Recyclen in je achtertuin m Prisma v47 PZC Zaterdag 2 juni 2007 Je tuin regelmatig bemesten is geen overbodige luxe. Dat kan natuurlijk eenvoudig met kunstmest of met zakken compost, gekocht bij het tuincentrum. Maar het kan een stuk milieuvriendelijker met een eigen composthoop. Recyclen in je eigen achtertuin. door Marcha van Schijndel illustratie Jos Diender Afval lekker een tijdje la ten rotten en dat vervol gens verspreiden in je mooie tuin. Het klinkt heel vies en alsof het heel erg stinkt. Toch is dat eigenlijk precies wat composteren inhoudt. Composteren is een proces waar bij bacteriën, schimmels en andere bodemorganismen, groente-, fruit- en tuinafval omzetten in compost. Het gft-afval breekt op natuurlijke wijze af tot een donke re losse aardeachtige substantie. Ei genlijk is het niets anders dan een gecontroleerd ontbindingsproces van natuurlijk afval. Compost is een bijzonder goede voedingsbodem voor planten in de sier- en de moestuin. Ook is het een uitstekende verrijker van de grond. Eens per jaar een laagje van 1,5 centimeter compost over de tuin verspreiden en je tuin vaart er wel bij. De compost kan gewoon tussen de planten worden gestrooid, maar mag ook door de grond gemixt worden. Zanderige grond wordt na vermenging met compost meestal een stuk beter be werkbaar en houdt beter vocht vast. Dat betekent minder vaak sproeien in droge periodes. Te vet te grond zoals kleigrond wordt juist beter bewerkbaar en luchtiger wanneer er compost en zand door heen gemengd wordt. Compost, gemengd met wat aarde, is ook goed te gebruiken als potgrond of tuinaarde. Zoals met alles, geldt ook hier dat te veel niet goed is. Door te veel compost kunnen de wortels van planten en bloemen verbranden. De meeste huishoudens in Neder land zamelen keurig het gft-afval in een groene container in. Dat af val wordt regelmatig opgehaald en getransporteerd naar de afvalver werker. Daar wordt het in grote composteerinstallaties gestort en verwerkt tot compost. Die organi sche compost wordt vervolgens verpakt en via de tuincentra weer verkocht aan de consument. Met een omweg krijg de tuinier zijn ei gen tuinafval dus weer terug en heeft er ook nog voor moeten beta len. Zelf composteren is niet heel moeilijk, een stuk goedkoper en ook nog eens buitengewoon mi lieuvriendelijk. De meeste tuincentra verkopen plastic compostbakken of-vaten. Een compostbak ziet er uit als een grote afsluitbare vuilnisemmer en een luik aan de onderkant. De compost kan vanuit dat luik weg- geschept worden. De voordelen van zo'n compostbak zijn legio. De bak kan eigenlijk overal ge plaatst worden, bij voorkeur op een harde ondergrond. Het vat houdt geurtjes vrij goed binnen en een plekje dichterbij de keuken deur is dan wel zo praktisch. Dan kan je er gemakkelijk bij. De beste compost krijg je door ver schillende soorten gft-afval te ver mengen. Maak een mooie mix van vochtig en droog materiaal, slap en stevig, grof en fijn. Zorg dat er stikstofrijk afval in zit zoals gras, mest en ander tuinafval, en wissel dat af met koolstofrijk afval als zaagsel, snoeihout, stro, en boom bladeren. Wat mag er verder in de compostbak? Schillen van fruit (niet te kwistig met citrusschillen vanwege de bestrijdingsmiddelen), resten rauwe groente, eierschalen, en doppen van noten. Ook thee bladeren en de zakjes, koffiedik, ge maaid gras, bladeren en potgrond mogen zonder meer op de com posthoop. Wees matig met aardap pelschillen, verlepte bloemen, ka merplanten, stro en onkruid. Abso lute no-no's zijn: oud brood, kat tenbakkorrels, kaas, gekookte etensresten, botjes en graten, zieke planten en takken of schors. Zit het spul eenmaal in de bak, dan deksel dicht en laat het com posteren beginnen. Het enige waar je op moet lenen is dat er vol doende zuurstof en vocht aanwe zig zijn, zodat de bacteriën lekker aan de slag kunnen. Is de compost- massa onvoldoende luchtig, dan verandert het echt in een stinken de, vieze massa, die volledig on bruikbaar is voor de tuin. Dus, re gelmatig even lichtjes omroeren en fijn afval zoals grasmaaisel voor af mengen met wat grover afval als Tuintips juni Het vijverwater is alweer enigszins op temperatuur. Een goed moment om nieuwe vissen in de vijver uit te zet ten. Uitgebloeide struiken mogen nu worden gesnoeid. Buxushagen moeten minimaal twee keer per jaar ge snoeid worden. Een keer in mei/juni en een keer begin september. Knip de buxus met een vlijmscherpe (elektri sche) heggenschaar op een bewolkte dag. Dan voorkom je verbranding. Snoei eerst de zijkantjes en dan pas de bovenkant. Snoei ook de beukenhaag, de haagbeuk en de liguster. Steek graskantjes af voor een strakke gazonrand. Ge bruik voor een rechte lijn een strak gespannen draad. Maai het gazon afhankelijk van de groei een of twee keer per week. Maai niet te kort en wacht bij warm weer tot het avond is. Strooi met kalk als er mos in het gazon zit. Ga regelmatig de borders langs en verwijder onkruid met wortel en al. Schoffel of hark de grond goed los. Plant eenjarigen uit op hun definitieve plek. Geef potplanten regelmatig water. Pluk uitgebloeide bloemen uit de viooltjes, lupinen, rid dersporen en euphorbia's. foto's GPD stro. Vocht is ook belangrijk, maar het moet niet te vochtig zijn. Is de composthoop te nat, dan spoelen de voedingsstoffen weg. Het wordt lekker warm in de compostbak. De stofwis seling van de micro-orga nismen kan de temperatuur opdrij ven tot zo'n 6o graden. Bij die warmte worden ziektekiemen en onkruidzaden gedood. Laat de bac teriën lekker hun werk doen, lever zelf af en toe je bijdrage in de vorm van afval toevoegen en om roeren en na een maand of zes heb je zelfgemaakte compost. Zo'n plastic compostbak is heel ge schikt voor een kleine tuin. Heb je een wat grotere tuin, dus meer af val en meer compost nodig, dan kan je zelf een compostbak ma ken, van balkjes, plankjes en wat kippengaas, of begin gewoon een hoop achterin de tuin. De beste plek voor een zelfgemaak te hoop is een plek in de schaduw. Niet onder een afdak, maar ook niet in het open veld. Staat hij vol in de zon dan zal de hoop te snel uitdrogen en dan ligt het hele com- posteerproces stil. Een goede plek is onder een boom. Denk er bij het zoeken naar een geschikte plek ook aan dat een composthoop niet geheel reukloos is. Bewaar dus een geruime afstand van terras en keu kendeur. Denk ook aan je buren. Composteren is buitengewoon milieuvriendelijk Bacteriën en schimmels zetten ifval om in compost MHH Maak een mix van droog en vochtig materiaal In een compostbak kan het wel 60 graden worden Zorg dat er voldoende vocht en zuurstof aanwezig zijn Compost is goede voedingsbodem voor planten in sier- en moestuin Kleigrond met compost is beter bewerkbaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 123