Buitenland Acteur nieuwe hoop Republikeinen bosch airco-garage.nl /N Groene activisten eisen vrije toegang tot Italiaanse stranden Presidentskandidaat Fred Thompson gezien als nieuwe Reagan. In Italië wordt actie gevoerd tegen betaald strandbezoek. Oost-Duitsland heeft tekort aan vrouwen Robot gaat scholieren Zuid-Korea bewaken Veel Amerikaanse doden in Irak in mei Technologie voor het leven Chirurg gekozen tot president Letland Moskou krijgt tropisch aanzicht 13^ Zaterdag 2 juni verschijnt deel 5! 8 I Vrijdag 1 juni 2007 PZC MOSKOU - De voor mei extreem hoge temperaturen geven Moskou een tropisch aanzicht. Passanten zochten gisteren verkoeling bij een fontein buiten de muren van het Kremlin. Het was gisteren ruim 30 graden in de Russische hoofdstad. foto Mikhail Metzel/AP door onze correspondent Frank Hendrickx WASHINCTON - Op de vraag of een acteur president kan worden, ant woordde Ronald Reagan ooit: „Ik snap niet hoe iemand die geen ac teur is geweest deze baan kan doen." Fred Thompson (64) heeft inmiddels genoeg geoefend. De norse, boomlange acteur speelt in films altijd gezagsdragers. In The Hunt for the Red October was hij admiraal, in Law Order speelt hij een openbaar aanklager, in No way out was hij CIA-directeur en onlangs oefende hij nog als voor malige president Ulysses S. Grant in een televisiefilm. De grote vraag is nu: Kan hij ook Ronald Reagan spelen? Veel Repu blikeinen menen van wel. De kan didatuur van Thompson is nog niet eens officieel, maar de opwin ding is er niet minder om nu de ac teur heeft aangekondigd dat hij zal onderzoeken of er genoeg fondsen geworven kunnen worden voor zijn campagne. Voormalige vertrouwelingen van de zo bewonderde Reagan hebben al hun steun toegezegd. „Hij kan echt het verschil maken", aldus Mi chael Deaver, een ex-stafchef van Reagan. "Dat Thompson al de 'gre at conservative hope' wordt ge noemd, zegt veel over de overige presidentskandidaten. De helft van de Republikeinse partijleden hebben op dit moment geen favo- 'lk snap niet hoe iemand die geen acteur is geweest deze baan kan doen' riete kandidaat. In de peilingen doet oud-burgemeester Rudy Giu liani het nog het best, maar er be staan twijfels over zijn conservatie ve geaardheid. Giuliani wil weinig ondernemen door onze correspondent Eelco van der Linden ROME - Het is ontelbare buitenland se vakantiegangers in Italië overko men: je wilt naar het strand, maar stuit op een rij van paviljoens, die je verplichten te betalen voor toe gang tot zon en zee. Een nieuwe wet moet daar verandering in brengen, tot woede van de machti ge bond van strandtenthouders. Zij dreigen deze zomer het strand helemaal op slot te doen. Groene activisten presenteren van daag een 'handleiding voor de ver dediging van de strandbezoeker'. Die moet bijvoorbeeld van de ge meente eisen dat deze het vrije strand schoon houdt. Maar vooral moet iedereen vrij toegang heb ben tot al het door diezelfde ge meente verpachte strand. tegen abortus, is voor een beperkt wapenbezit en ziet ook geen pro bleem in het homohuwelijk. Daar naast walgen veel Republikeinse insiders van zijn persoonlijke le ven. Giuliani is twee keer geschei den en hij leeft in onmin met zijn eigen kinderen. Thompson (één echtscheiding) is minder controversieel. Hij is een betrouwbare conservatief uit het zuidelijke Tennessee. Hij wil een kleine overheid, lage belastingen, veilige grenzen en een daadkrach tig buitenlands beleid. Zijn volkse stijl en diepe stemgeluid doen het goed bij Amerikanen. Hij was tot 2002 acht jaar senator voor Tennes see in Washington. De activisten worden gesteund door de consumentenbond en be roepen zich op een artikel dat on der druk van de Groenen in de laatste begroting is gezet. De cen trumlinkse regering van Romano Prodi wil de economie liberalise ren en typisch Italiaanse corpora tieve belangen breken. Taxichauf feurs, pomphouders en dus ook uitbaters van strandtenten moeten hun monopolies opgeven. „De zee is van iedereen", zegt An- gelo Bonelli, fractievoorzitter van de Groenen in het parlement. Hij hekelt de „middeleeuwse regels, die het mogelijk hebben gemaakt dat ondernemers met goede poli tieke contacten totale zeggenschap hebben over een publiek goed". Volgens de nieuwe regel moet ie dereen over het gepachte strand naar zee kunnen lopen en zijn handdoek mogen uitspreiden op een vijf meter brede strook vanaf de branding. De uitbaters spreken van 'groene demagogie'. BERLIJN - Het oosten van Duits land kampt met een dramatisch te kort aan vrouwen. In sommige streken bestaat inmiddels een over schot aan mannen van 25 procent en meer. Zelfs in dunbevolkte re gio's boven de poolcirkel in Zwe den en Finland komt een dergelij ke situatie niet voor. Sinds de val van de Muur verlieten 1,5 miljoen personen de voormalige DDR, vooral jonge, opgeleide vrouwen. SEOUL - In Zuid-Korea gaat een ro bot scholieren bewaken. Volgens de fabrikant betreft het een wereld wijde primeur. De mobiele machine moet leerlin gen tegen geweld en andere geva ren beschermen. De robot OFRO is voorzien van een camera en een microfoon. Hij voert zijn patrouil les op een schoolplein automa tisch uit, maar hij kan ook op af stand worden bestuurd. WASHINCTON - Met zeker 122 ge sneuvelde Amerikanen is mei de dodelijkste maand voor de Ameri kaanse strijdkrachten in Irak ge worden sinds november 2004. De meeste militairen kwamen om bij patrouilles in en ten noorden van de hoofdstad Bagdad. De meest dramatische maanden sinds de in vasie in Irak in maart 2003 zijn nog steeds de maanden november en april van drie jaar geleden. RIGA - Het parlement van Letland heeft gisteren de topchirurg Valdis Zatlers (52) gekozen tot nieuwe president. Hij volgt op 7 juli Vaira Vike-Frei- berga op, de eerste vrouwelijke pre sident van Oost-Europa. Zatlers kwam eerder in opspraak, omdat hij cadeaus in contanten aannam van patiënten. Volgens aanhangers van Zatlers is dat in het Baltische land echter normaal. Wat een juweeltjes! 'o Knip de bon uit de zaterdagkrant, vul hem in en haal "De woelige wadden" voor 1 euro in huis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 8