'Britten zaten zelf achter moord op Litvinenko' Hariri-tribunaal verdeelt bevolking van Libanon Buitenland Rechterhand van gezochte generaal Mladic gearresteerd SsangVüng raér -w y<i Jan Hop SsangYong Goes Jan Hop SsangYong Roosendaal Russische verdachte Loegovoj beschuldigt Britse geheime dienst. Tolimir zou grote rol hebben gespeeld bij genocide Srebrenica. Pro-Syrische groepen zien VN-tribunaal als instrument van Israël. - S- De ravage na de aanslag op de autokolonne van Hariri op 14 februari 2005, waarbij de ex-premier en 21 anderen omkwamen. foto Wael Hamzeh/EPA PZC Vrijdag 1 juni 2007 I 9 Hij heeft de elegante lijnvoering van een coupé en het robuuste voorkomen van een echte SUV: de nieuwe SsangYong Actyon "Summer Edition'.' Een indrukwekkende verschijning die garant staat voor krachtige prestaties. Ongeacht of je nu kiest voor de diesel of de benzine uitvoering. Standaard is de Actyon voorzien van een moderne 2.3 liter benzinemotor die goed is voor 110 kW/150 pk. En tijdelijk wordt hij ook nog eens geleverd met een gratis gasFX-installatie t.w.v. 2.400,-. Hierdoor tankt u al voor 0,45 per liter! Ervaar deze ruime en verrassend complete SUV nu zélf tijdens een overtuigende proefrit. Amundsenweg 37, 4462 GP Goes, Telefoon (0113) 250 858 Keulsveld 2, 4705 RS Roosendaal, Telefoon (0165) 391 850 Prijs incl. BTW en BPM, exclusief kosten rijklaar maken. GasFX-actie loopt t/m 31 juli 2007 Prijswijzigingen voorbehouden. Brandstofverbruik (99/11/EG-norm) van 78 L/100km tot 12,4 L/100km; 12,8 tot 8,1 km/L C02-uitstoot van 199 tot 280 g/km. MOSKOU - De Rus Andrej Loegovoj zegt dat Britse inlichtingendien sten zelf betrokken zijn geweest bij de moord op oud-KGB'er Alexander Litvinenko, waarvan hij door Groot-Brittannië wordt ver dacht. Als de inlichtingendiensten de moord al niet zelf hebben ge pleegd, dan hebben ze er opdracht toe gegeven of hebben ze ervan ge weten, zei Loegovoj gisteren op een persconferentie. Loegovoj verklaarde ook dat de Britten hebben geprobeerd hem als informant te werven. Het zou de bedoeling zijn geweest dat hij compromitterende informatie over de Russische president Vladi mir Poetin verzamelde. Hoofdverdachte Loegovoj sugge reerde bovendien dat de Britten van Litvinenko af wilden, omdat deze mogelijk zou hebben kunnen bewijzen dat de door Rusland ge zochte zakenman Boris Berezovski op valse gronden politiek asiel Rusland wil hoofdverdachte Loegovoj niet aan Engeland uitle veren, maar wil hem wel berech ten als de Britten met tastbare bewijzen over de brug komen. BELGRADO - Een assistent van de gezochte generaal Ratko Mladic is gisteren in Bosnië-Herzegovina ge arresteerd. Generaal Zdravko Toli mir (58) wordt ervan verdacht een leidinggevende rol te hebben ge speeld tijdens de genocide in Srebr enica. In deze Bosnische moslim enclave zijn in 1995 ruim zevendui zend mannen geëxecuteerd. Toli mir was ook betrokken bij pogin gen daarna de moslimenclave Ze- pa 'etnisch te zuiveren'. Tolimir werd opgepakt toen hij bij het Bosnische plaatsjes Ljubovije probeerde de grens met Servië over te steken. De Servische en Bosnisch-Servische politie voer den de arrestatie samen uit. Het tribunaal in Den Haag heeft de ar restatie bevestigd. Tolimir is een van de belangrijkste verdachten die het Joegoslavië Tri bunaal nog wil vervolgen voor het heeft gekregen in Groot-Brittan nië. Litvinenko zou volgens Loegovoj wellicht hebben geprobeerd Bere zovski, net als hij een fel tegenstan der van Poetin, te chanteren. Vol gens Loegovoj werkte zowel Litvi nenko als Berezovski voor de M16, de Britse buitenlandse inlichting endienst. Loegovoj zei zijn bewe ringen met bewijzen te kunnen staven, maar de details alleen aan de Russische recherche te willen onthullen. Groot-Brittannië heeft Rusland de ze week verzocht om Loegovoj uit te leveren, omdat er voldoende be wijs zou zijn om hem te vervolgen wegens de moord op Litvinenko, die vorig jaar in Londen werd ver giftigd met het radioactieve Polo- nium-210. Alexander Litvinenko was een uit gesproken tegenstander van presi dent Poetin. Loegovoj, eveneens oud-medewerker van de KGB, en Litvinenko spraken elkaar op de dag dat laatstgenoemde doodziek werd in een Londens hotel. De Verenigde Staten hebben het verzoek om uitlevering gisteren ge steund. Rusland zegt echter Loeg ovoj niet te zullen uitleveren, om dat de grondwet dat niet toestaat, maar hem zelf te willen berechten als de Britten met tastbare bewij zen tegen hem over de brug ko men. in 2008 sluit. Hij was een van de zeven directe medewerkers van ge neraal Ratko Mladic, die zelf nog altijd voortvluchtig is. Volgens Ser vische media is Tolimir een van de belangrijkste schakels in het net werk dat Mladic verbergt. De Servische regering probeert te bewijzen dat alles op alles wordt gezet om de laatste verdachten van oorlogsmisdaden op te pakken. Ruim een jaar geleden werden de onderhandelingen van Servië met de Europese Unie bevroren omdat binnen de EU niet meer werd ge loofd in de goede wil van Servië. Sinds een paar weken heeft Servië een 'pro-Westerse' regering die de onderhandelingen graag wil hero penen. De EU wil deze regering steunen, om te voorkomen dat de radicale nationalisten in Servië de overhand krijgen. Nieuwe pro-westerse regering doet er alles aan om de Europese Unie gunstig te stemmen. Ge hoopt wordt op nieuwe onder handelingen over toetreding. door onze correspondent Harald Doornbos BEIROET - Op het moment dat de VN-Veiligheidsraad bekendmaakte dat zij akkoord ging met het opzet ten van een tribunaal naar de moord op ex-premier Rafiq Hariri, sprongen er in Libanon twee groe pen mensen op. De ene in blijd schap, zwaaiend met vlaggen en de VN bejubelend; de ander in woede, vuisten ballend en de VN vervloekend. Terwijl in Hamra, een voorname lijk soennitische moslimwijk in Beiroet, bewoners uit blijdschap met hun wapens in de lucht schie ten, wordt op hetzelfde moment in Shiah, een sjiitische wijk twee kilometer verderop, een handgra naat gegooid naar een katholieke kerk. De helft van de bevolking - soenni tische moslims, druzen en een deel van de christenen - is blij met het VN-tribunaal. De andere helft - sjiieten en de rest van de christe nen - is woedend. Volgens de Libanese regering is zo'n tribunaal van groot belang, omdat het kan leiden tot de arres tatie en veroordeling van de da ders achter de moord. „Dit is een overwinning die de wereld heeft gegeven aan het onderdrukte Liba non", aldus Saad Hariri, de zoon van de vermoorde premier. Maar de Libanese oppositie, met name de door buurland Syrië ge steunde sjiitische groepering Hez bollah en pro-Syrische christelijke groepen, beschouwen het tribu naal als een instrument van Ameri ka en Israël. Ook de Syrische rege ring in Damascus spreekt schande van het tribunaal. Syrië is uit voor lopig onderzoek gekomen als hoofdverdachte van de moord. De aanslag op Hariri in het cen trum van Beiroet is nooit opgeëist en geen van de daders is ooit gear resteerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9