Formentera in Vrienden voor het leven v30 Zaterdag 2 juni 2007 PZC REIZEN door Derk Bolt Rondom Poltava, 350 kilometer ten zuidoosten van Kiev willen we de laatste dag een paar opnamen maken die het leven in Oekraïne goed typeren. Zodoende verplaat sen wij ons naar een dorpje waar de tijd nogal lang heeft stil gestaan. Ik vermoed dat Nederland er in de jaren vijftig zo moet hebben uitgezien, maar zeker weten doe ik dat niet. Ge lukkig is het deze filmdag mooi weer. Dat maakt het allemaal nog wat dragelijker. In de druilerige regen die we de rest van de week hadden, lijkt het land een aaneenschakeling van per manente depressies. Nu het droog is en lekker warm, voelt het simpele landleven een stuk behaaglijker. Afijn, filmend breng en we de laatste dag door in Oekraïne. Maar dan volgt er een vreemde wending. Wanneer we uiteindelijk een kilometer of dertig moeten terug rijden naar ons hotel doe ik dat zonder na te denken. Het weer is prima, de weg is breed, verkeer is er nauwelijks. Ik ben zeker geen coureur en houd dus een fatsoenlijke snelheid aan. F.en kilometer of 90 per uur moet mijns inziens kunnen. Ik ben niet op de hoogte van het Oekraïense verkeersreglement en er staan zoveel elkaar tegensprekende borden langs de kant van de weg dat ik me daar manmoedig niets van aantrek. F.r staat deze zondagmiddag wel veel politie langs de kant van de weg. Omdat we een fijne filmweek achter de rug hebben, voel ik een zekere sympathie voor deze noeste uniformen. Wanneer ik een zwaaiende agent langs de kant van de weg zie, zwaai ik dan ook vriende- De collega die even niet kijkt, laat ons door lijk terug! Een paar kilometer later staat er weer zo'n vriendelijke dien der. Ditmaal heeft hij zijn auto schuin op de weg staan en hij zelf springt met ware doodsver achting midden op de rijbaan. We moeten stoppen. Ik weet niet precies wat er aan de hand is, maar ik heb duidelijk iets verkeerd gedaan. Helaas kan ik de man niet verstaan en daar om blijf ik volharden in het stompzinnig lachen en vriendelijk knikken. Uiteindelijk wordt mij in woord en gebaar duidelijk gemaakt dat ik te hard heb gereden. )e mag 90 en ik reed 2 kilometer te hard. En ik heb een stopteken genegeerd. Het enige woord dat ik in deze conversatie begrijp is 'jail'. Professioneel houd ik me van den domme en na veel steunen en zuchten mogen we doorrijden. I lelaas is het 10 kilometer later weer raak. Een zwaaiende agent, ik stoppen, we reden 65 in plaats van 60. Ditmaal houdt Bromsnor voet bij stuk. Binnen de bebouwde kom mag je niet harder dan 60, punt uit. En hoewel ik in de verste verte geen bebouwde kom kan zien, wordt het bonnenboekje onverbidde lijk tevoorschijn gehaald. We kunnen elkaar niet verstaan, maar de zwaargebouwde en stevig besnorde veldwachter heeft een zekere guitigheid over zich. Hij stelt de boete vast op 120 Hrivna's, een kleine 20 eu ro. Met een knipoog maakt hij duidelijk dat het ook best 50 Hrivna's kunnen worden, maar dan zonder bonnetje. Het briefje van vijftig verdwijnt in een borstzakje. De collega die even niet kijkt, krijgt te horen dat hij ons moet doorlaten. Ons hotel ligt tegenover het politiebureau. De bar is de verza melplaats voor alles wat goed en slecht is in Poltava. Na het eten drink ik erheen biertje. Plotseling worden wat glazen wod ka voor onze neus geschoven. Van de heren aan een tafel in de verte. Ik herken meteen onze politieman. Hij lacht breeduit, z'n duim omhoog. Het is duidelijk een goede zondag geweest. En hoewel ik tegen corruptie ben, moet ik er om lachen. Ster ker nog, het laatste rondje is voor mijn rekening. En dat is nou het mooie van zo'n raar land. Ik heb er meteen een vriend bij. Een vriend voor het leven. Dit jaar zin in een vakantie met veel zon, zee en zand? Liefst niet te ver weg en net even anders? Denk dan eens aan zonnig Formentera. Het op één na grootste eiland van de Pityusen en een paradijsje voor zonaanbidders en watersporters. tekst en foto's John May FRANKRIJK FORMENTERA PITYUSEN Middellandse Zee FORMENTERA Cap de Barbaria PLATEAU PIAT|A VAN LAMO.A DE MIGJORN A c SA TALAISSA Farode la Mola Middellandse Zee infographtc FSvO Een agent maant ons tot stoppen. foto Derk Bolt Nog nooit van de Pityu sen gehoord? Dat is heel goed te begrijpen. Want zelf wisten wij aanvankelijk ook niet waar we de ze archipel moesten zoeken. Toch liggen de Pityusen verrassend dichtbij. Namelijk in het westen van de Middellandse Zee waar ze het meest zuidelijke deel van de Balearen vormen. Het grootste eiland van de Pityu sen is Ibiza. Beroemd (zo niet be rucht) vanwege de wilde feesten die er iedere zomer tot diep in de ochtend in gigantische discothe ken plaatsvinden. Het eiland Formentera is bij ons minder bekend. Dat komt onder meer omdat Formentera geen vliegveld heeft en uitsluitend va rend te bereiken is. Hetgeen het ei landgevoel zeer ten goede komt. Als in de loop van de avond de laatste veerboten vanuit Pon de la Savina, in het noorden van For mentera, naar Ibiza-Stad of het Spaanse vasteland (Valencia) zijn vertrokken, daalt er een vredige rust neer op deze overdag zo be drijvige havenplaats. En in feite ook over veel andere delen van het eiland. Toegegeven, Formentera heeft twee discotheken die in het hoogseizoen drukbezocht worden, maar echte feestbeesten weten wel beter. Die pakken 's avonds de laat ste ferry naar Ibiza om pas de vol gende ochtend weer terug te ke ren. Formentera is niet groot. Het is zo'n 20 kilometer lang, met een grootste breedte van 15 kilometer, terwijl het eiland op z'n smalst niet meer dan 1,5 kilometer meet. Ondanks dit vrij kleine oppervlak is Formentera landschappelijk ge zien verrassend veelzijdig. Met in het oosten het plateau van La Mo- Es Pujols is de belangrijkste toeristische plaats.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 106