BINNENKIJKEN BIJ S Prisma j v45 PZC Zaterdag 2 juni 2007 Wie Mats en Jan Hoste Waar Goese Korenmarkt 4, Middelburg Type huis voormalig pakhuis, omgebouwd tot apparte mentencomplex in 1978 Bouwjaar 1735 door Annemarie Zevenbergen foto's Mechteld Jansen Heeft u een bijzonder huis - bijvoorbeeld qua architec tuur, inrichting of historie - en wilt u dat laten zien in de ze krant, stuur dan een e-mail (met een foto van het huis) naar featureredactie@wegener.nl Bellen kan ook: 024-3650509. Schilderwerk Jan Hoste heeft het appartement destijds aangepast aan de woonwen sen van het stel. „De balken", ver zucht hij „dét was een werk. Toen we hier kwamen, was alles donker, het houtwerk, de vloerbedekking, de gordijnen. Vreselijk. Ik hou van licht en ruimte. Dus wilden we de balken in de woonkamer wit. Er zit 170 uur schilderwerk in. Want na de eerste schilderbeurt zag je dat al le kieren en scheuren in de balk een soort zwarte spelonken wer den. Die zijn allemaal gedicht. We hebben alleen in de woonkamer de balken geschilderd. In de andere ruimtes zijn ze nog origineel bruin." Aandenken aan de tijd van de olie molen op de begane grond is de enorme molensteen in een soort binnentuintje. Want Mats Hoste wil de, ondanks het gemis aan een tuin, toch haar groene hart volgen. Dus maakte zij van een bestraat, kaal stukje grond voor één van de bergingen een 'binnentuin' voor al le bewoners. Met als blikvanger die stenen kolos. „Ik heb gewoon wat plantenpotjes neergezet en afge wacht wat andere bewoners ervan vonden. Daarna ben ik het verder gaan aankleden. Ik moest wel leren dat het niet mijn tuin is, maar die van iedereen. Ik kon niet ongebrei deld mijn gang gaan. Maar ik ben er dagelijks, luizen vangen en zo." Uitzicht Jan Hoste wijst op een nis waar de bank staat, gren zend aan een raam van de vloer tot bijna aan het pla fond. „Ik heb de woonkamer iets vergroot omdat de bank anders voor het raam zou staan. Nu is het een heer lijke plek. Het is overigens leuk om te zien wat er ge- - beurt als we bezoek krijgen. Die komen bin nen, lopen di rect naar het midden van de kamer en gaan naar buiten kij ken. Na een tijdje komen ze tot de ont dekking dat er ook nog iets in de kamer valt te beleven." Craanpakhuis Zij moest echt iets overwinnen voor ze zich thuis voelde in een woonomgeving zonder haar zo beminde tuin. Voor hem was het een kwestie van verbouwen en schil deren. Maar nu voelt het echtpaar Mats (70) en Jan (73) Hoste zich lekker in het appartement in een voormalig pakhuis. Twee nog originele gevelstenen geven de naam van het pand (Luyk) en het bouwjaar (1735) aan. Het ro buuste gebouw aan de Goese Korenmarkt in Middel burg werd als graanpakhuis neergezet. In het begin van de negentiende eeuw kwam er op de begane grond een oliemolen. Lijnzaad, koolzaad en blauwzaad werden daar vermalen. Voor de aandrijving van de molen werd des tijds een stoommachine geïnstalleerd. Herinneringen Pakhuis Luyk is een woonstee die, zoals Mats Hoste beaamt, 'het huwelijk van de echtelieden weerspiegelt'. Oud en nieuw gaan hand in hand in het com plex en in het het appartement. Allerlei verzamelingen waaronder een stel oude sleutels boven een deurpost, haast antieke familiefoto's, souvenirs, aar dewerk borden en stenen uit diverse landen, hebben er ook een plaats gevon den. „We zijn naar elkaar toegegroeid wat smaak betreft. Toen we trouwden, was alles strak en modem met hier en daar een prutsje van mij. Mijn man is bouwkundige en had een voorkeur voor eigentijds. Ik ben meer van de prulle tjes. Nu is het een combinatie. Maar aan bijna alles kleeft een herinnering." Molensteen Quilt De hand van de bewoonster is te rug te vinden in de slaapkamer. Zo bedekt een kleurige quilt de echte lijke sponde. „Toen we ons verloof den, kreeg ik een naaimachine. Ik had zoiets van 'wat moet ik daar mee?'. Met hangen en wurgen heb ik wat kleding gemaakt voor onze kinderen, maar mijn hobby was het niet. Toen we naar hier verhuisden, twijfelde ik over die machine. Maar ik heb 'm toch meegenomen. Geluk kig. Die quilt is ontstaan omdat ik koffers uit het zicht wilde hebben. Ik heb op gevoel wat stofjes bij el kaar gezocht en aan elkaar gestikt. Ja, hier heerst echt mijn sfeer."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 121