Zeeland Kinderdagverblijf Jip heeft nieuw onderkomen Kunststofkozijnen Houten model Sopraanconcert Sint Jacobskerk Brandstichters Snuffelmarkt voor verbouw asiel Bestuur van haringparty stopt ermee Kindvriendelijk pand in Bruinisse na lang wachten eindelijk klaar. Bel voor een vrijblijvende prijsopgave Historische maquette van zolder naar vitrine in Stadhuismuseum. Linnenbroeken, 7/S> broeken en shorts maas modes Space Station draagt de mens op handen 26 I Vrijdag 1 juni 2007 PZC door Cornelleke Blok BRUINISSE - Ze hebben er lang op moeten wachten, maar de verhui zing van kinderdagverblijf Jip in Bruinisse komt nu in zicht. Giste ren overhandigde J. van Oosten van Zeeuwland de sleutel aan coör dinator E. Waldekker van het Wel zijnshuis. De leidsters en enkele kinderen mochten alvast even een kijkje nemen in het splinternieu we pand aan de Dr. de Kockstraat. De muren en de vloer zijn nog kaal en hier en daar moeten nog wat dingen aangepast worden, maar verder is de nieuwe stek klaar voor gebruik. „De ruimte is helemaal op kinderen berekend", vertelt Waldekker. Zo hebben de wc's een kleiner formaat, met lage deurtjes. Op de gang staat een mi ni-wastafel, zodat de kinderen bij de kraan kunnen. De deurkrukken IOp zoek naar een I stoere skelter? van de twee slaapkamers, die zijn juist weer hoog. Buiten is er een groot plein, waar de kinderen zich uit kunnen leven. „Daar zijn we heel erg blij mee, want de buiten speelruimte die we nu hebben, is heel erg klein. In september wordt er een hele nieuwe speelplaats aan gelegd." Het nieuwe onderkomen van kin derdagverblijf Jip, dat twaalf kinde ren kan herbergen, is omringd door de appartementen van het se niorencomplex BruVille, dat ook bijna klaar is. Ideaal, vindt Waldek ker. „Dan kunnen we eens een uit stapje maken. De ouderen kunnen de kinderen voorlezen of ze gaan liedjes zingen. Dat is voor beide kanten leuk en het breekt de dag een beetje." Het was hoog tijd dat kinderdag- Kinderdagverblijf Jip in Bruinisse krijgt een nieuw onderkomen aan de Dr. de Kockstraat. Het nieuwe pand is gevestigd in se niorencomplex BruVille. verblijf Jip een nieuw pand kreeg. De huidige ruimte aan de Molen weg was een tijdelijke oplossing, maar werd uiteindelijk zes jaar ge bruikt. Inmiddels voldoet het pand niet meer aan de eisen voor een kinderdagverblijf „Het beno digde aantal vierkante meters per kind halen we niet. Het oude pand is te klein. En ook brandtech- nisch klopte niet alles. We hadden bijvoorbeeld geen rookmelders. Dat is nu allemaal goed geregeld." Ook de leidsters zijn helemaal te vreden. „We krijgen nu één ruim te. Dat is veel prettiger werken, want je kan meer overzien", zegt M. Wassink enthousiast. Als de muren geverfd zijn en de vloerbedekking gelegd, kunnen de kinderen écht gebruik maken van het nieuwe pand. WaldelOcer: „We hopen dat we er over twee weken in kunnen." Behalve het Bruse kinderdagver blijf, krijgt ook het kinderdagver blijf in Scharendijke dit jaar nog een nieuw onderkomen. www.zeelandaanhangwagens.nl 0118-613659 DOMBURG - De politie heeft vier mannen opgepakt voor het stich ten van een brandje en het beklad den van gemeentelijke eigendom men aan de Nijversheidsweg in Domburg. De vernielingen zijn vo rige week al gepleegd, in de nacht van 23 op 24 mei. TWee verdachten van 20 en 18 jaar werden diezelfde nacht in Middelburg aangehou den. De twee andere mannen, 22 en 25 jaar oud, zijn later opge spoord. 1 let viertal heeft een pro ces-verbaal gekregen. VLISSINGEN - Leden van het Vlaam se Euterpe Baroque Consort voe ren morgen in de Vlissingse Sint ja cobskerk een 'concerto delle don- ne' uit. Oftwel een drie-sopranen- concert in navolging van een con- verbouwingen - klussen rondom hel huis dakkapellen - dakgoten met sierklossen dakgootbekleding - kunststof tuinhuisjes Kunststofmontagebedrijf F. P. POORTVLIET Dekkersweg 12, Nieuwdorp Tel. 0113 - 61 33 95 of 06 - 42 15 69 67 www.fppoortvliet.nl eert dat plaatsvond aan het hof van de Italiaanse Hertog van Fer- rera. Drie jonge, maar professione le sopranen uit Vlaanderen zingen en spelen vanaf 20.00 uur muziek van bekende componisten. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Tientallen jaren lag het op een stoffige zolder, straks staat het te pronk in het Stadhuismu seum. Het in 1839 gemaakte schaal model van de Zuidhavenbrug is volledig gerestaureerd door restau rator Cor Hardonk uit Breda. Wie de maker is van het fraaie stukje huisvlijt is niet bekend. Har donk vermoedt dat het rijk gede tailleerde schaalmodel van de hand van het bedrijf is dat later ook de echte brug heeft gebouwd. Vakwerk, dat zeker, want geen de tail is vergeten. De metalen reling is er, evenals het wiel waarmee de brugwachter de brugdelen kon openen en sluiten en de houten piëdestallen waarmee de brug ver sierd is. Hardonk laat liefkozend een vinger over het fraai bewerkte donkere hout glijden. „Dit model is compleet van eikenhout ge maakt. Dat is wel bijzonder", weet de restaurator. „Meestal wordt zo'n maquette van verschillende houtsoorten gemaakt." Hardonk spreekt met bewondering over het werkstuk van weleer. Geen detail is vergeten en de bewegende delen zitten er niet voor de show. Alles werkt op het schaalmodel krek eender als bij de echte brug bij de Zuidhavenpoort. Ter demonstratie rolt Hardonk voorzichtig met zijn vinger over het draaiwieltje waar mee het hefmechanisme bediend wordt en zie daar, het brugdek rijst statig omhoog. Een foto van de Zuidhavenbrug zoals die dienst deed van 1838 tot 1929 leert dat de echte brug slechts op een paar punten iets afwijkt van het schaal model. Op een paar punten zijn extra verstevigingen aangebracht. De restauratie van het schaalmo del - 1.78 meter lang, 71 centimeter breed en ruim een meter hoog - begon met noeste schoonmaakar- beid. „Het was echt ontzettend smerig", stelt Hardonk. „Het ziet nu mooi diepbruin, maar toen ik er aan begon was het puur grijs. Er zaten vochtplekken op, maar ook stukken hout die compleet uitge droogd waren." Met zogeheten 'ontweringswater' maakte Har- donk de maquette schoon. „Daar na ben ik het roest van de nagels af gaan halen. Bij het maken van de maquette zijn kleine ijzeren spijkertjes gebruikt en door het looizuur uit het hout zijn die gaan roesten." Na het ontroesten volgde het verrijken van het hout met een speciaal houtveredelingsmid- 'Dit model is compleet van eikenhout gemaakt en dat is best bijzonder' del. Vervolgens ging Hardonk o zoek naar ontbrekende of bescha digde onderdelen én manieren on die te herstellen. Hardonk sch dat hij ongeveer 80 uur werk hc gehad aan het weer in oude glo herstellen van de maquette. De: krijgt in de toekomst een mo plaatsje in het Zierikzeese Stad huismuseum, zegt conservato Peter Priester. Het schaalmodel krijgt goed gezelschap. Het Stad huismuseum heeft meerdere mo dellen van bouwwerken in de col lectie, de meeste van de hand van stadsbouwmeester lohannes van Es. De complete collecte wordt nog dit jaar in goede conditie ge bracht. Schouwse bouwwerken op kleine schaal De maquettes van Stadsbouwmeester Johannes van Es vormen samen een verzameling die te boek staat als de 'Modellenkamer'. Het schaalmodel van de Zuidhavenbrug is één van de grootste werkstuk ken in de collectie van het Stadhuismuseum. Op termijn worden de collecties van Stadhuismuseum en Maritiem Mu seum samengevoegd. In voorbereiding daarop worden beide collecties schoongemaakt. - (van o.a.: Gardeur, Brax, Bianca) Gen tsestraat 5 4551 CC 5.15 van Gent Tel. 0115 - 45 35 95 5 maandags gesloten ZPNDAG'S OPEN 14.0Q jg.QQ uur ZIERIKZEE - De werkgroep Dierena siel Schouwen-Duiveland houdt zaterdag een snuffelmarkt om de verbouw en herinrichting van het asiel aan de Zandweg in Zierikzee te bekostigen. De markt wordt gehouden op het terrein van het asiel en duurt van 9.30 tot 14.30 uur. Aangeboden worden onder meer kinderspeel goed, huishoudelijke artikelen, boeken en langspeelplaten. Het asiel krijgt een nieuwe vleugel. De kosten hiervan bedragen ruim een ton. De vorige snuffelmarkt, eind april, heeft 300 euro opgeleverd. RENESSE - Het bestuur van de stich ting Haringparty Schouwen-Duive land stopt er mee. Dat meldt voorzitter E. Troost in een persbericht. De jaarlijkse ha ringparty startte elf jaar geleden in Zierikzee. De laatste vijf jaar werd de ondernemersbijeenkomst tel kens in een ander plaats gehou den. Nu, bij de elfde editie, is het eiland 'gerond' en wordt de party bezocht door vertegenwoordigers van alle woonkernen. Daarmeq acht het bestuur zijn taak vc bracht en treedt af Er wordt zocht naar jonge opvolgers.^ een nieuwe aanpak voorstaaj Op 12 juni is Burgh-H^ aan de beurt. De party 16 tot 21 uur plaats ii^ De Molenberg aan dj Er worden haring kunst geveild. De stemd voor de ADHD' in Ou\vi ZIERIKZEE - Een warm bad van geur, kleur en klank. Dat is heel kort samen gevat het idee achter Space Station, het toneelproject voor mensen met een meervoudige handicap. Op handen dragen was het motto tijdens de feestelijke slotbijeenkomst gisteren en de deelnemers aan het project wer den ook letterlijk op handen gedragen en wel in een authentieke ouderwet se draagstoel, ooit gefabriceerd in Parijs. Net als de 19 eraan voorafgaande sessies was ook de afsluitende bijeenkomst zintuigenprikkelend. Met als ex traatje voor iedereen een persoonlijk diploma. Wordt vervolgd, als er vol doende financiële steun gevonden wordt. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 70