de schaduw van Ibiza v31 I PZC Zaterdag 2 juni 2007 la waar steile kliffen loodrecht uit zee oprijzen en de Faro de la Mola (vuurtoren)het scheepvaartver keer in goede banen leidt. Op dit plateau is tevens het hoog ste punt van het eiland te vinden, de 202 meter hoge heuvel Sa Talais- sa. Sportieve fietsers weten de stei le klim naar het 160 meter hoge plateau goed te waarderen. Of an ders de pijlsnelle afdaling wel. Geen zin in een vermoeiende klim? Huur een scooter en je hebt verder nergens last van. In ieder ge val heb je vanaf het plateau een schitterend uitzicht over de met stranden bezaaide kustlijn van het eiland met op de achtergrond de contouren van Ibiza. In het zuidwesten van Formentera ligt verder de woeste Cap de Bar baria in een desolaat ogend land schap waar hagedissen (het sym bool van Formentera) het rijk al leen hebben. De rest van het ei land is overwegend vlak met in het noorden twee zoutmeren (Estany des Peix en Estany Pud- ent) die aan weerszijden zijn gesi tueerd van de havenplaats Port de la Savina, de toegangspoort tot For mentera. Even ten noorden van Estany Pru dent, het grootste van de twee zoutmeren, strekt zich een langge rekt schiereiland uit met aan de westzijde het Platja de ses Illetes. Dit 'Strand van de zes Eilandjes' is het meest hippe strand van For mentera en het is er altijd bijzon der druk. Niet in de laatste plaats omdat de meeste dagjesmensen, die dagelijks in een niet aflatende stroom vanuit Ibiza-Stad door een armada aan veerboten worden aan gevoerd, hier meteen in het rulle zand neerploffen. Aan dit Platja de ses Illetes liggen enkele van de Formentera heeft geen luchtha ven en is uitsluitend varend (ca. een half uur vanaf Ibiza-Stad) te bereiken. In de zomer vliegt Transavia één keer per week op Ibiza. Air Berlin vliegt het hele jaar door dagelijks van Amster dam naar Palma de Mallorca met van daaruit doorverbindin gen naar Ibiza. Touroperators die Formentera aanbieden zijn onder meer: Finca Tours (alleen huizen), Mundicolor, Necker- mann en Sudtours. Voor meer info: www.spaansverkeersbu- reau.nl meest exclusieve (en prijzige) res taurants van het eiland, waaron der het trendy luan y Andrea. Aan de oostkant van het schiereiland ligt het veel rustiger Platja de Le vant dat via talloze baaitjes en in hammen uiteindelijk overloopt in het Platja des Pujols. Es Pujols is de belangrijkste toeris tische plaats van Formentera, maar gelukkig is men hier met in achtneming van de fraaie omge ving te werk gegaan. Zo mogen ho tels en appartementen niet hoger zijn dan vier etages. Parallel aan het plaatselijk door riffen be schermde strand slingert zich een fraai aangelegde promenade (met tal van terrasjes) naar het schierei- landje Rocca Bella. Aan de voet daarvan ligt het watersportcen trum Wet4Fun. De deels door rotsformaties afge schermde baai van Es Pujols biedt de nodige beschutting aan hen die zich de geheimen van het windsur fen of catamaranzeilen nog eigen moeten maken. Tevens is het aan landen op het strand er makkelijk. Eenmaal de eerste beginselen on der de knie kunnen windsurfers en zeilers ook terecht bij een vesti ging van Wet4Fun op het rustige Platja de Migjorn aan de zuidkust van het eiland. De wind hier is doorgaans wat sterker en het aan landen iets moeilijker. Het derde watersportcentrum van \Vet4Fun leent zich alleen voor gevorderde surfers en zeilers. Het ligt even eens aan de zuidkust, maar dan aan de voet van het plateau van La Mola. De wind bereikt hier regel matig kracht vier tot vijf en dat is voor beginners te sterk. Gevorder de freeriders kunnen zich er echter helemaal uitleven op witgerande golven. Aan het eind van de dag treffen watersporters elkaar hier in zogeheten chiringuitos, eenvoudi ge strandtentjes waar een blind paard nog geen schade kan doen en de mojitos heerlijk smaken. Eén ding kan je op Formen tera beter niet doen: het ei land bezoeken in de maand augustus, want dan is het vergeven van de Italianen. Zo'n tien jaar geleden werd For mentera 'ontdekt' door rijke Italia nen. Het duurde niet lang of de Ita liaanse paparazzi kregen er lucht van dat hun 'broodwinning' zich op Formentera had verschanst. Al gauw verschenen er bonte artike len in de Italiaanse roddelpers over glitterati die zich op dit Spaanse eiland wentelden in la dol- ce vita. Met als gevolg dat ook de Italiaanse middenklasse naar For mentera begon af te reizen. Dat wil zeggen: alléén in augustus, want dat is de maand waarin heel Italië op vakantie gaat. Gedurende de rest van de zomer is Formen tera gelukkig gewoon zichzelf ~V>». A Cap de Barbaria ligt in een desolaat ogend landschap.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 107