Economie Klimaatdoelen zonder kernenergie onhaalbaar KORTING Knuuï HEROPENINGS Economie India groeit sterker Acties in supers zijn van de baan mannenmode E E Cf its BRAX EnergieNed stelt dat alle middelen nodig zijn tegen uitstoot CO2. www.karels.com AFM waarschuwt voor beleggingsdiensten Motorola schrapt extra vierduizend banen Norsk Hydro boekt meer kwartaalwinst Energiebedrijf Nuon verlaagt tarieven in juli Europese economie krijgt meer vertrouwen c ro 3 c 5 5 McGREGOR Benvenuto. OP DE GEHELE COLLECTIE! w PZC Vrijdag 1 juni 2007 I 39 door Thomas Olivier OEN HAAG - Kernenergie is onmis baar bij het terugdringen van de uitstoot van kooldioxide in Neder land. Zonder deze vorm van ener gie zijn de doelstellingen van het kabinet niet haalbaar. Dat stelt EnergieNed, de branche vereniging van de energiebedrij ven, in een gisteren verschenen rapport. Volgens EnergieNed zijn alle middelen nodig om het 'ambi tieuze' klimaatdoel te bereiken. Het kabinet wil de kooldioxide-uit stoot in 2020 terugbrengen van de verwachte 250 miljoen ton naar 150 miljoen ton. De energiebedrij ven zeggen een daling van de uit stoot met 33 miljoen ton in 2020 te kunnen halen. Maar dat kan niet zonder kernenergie. De over heid moet investeerders daarom de kans geven 'te kiezen uit een pa let van alle mogelijkheden voor elektriciteitsopwekking'. Naast kernenergie stellen de ener giebedrijven nog een aantal ande re maatregelen voor. Fossiele brandstoffen moeten scho ner worden gebruikt, bijvoorbeeld met schonere centrales en door de afvang en opslag van kooldioxide uit kolencentrales. Op jaarbasis kan daarnaast 2 procent energie worden bespaard in woningen en bedrijven. Ook het aandeel duurza me energie vooral uit wind en bio massa moet flink omhoog tot 20 procent van de totale energieop wekking in 2020. f"W De energiebedrijven zeggen een daling van de kooldioxide-uit stoot met 33 miljoen ton in 2020 te kunnen halen. Maar dat kan niet zonder kernenergie. Voor de overheid is een belangrij ke rol weggelegd, schrijft Energie Ned. De energiebedrijven willen een belangrijke bijdrage leveren, maar daarvoor is het nodig dat het kabinet financiële randvoorwaar den stelt om de doelen te halen. De kosten van de maatregelen lo pen volgens EnergieNed op tot 3 miljard euro op jaarbasis in 2020. Daarom zijn subsidies en regels no dig om het gebruik van duurzame energie te stimuleren. EnergieNed heeft het rapport 'Agenda Energie 2007-202' gisteren aangeboden aan de ministers Cra mer en Van der Hoeven. Nieuwe Tonge 0187 - 652222 NEW DELHI - De economie van In dia is in het jaar tot en met maart met 9,4 procent gegroeid. Dat is sterker dan verwacht. De Indiase overheid rekende op een economi sche groei met 9,2 procent. Het is de sterkste groei van de Indiase economie in achttien jaar. De groei is vooral te danken aan de dienstensector en de verwerkende industrie. De centrale bank van In dia rekent voor dit jaar op een groei van 8,5 procent. AMSTERDAM - De Autoriteit Finan ciële Markten (AFM) heeft giste ren beleggers gewaarschuwd niet in te gaan op beleggingsdiensten van de aanbieders Global Mergers and Acquisitions en van Blundell Oliver. De twee beschikken niet over de vereiste vergunning, aldus de AFM. Het aanbieden van een beleggings dienst zonder vergunning is in strijd met de Nederlandse wet. SCHAUMBURG - De Amerikaanse mobieltjesfabrikant Motorola schrapt dit jaar vierduizend banen extra om de kosten te drukken en weer winstgevend te worden. Het concern schFapt al 3500 arbeids plaatsen zoals in januari werd aan gekondigd. Deze herstructurering wordt voor 30 juni afgerond. Mo torola stuurt met de extra ontsla gen meer dan 11 procent van zijn personeel de laan uit. OSLO - De Noorse olie- en alumini- umonderneming Norsk Hydro heeft in het eerste kwartaal een nettowinst geboekt van 686 mil joen euro. Dat is 17 procent meer dan een jaar eerder. De omzet steeg tot 6,1 miljard euro. Norsk Hydro profiteerde van de hogere aluminiumprijzen. Norsk fiiseert binnenkort zijn olie- en gasactivi- teiten met het Noorse olieconcern Statoil voor 30 miljard dollar. AMSTERDAM - Nuon verlaagt per 1 juli de energieprijzen. Voor stroom gaat de prijs met 3,5 pro cent omlaag, gas wordt 8,6 procent goedkoper. De verlaging van de ta rieven is mogelijk door de lagere inkoopprijzen, ofwel de gedaalde olieprijs en de daaraan gekoppelde gasprijs. Klanten worden volgende maand door Nuon persoonlijk op de hoogte gebracht van de gewij zigde tarieven. BRUSSEL-Consumenten en produ centen in de EU hebben in mei nog meer vertrouwen gekregen in de economie dan de voorgaande maanden. Dat blijkt uit een maan delijkse enquête van de Europese Commissie. Vooral consumenten zijn uitbun dig optimistisch. Het vertrouwen van de klanten groeit gestaag sinds medio 2005, maar is deze lente echt steil opwaarts gegaan. UTRECHT - Het personeel van de su permarkten in Nederland ziet voorlopig af van acties. Die dreig den, omdat de werknemers onte vreden zijn over de opstelling van de werkgevers in de onderhande lingen over een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst. Half mei hadden de werkgevers een eindbod gedaan, dat onder meer bestond uit 2 procent extra loon in 2007, 3 procent over 2008 en weer 2 procent over 2009, met een looptijd van 2,5 jaar tot 30 sep tember 2009. De vakbonden leg den het eindbod voor aan hun ach terbannen en die wezen het in gro te meerderheid af. Gisterochtend spraken de vakbon den FNV Bondgenoten en CNV Dienstenbond met de werkgevers over de ontstane situatie. De bon den maakten duidelijk dat er ac ties zouden komen als de werkge vers bij hun eindbod zouden blij ven. Vervolgens bleek dat er toch nog ruimte was voor een nieuwe onderhandelingsronde. Die heeft plaats op woensdag 4 juli. De supermarkteigenaren moeten dan volgens bestuurders van de vakbonden met een veel beter bod komen. „Onze leden zijn de madu- rodammentaliteit van de werkge vers helemaal zat", zei onderhan delaar F. Monsma van de CNV Dienstenbond. „Zij denken klein en bieden 2 procent loonsverho ging, terwijl je in de krant leest dat je als werknemer een loser bent als je er dit jaar niet minstens 3 procent bij krijgt." Hij wijst erop dat de supermark ten deze dagen topomzetten draaien en dat het personeel van de distributiecentra de drukte nau welijks aankan. V T3 O <D C c Gaastra FEEL GOOD 25% Knuijt Mannenmode Oude Markt 45 4381 ER Vlissingen T 0118-419337 Na enkele weken adempauze opent Knuijt Mannenmode op 1 juni zijn deuren. We hebben een brede collectie voor de modebewuste man.... van trendy tot klassiek, van modern tot casual. Merken van de wereld vind u bij Knuijt mannenmode! Graag tot ziens! Maandag 13.00 uur - 17.30 uur Dinsdag t/m donderdag 09.30 uur - 17.30 uur Vrijdag 09.30 uur - 18.00 uur 19.00 uur - 21.00 uur Zaterdag 09.30 uur - 17.00 uur Laatste zondag van de maand 13.00 uur - 17.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 57