Cultuur Films als acts in muziekcircus Kunst uit 't Kerkje opent seizoen met werk Wim Hofman Bo van der Graaf met ensemble I Compani op jazzfestival Terneuzen. Volop variatie in serie tentoonstellingen in Waterlandkerkje. Mooie entree aan mooi plein 34 Vrijdag! juni2007 PZC door Rolf Bosboom TERNEUZEN - je moet het maar be denken: een muzikale circusvoor stelling met korte filmpjes in de hoofdrol. I Compani, het jazzen- semble van de Nijmeegse saxofo nist en componist Bo van der Graaf, presteert het op bijna na tuurlijke wijze in de productie Cir- cusism. Deze is vanavond te zien op Scheldejazz, het festival in Ter- neuzen dat gisteravond werd ge opend. Van der Graaf heeft iets met cir cus. „Met I Compani hebben we ja renlang ervaring opgedaan als cir cusorkest. In die periode heb ik de wereldtop van het circus voorbij zien komen. Wij hadden vooral een dienende rol: je moest zorgen voor de juiste sfeer, de accenten, waarbij timing heel belangrijk was. Ook hebben we als gezel schap jarenlang films van Fellini, met muziek van Nino Rota, live begeleid. Daar zitten ook veel ele menten in van circusmuziek. Ver der ben ik zelf een nazaat van een Italiaanse circusfamilie." Zo'n twee jaar geleden ontstond het idee om zelf een 'circus' op te zetten, maar dan zonder clowns, acrobaten of dieren. Korte films kregen de rol van circusact. Deze kwamen tot stand door een sa menwerking met Dziga, een werk plaats voor filmmakers en video kunstenaars. Er zijn acht uiteenlo pende films (in lengte variërend van vier tot acht minuten) vervaar digd. De makers kregen de op dracht aan de slag te gaan met typi sche circusselementen zoals ti ming, illusie, exotisme en absurdi teit. Een van de bijdragen is afkom stig van de Zeeuwse kunstenaars Paul en Menno de Nooijer, die hun korte film Zoete paradijs be schikbaar stelden. Vijf componisten - Michael Moo re, Albert van Veenendaal, Hans Hasebos, Martin Fondse en Van der Graaf zelf - hebben bij de films 'Een spreekstalmeester was vaak iemand die een soort koeterwaals praat' muziek geschreven. Soms ligt de compositie precies vast, zoals bij de animatiefilms. „Timing en regie zijn in dat geval heel belangrijk, zegt Van der Graaf. „Bij andere films is er weer meer vrijheid om te improviseren. Daardoor is geen enkele voorstelling hetzelfde." De circussfeer wordt wel conse quent doorgevoerd. „Al die ver schillende elementen hebben een goede verbinding nodig. Een spreekstalmeester is daar ideaal voor. In mijn herinnering is dat vaak iemand die een soort koeter I Compani, met uiterst links 'spreekstalmeester' Sara Ercoli en tweede van rechts saxofonist, componist en bandleider Bo van der Craaf. waals praat, een mengelmoes van talen. Wij hebben daarvoor Sara Ercoli, een Italiaanse mimespeel- ster." Het geheel wordt in Circu- sism gepresenteerd in de vorm van een 'overzichtelijke chaos', zoals Van der Graaf het noemt. Een van de hoogtepunten is de 'freejazz-ka- raoke'. „Dat is steeds een hilarisch moment aan het einde van de voorstelling. Daarin laten we twee uitersten samenkomen: freejazz en karaoke, waarbij het publiek moet meedoen. Al bij het horen van het woord beginnen de men sen onrustig te worden." De ene keer lukt het beter om de toeschouwer mee te slepen dan de andere keer, heeft Van der Graaf gemerkt. „Als mensen afhaken, is dat meestal omdat ze niet tegen de veelheid kunnen van muziek - die op zichzelf al druk is - en beelden, longeren zijn vaak meer gewend om geluid en beeld te combine ren." Wie het optreden van I Compani van vanavond moet missen, krijgt donderdag 5 juli een tweede kans in Zeeland, want het gezelschap staat dan geboekt voor het Straat festival in Vlissingen. 'Circusism' van I Compani, vanavond bij Scheldejazz in Terneuzen (Arse naalpodium). Aanvang: 22.30 uur. Scheldejazz Terneuzen De 35e editie van Scheldejazz, die gisteravond werd geopend, duurt tot en met zondag. Van daag zijn er optredens vanaf 18.30 uur, morgen vanaf 13.00 uur en zondag vanaf 14.00 uur. Voor de concerten in Porgy en Bess (P&B) moet entree wor den betaald; alle andere concer ten (Markt, Arsenaalplein, ca fés) zijn gratis. Vanavond treden o.a. op: The Hidden Charms (18.30, Markt), Howlin' Bill (20.00, Markt), DJ Maestro (21.00, Ar senaal), Trio Jef Neve Rony Verbiest (21.30, P&B), Boyd Small Band Monti Amundson (22.00, Markt), Rik Mol Croup (23.30, P&B). Morgen staan o.a. op het pro gramma: streetparades in de binnenstad (13.00), La Sonora Cubana (17.00, Markt), Jazz Connection (19 30, Markt), Ze ro Torrent (20.00, P&B), Goud smit, Trujillo, Vierdag Vink (22.00, P&B), Boogie Boy Woogies (Ray Charles-tribute, 22.00, Markt), The Aurotones Gerard Presencer (0.30, P&B). Zondag (11.00) is er een jazz- dienst in de Grote Kerk m.m.v. New City Voices en New Or leans Longfield Jazz Crackers. Verder zijn er zondag concer ten van o.a. Mdungu (14.00, Markt) en Nueva Manteca (16.00, Markt). De Amerikaan se zanger Mark Murphy sluit het festival af (17.30, P&B). Zie ook www.scheldejazz.nl MIDDELBURG - Nog 4 dagen, dan gaat het Zeeuws Mu seum weer open. Zeven jaar was het dicht, maar de voorbereidingen voor de heropening zijn in volle gang. De afgelopen weken liet de PZC op dinsdag en vrijdag zien hoe die voorbereidingen vorderden. Vandaag de laatste aflevering: de nieuwe entree van het museum. Het is misschien wel de belangrijkste en meest ingrij pende wijziging ten opzichte van het oude musuem. Na tuurlijk wordt de collectie straks op een andere, vernieu wende manier getoond. En natuurlijk zullen er voorwer pen te zien zijn die niemand nog kende. Maar om tot die schatten door te dringen, dient de nieu we ingang gepasseerd te worden. En die is een visite kaartje van het Zeeuws Museum. Dat zit immers al op het mooiste plein van Nederland, en heeft nu een mooie nieuwe entree gekregen, die de bezoekers pas send welkom heet. Zij hoeven niet meer door dat don kere poortje te zoeken naar de voordeur. Nee, de en tree zit tegenwoordig op het plein zelf, zij het op 'kel derniveau'. Een grote glazen wand met daarop in zwar te letters Zeeuws Museum beschermt de natuurstenen trap die gasten naar beneden leidt. Er ging heel wat discussie vooraf aan de uiteindelijke bouw van de nieuwe ingang. Graven in het Abdijplein mocht niet zomaar. De Rijksdienst voor de Monumen tenzorg stelde zware eisen aan het ontwerp en hield daarmee de verbouwing geruime tijd op. Wat mede leid de tot de zeven magere jaren van het Zeeuws Museum. Laat dinsdag de vette jaren maar aanbreken. Zie ook bijlage Zeeuws Museum foto Lex de Meester door Anita Tournois WATERLANDKERKJE - Onder de noe mer Kunst uit 't Kerkje zijn de ko mende weken weer exposities te zien in de kerk in Waterlandkerk je. De bekende Vlissingse schrijver en beeldend kunstenaar Wim Hof man opent morgen de reeks. De jaarlijkse manifestatie, die voor de vijfde keer wordt gehouden, wordt georganiseerd door een groep die deel uitmaakt van de stichting Oude Zeeuwse Kerken. Een van de leden is Myriam Buys- se. „We vormen een comité van negen enthousiaste mensen, die al lemaal op hun manier een passie hebben voor dit monument. We zullen er allemaal alles aan doen om dit mooie kerkje te behouden. Zo voert iemand de leiding over de restauratiewerken en is een per soon bezig met het maken van een website." „Andere leden zijn aanwezig tij dens exposities, doen het secreta riaat of treden naar buiten door bijvoorbeeld het aanzoeken van personen die willen exposeren", zegt Buysse. „Als groep vinden we het belangrijk dat vooral mensen uit de streek de gelegenheid krij gen hun werk te tonen. Voor hen is het soms de eerste expositie." Het comité is in zijn nopjes met het feit dat Wim Hofhaan, na zijn grootscheeps gevierde jubileum in 2006 (65 jaar geworden), Water landkerkje vereert met een ten toonstelling. Hij bijt het spits af van de serie van zeven gevarieerde exposities met verhalen in verschil lende technieken. Rond zijn expo sitie is een tekenwedstrijd voor de basisscholen georganiseerd. Zater dag 9 juni om 15.00 uur reikt Hof man in het kerkje zelf de toegeken de prijzen uit. Bovendien beleeft het kerkje nog een primeurtje. Stichting Zomera vondconcerten aan Zee, die elke woensdag in juli en augustus een concert in verschillende kerken in West-Zeeuws-Vlaanderen organi seert, heeft ook Waterlandkerkje in het programma opgenomen, na dat Hoofdplaat was weggevallen. In augustus is er een optreden. De kalender van Kunst uit 't Kerk je ziet er als volgt uit: 2-9 juni: Wim Hofman (verhalen en illus traties), 16-23 juni: Arie Vinke (glaskunst), 30 juni-7 juli: Krijn Doolaard ('met penseel en mes'), 14-21 juli: Jaap Crajé (portretten in aquarel), 28 juli-4 augustus: Geert Sturm ('abstract de winter door'), 11-18 augustus: Simone Hooger- werf (nieuwe werken), 1-8 septem ber Christianne Vrombaut (teke ningen en aquarellen). Openingstij den: dagelijks, behalve zo. en ma. 13.30-16.30 uur. Voor de vijfde keer wordt dit jaar Kunst uit 't Kerkje gehouden. In de kerk in Waterlandkerkje is tot en met 8 september om de week een tentoonstelling te zien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 52