Verkenning van het Brugse ommeland II v33 PZC Zaterdag 2 juni 2007 Een breed kanaal bedreigt de ommelanden van Brugge. Populieren wijken, containers komen. Op zoek naar de rust van het platte land en het volle leven van Brugge en Damme. Tekst en foto's Thom Olink Damme, vooral boeken. Net buiten het van toeris ten zoemende histori sche hart van Brugge, waar propvolle rond vaartboten hun koers krinkelend en winkelend over het water schrij ven, staan we in volle stilte bij de Sint lanhuys-staakmolen. Hier, op de Hoge Kruisvest kijken we uit over het Sint Anna-kwartier met zijn smalle straten. De tuin van het Guido Gezellemuseum is ge huld in een groene gloed. Als we de poort binnengaan en tussen de van zonlicht warme muren rond- kuieren, lijkt Brugge ver weg. De Verloren Hoek heet de aanpalende wijk treffend. De gids vertelt van priesterdichter Guido Gezelle, een bijna-god in Vlaanderen. Bij de wandeling ont komen we niet aan zijn beroemde zinnen: Traagzaam trekt de witte wagen door de stille straten toen... De sfeer van dun licht en kalmte blijft hangen bij het middeleeuwse huis van de Amerikaanse kalligraaf Brody Neuenschwander. Hij houdt van Brugge en vond onder het kalk op de muren unieke schil deringen. Dan komt de binnen stad, waar iedereen Brugge luid ruchtig aan het hart drukt en ge niet van prachtig eten, wijn en na tuurlijk bieren. Wanneer we het Vlaamse land op gaan, richting Damme zien we een bord met: Half varken, 125 eu ro. De dag begon in de tuinen van het Kasteel van Oostkerke, een stil dorp waar niets lijkt te leven, waar de rijken van elders zich hebben genesteld. De burcht is van de der tiende eeuw en de tuinen dragen de signatuur van Mien Ruys. In de laatste oorlog is hier heftig gevoch ten en werd het vlakke Vlaamse land onder water gezet. De oude tuinen gingen ten onder. Nu pas sen de strakke rijen bomen en de rechte vaarten prachtig bij het landschap. Hier heeft armoede lang geregeerd en huilt in het na jaar de wind met de stem van Brei. Soms lijkt het stil maar bij de eer ste zonnestralen verschijnen gerek te pelotons fietstoeristen, velen uit Nederland. Op het terras van de Syphon, waar ooit de Leopolds- vaart (de Blinker) en de naastgele gen, volstrekt parallellopende Schipdonkvaart (de Stinker) on der de Damse Vaart door werden geleid, is het in de namiddag stil. Maar 's avonds staat er een vloot auto's. Het is een van Belgisch drukste restaurants. Damme, sedert tien jaar be kend als het Vlaamse Boe- kendorp en naamgever aan de vaart, waarop vertiersche pen varen, zoals de Lamme Goed zak. luist, die van Tijl Uilenspiegel. Hoewel het verhaal van Oost-Duit se oorsprong is, hebben Vlaande ren en speciaal Damme de schalk se volks- en verzetsheld naar zich toe getrokken. Met lacob van Maerlant, de hoofse middeleeuwse schrijver is Tijl de magneet van Damme. Hij heeft er zijn eigen museum dat uitkijkt op het stadhuis dat in de vertellingen vaak voorkomt. Met deze twee namen uit de Europese literatuur heeft het lieflijke Dam me een behoorlijke reputatie opge bouwd. Antiquariaten zijn er ge noeg. Damme streeft naar een re putatie als het boekendorp Hay-on-Wye in Wales en herbergt NEDER LAND FRANKRIJK infogtaphlc ESvD ook boekbinderijen. Het hele jaar is er muziek, kortom: kunst, gezel ligheid en goede restaurants. We liepen rond met stadsdichter Fre- drik Lucien De Laere. Zijn gedicht Hondsdamme hangt op borden langs de Foëzieroute, want Dam me steekt zijn rijke literaire leven niet onder stoelen of banken, 's Avonds kregen wij daarvan een bewijs aangereikt door Ro- bert-Henk Zuidema, nota bene een Hollander, die zijn huis aan de Oude Sluissedijk iets buiten Dam me vaak open stelt voor De Salon. Bij ons bezoek werd voor een knappend haardvuur de Rederij kersballade uitgelegd. De Damsevaart. Toerisme Vlaanderen Brus sel, www.toerismevlaanderen.nl en tel 070-416 81 10 Toerisme Brugse Ommeland, www.brugseommeland.be Rondwandeling Brugge: www.s-wan.be Damme: VW Damme Tel: 0032- 50 288610 en www.vwdamme.be Het landschap van Brei.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 109