome een linkse regering zetelt. Dat op zich bewijst volgens het leger criticasters weer dat de politici ondermaats zijn, en al leen een bom uitkomst kan bieden. Gaat het echt zo slecht? Geen volk dat zich zelf zo graag kastijdt als de Italianen, maar ook objectief gezien is er veel mis. Dat blijkt wel uit het jaarrapport van het Itali aanse CBS, 1STAT. De economie groeit ein delijk weer, maar de 1,9 procent is gevoelig minder dan het eurogemiddelde van 2,7. Het zuiden lijkt opgegeven. 70 procent van de 2,5 miljoen gezinnen die onder de ar moedegrens leven (één op de tien), woont in het zuiden. De werkloosheid is er met 34,3 procent drie keer zo hoog als in het noorden. De enorme Italiaanse staats schuld (107 procent van het bruto binnen lands product), die vooral ontstaan is in de even vrolijke als corrupte jaren tachtig, neemt nauwelijks af en zal een molen steen om de nek blijven van toekomstige generaties. Die krijgen ook al de rekening gepresenteerd van het onvermogen om het pensioenstelsel te hervormen. Italianen - het goede nieuws - worden het oudst van alle volkeren op aarde, maar ma ken ook bijna geen kinderen (1,3 per vrouw). De vraag wie alles straks zal beta len, is meer dan actueel. Paolo Prodi, historicus van interna tionale faam en broer van de pre mier, ziet een vastgeroest Italië, cy nisch, zonder hoop of optimisme. Elke goede Italiaanse student probeert naar het buitenland te vluchten, omdat universitaire banen worden vergeven aan vrienden en familieleden van (steeds oude re) professoren. Onlangs toonde een discussieprogramma op tv een stamboom van alle professoren van het academisch ziekenhuis van Bari. Elke professor bleek een zoon of dochter te hebben die professor was bij dezelfde vakgroep. Niemand was er verbaasd over. Italië zit nog vol kasten, oligarchieën en corporaties, gespecialiseerd in het verdedi gen van het eigenbelang. Het gaat ten kos te van concurrentie, openheid en transpa rantie, ook in de economie. De ambassa deur van de VS in Rome schreef onlangs - zeer ongewoon - een open brief. Daarin stelde hij vast dat Italië veel buiten landse investeringen misloopt, doordat de markt niet echt open is en politici en vak bonden ingrijpen om iets schimmigs als 'de Italiaansheid' te beschermen. Zo mochten Spanjaarden niet het bedrijf overnemen dat de Italiaanse snelwegen be heert, en werden Amerikanen en Mexica nen geweerd toen ze interesse toonden voor telefoongigant Telecom Italia. Luchtvaartmaatschappij Alitalia is vrijwel failliet en staat te koop, maar ook hier moe ten bieders 'de Italiaansheidgaranderen. Woedende gestrande passagiers vroegen zich onlangs af of onder die Italiaansheid het toestaan van wilde stakingen wordt verstaan. Italië is plots weer het derdewereldland van Europa en de Italianen constateren verbaasd dat de zo bewierookte revolutie die begin jaren negentig woedde, helemaal niets heeft opgeleverd. De magistraten van het team Schone Handen, legden Tangen- topoli bloot. Het was een volstrekt corrupt systeem waarin bedrijven politieke par tijen betaalden om opdrachten te krijgen. Honderden politici en ondernemers wer den gearresteerd, politieke partijen wer den opgeheven, het leek hét signaal voor de grote schoonmaak en dito ommekeer: Italië ging zich hervormen, een modern land worden zonder corruptie en met poli tici die het algemeen belang dienden. Een soort Frankrijk. Nee dus. Magistraten van hetzelfde team Schone Handen stellen nu gefrustreerd dat er niets is geleerd, de corruptie is gebleven en zelfs toegenomen. Het gros van de boe ven van weleer is via een zijdeur terugge keerd op het podium. Van politieke en institutionele hervormin gen is niets terechtgekomen. Integendeel, er zijn meer partijen, meer bestuurslagen, meer bureaucratische obstakels. En weer is er de arrogantie van politici, de bestuur- derskaste van het land, die de doorsnee Ita liaan provoceert door zichzelf hoge inko mens en absurde privileges toe te kennen. In het onlangs uitgekomen boek De Kaste worden de dagelijkse uitwassen opgesomd en de kosten van de politiek geanalyseerd. Die zijn met 4 miljard euro per jaar net zo hoog als van Frankrijk, Spanje, Groot- Brit- tannië en Duitsland samen. Het boek is een spijkerharde aanklacht en inmiddels de bijbel geworden van ieder een die rigoureuze veranderingen wil. Dat zijn er zoveel dat de politici zelf de situatie vergelijken met 1992 en vrezen te worden weggespoeld door de volkswoede. Een nieuwe sterke man heeft zich al ge meld: Luca Cordero di Montezemolo, di recteur van het mythische Ferrari, voorzit ter van de raad van bestuur van Fiat en lei der van de machtige werkgeversorganisa- tie Confindustria. Vorige week veegde hij ten overstaan van alle toppolitici van het land, inclusief premier Prodi, de vloer aan met de politiek, soms letterlijk citerend uit De Kaste. Niemand die er meer aan twijfelt: de popu laire Di Montezemolo, buitenechtelijke zoon van de legendarische Fiatbaas Gianni Agnelli, is klaar voor de overstap naar de politiek. De crisis mag wat hem betreft van daag nog escaleren. Luchtvaartmaatschappij Alitalia is vrijwel failliet en staat te koop. foto Cregoria Borgia

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 137