Buitenland Schatzoekers zijn Nieuw overleg EU en Servië Asterix is te Gallisch geworden voor multicultureel Frankrijk CEEESCD Onderhandelingen over toetreding hervat na arrestatie Tolimir. Herbivoor verkent Sydney Gouden en zilveren munten stiekem uit scheepswrak gehaald. 1 O Zaterdag 2 juni 2007 PZC BERLIJN - De onderhandelingen met Servië over de toetreding tot de Europese Unie kunnen naar verwachting deze maand nog wor den hervat, nu de wegens oorlogs misdaden aangeklaagde Bosnisch- Servische generaal Zdravko Toli mir is aangehouden. Dat zei giste ren eurocommissaris voor Uitbrei ding Olli Rehn. De arrestatie laat zien dat Servië serieus meewerkt met het tribunaal, zei Rehn. De precieze datum voor de hervat ting van de onderhandelingen wordt vastgesteld na de reis volgen de week van hoofdaanklaagster Carta Del Ponte van het Joegosla- vië-Tribunaal naar Belgrado. Ook andere recente ontwikkelin gen spelen een rol, zoals de forma tie van een democratisch-gezinde regering, verklaarde Rehn. Hij zei te verwachten dat de besprekingen met Belgrado begin juni kunnen beginnen. Vorig jaar staakte de EU de voorbe reidende onderhandelingen met Servië over het stabilisatie- en asso ciatieverdrag. Dit verdrag zou de eerste stap richting volwaardig EU-lidmaatschap moeten zijn. Maar het land slaagde er niet in de voortvluchtige Bosnisch-Servische generaal Ratko Mladic en andere door het Joegoslavië-Tribunaal aan geklaagde verdachten te arresteren. Het ging uiteindelijk allemaal om de aandacht te vestigen op de theatershow Condwana, die tij' dens de zomervakantie in de stad te zien zal zijn. foto Mare Baker/AP SYDNEY - Op afstand was het misschien toch even schrikken, maar wie dichterbij kwam zag toch onmiddellijk dat het ging om een verkleed partij en niet om een hervbivoor van 150 miljoen jaar geleden. Een medewerker van het Australian Museum in Sydney had zich in een dino-pak gehe sen voor een wandeling dor Hyde Park in die stad. Communicatie (Bedrijfskundige) Informatica* Algemene Operationele Technologie** Elektrotechniek* Werktuigbouwkunde" Bouwkunde Civiele Techniek Chemie 6 Life Sciences Aquatische Ecotechnologie Maritiem Officier Logistiek 6 Technische Vervoerskunde Leraar Basisonderwijs* Verpleegkunde Personeel 6 Arbeid" Alleen Deeltijd Management in de Zorg Sociaal Pedagogisch Werker (MBO) Sociaal Dienstverlener (MBO) Sociaal Juridisch Medewerker (MBO) PARIJS - De lachwekkende clichés in de avonturen van Asterix gel den als de kracht van de albums met de dappere Galliërs, maar lei den nu tot ruzie. Tekenaar Albert Uderzo had ter viering van zijn 8oste verjaardag aangeboden de il lustraties te maken bij een nieuwe Franse versie van een VN-verdrag uit 1989 over kinderrechten. De voorzitter van de Franse afde ling van de internationale kinder bescherming, lean-Pierre Rosenc- zveig verzet zich. „Asterix vertegen woordigt te weinig de huidige sa menleving", vindt hij. Afbeeldin gen van de Galliër die met Obelix zijn dorp beschermt tegen buiten landse indringers, zijn volgens Ro- senezveig slecht gekozen in een land 'dat streeft naar vredig samen leven van de verschillende bevol kingsgroepen'. De tekst en plaatjes zijn echter al gedrukt en de cam pagne is begonnen. Een banket waarop de betrokkenen onder het genot van everzwijn de goede af loop vieren, staat niet gepland. door onze correspondent Henk van den Boom BARCELONA - De wateren in en rond de Straat van Gibraltar zijn een ware schatkamer. Er liggen cir ca achthonderd scheepswrakken, veelal uit de koloniale tijd, vol met gouden en zilveren munten en kunstvoorwerpen. Deskundigen schatten de totale waarde op ruim honderd miljard euro. Spanje bewaakt deze rijkdommen op de zeebodem als een havik, maar vaak zijn de schatzoekers veel slimmer. Begin mei kaapte het Amerikaanse bergingsbedrijf Odyssey Marine Exploration on der de neus van de Spaanse mari ne 17 ton gouden en zilveren mun ten weg uit een scheepswrak in de buurt van Gibraltar. Odyssey wei gert te zeggen waar het wrak pre cies ligt en welke nationaliteit het heeft. De waarde van de 500.000 munten wordt geschat op 370 mil joen euro, de grootste schat die ooit naar boven werd gehaald. Volgens Odyssey ligt het scheeps wrak buiten de territoriale wate ren, maar de Spaanse regering be twijfelt dit. Het heeft bij de rech ter in Florida, waar het bedrijf is gevestigd, een rechtszaak aange spannen. Spanje kan volgens het internationaal zeerecht aanspraak maken op de buit als het wrak in Spaans water (24 zeemijlen uit de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 10