Zeeland 'Ook met één nier kun je leven' Provincie verdeelt geld voor zorg en welzijn Egel is vooral tuindier van de bebouwde kom Zierikzeese was achttiende anonieme donor. Meer dan honderd meldingen na oproep in PZC. Ruim 1,4 miljoen euro beschikbaar voor 35 nieuwe projecten. PZC Vrijdag 1 juni 2007 33 Ineke Muste weet niet wie haar nier heeft gekregen: „Ik weet dat het om een vrouw gaat en dat het goed met haar gaat. Dat is voldoende." foto Marijke Folkertsma door Inge HeufF zierikzee - Ineke Muste uit Zierik- zee is blij dat zij haar beslissing al anderhalf jaar geleden genomen heeft, zonder alle commotie die nu rond de donorshow van BNN speelt. In november 2006 stond zij anoniem een gezonde nier af. Als ze nog een extra nier had, zou ze het zo weer doen. Dit verhaal begint bij de moeder van Ineke die in 2001 onverwacht zeer ziek wordt. Ook de nieren ra ken aangetast en Ineke biedt haar een van haar nieren aan om dialy se te voorkomen. Helaas is de con ditie van haar moeder te slecht en kort daarop overlijdt zij. Het ver haal krijgt vier jaar later een ver volg als Ineke in een krant leest dat je anoniem nierdonor kunt worden. „Dat mijn moeder de nier niet heeft kunnen krijgen, is heel verdrietig. Maar als een ander die nier wel kan hebben, waarom zou ik 'm dan houden? Ook met één nier kun je prima leven." Man en kinderen staan achter de operatie en Ineke meldt zich bij het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam. Hoogleraar W. Wei- mar doet het intakegesprek. Een leuk en goed gesprek, herinnert Ineke zich. Op dat gesprek volgen In november 2006 staat Ineke Muste vrijwillig een nier af aan een onbekende vrouw. Als ze nog een nier over had, zou ze het zo weer doen. onderzoeken, waaronder natuur lijk een nieronderzoek. Ineke: „Best veel mensen worden met maar een nier geboren en weten dat niet eens. Dan heb je echter niets meer weg te geven." Behalve alle medische onderzoe ken heeft Ineke ook een (ver plicht) gesprek met een maatschap pelijk werker en een psycholoog. In mei krijgt zij te horen dat niets een operatie in de weg staat. Zij is dan de achttiende anonieme, le vende donor van het ziekenhuis. In november volgt een succesvolle operatie waarbij de linkernier weg genomen wordt. Binnen drie da gen üs Ineke weer thuis. „Ik heb nauwelijks last gehad van de opera tie en nu, een half jaar later, merk ik er niets meer van. Het enige wat ik eraan overgehouden heb, is een goed gevoel. Alle controles geven aan dat de rechternier het werk al leen aan kan." Ineke vindt het pri ma dat zij de ontvanger niet kent. „Dat wil ik ook helemaal niet. Ik weet dat het om een vrouw gaat en dat het goed met haar gaat. Dat is voldoende." door Rinus Antonisse HEINKENSZAND - De egel blijkt in Zeeland vooral een tuindier te zijn. Natuurdeskundige Chiel |aco- busse leidt dat af uit de meer dan honderd meldingen die hij afgelo pen weken uit alle hoeken van de provincie kreeg over dode en le vende egels. In zijn rubriek Natuurjournaal van de PZC deed hij onlangs een oproep om waarnemingen door te geven. Jacobusse is 'aangenaam verrast' door het grote aantal meldingen dat hem bereikte. Veel van de meldingen kwamen uit stedelijk gebied; Vlissingen spande de kroon. „Uit de gegevens komt naar voren dat het toch wel een tuinbeest van de bebouwde kom is." Van het grote aantal meldingen uit Zeeland kan nuttig gebruik wor den gemaakt, zegt Jacobusse. On der meer voor het samenstellen van de Fauna Zelandica over zoog dieren. De hoeveelheid en spreiding over de provincie zijn zodanig, dat er conclusies uit getrokken kunnen worden. Landelijk gezien bedroeg het aantal egelmeldingen op de website www.waarneming.nl over een reeks van jaren slechts negen honderd. „Wij hebben nu in een paar weken meer dan honderd meldingen alleen uit Zeeland ge kregen." De meeste gegevens gaan over plat- gereden egels. Rijksweg A58 en de oost-westweg op Noord-Beveland springen er wat dat betreft uit. Een aantal mensen stuurde aardige in formatie over het egelgedrag mee. door Rinus Antonisse MIOOELBURC - Het dagelijks provin ciebestuur verleent ruim 1,4 mil joen euro subsidie voor allerlei pro jecten op het gebied van zorg en sociaal beleid. Het geld wordt ver deeld over 35 aanvragers. De bedra gen liggen tussen 5000 en 32.000 euro. Het gaat om een eerste subsidie ronde. Er kwamen 65 aanvragen binnen. In de laatste helft van dit jaar volgt een tweede ronde. Men sen en instellingen op het gebied van zorg en vrijwilligerswerk kun nen tot 1 oktober een subsidie-aan vraag indienen. Een bedrag van bijna 30.000 euro gaat naar de stichting Beursvloer Zeeland. Die wil vraag en aanbod van vrijwilligerswerk tijdens een jaarlijks evenement aanbieden. In tercultureel vrouwencentrum Du- nya krijgt 6600 euro voor activitei ten. Om reptielenzoo Iguana in Vlissingen toegankelijk te maken voor mensen met een beperking, is 150.000 euro gereserveerd. Stichting Klaverblad wil meer voorlichting geven aan burgers over kleinschalige vormen van wo nen en dagbesteding (nieuwsbrief, informatiemarkt). Daarvoor is bijna 33.000 euro beschikbaar. De gemeente Goes gaat via een 'op- Uit dé pot voor sociale zorg geeft het dagelijks provinciebe stuur 1,4 miljoen euro voor aller lei plannen op het gebied van zorg en sociaal beleid. plusregeling' bevorderen dat oude ren langer in hun eengezinswo ning kunnen blijven. Dat wordt ge steund met 25.000 euro. In Scherpenisse wordt gewerkt aan een woonzorg- en servicecen trum. Onder meer appartementen voor ouderen, ruimtes voor ont moetingen, (para-)medici, gymas- tiek, en dergelijke. Er komt 50.000 euro subsidie voor. De huisartsen- organisatie in Zeeuws-Vlaanderen krijgt 25.000 euro om werkstijl en organisatie van huisartsen op nieu we leest te schoeien. Het hoogste bedrag, 302.000 euro, gaat naar de gemeente Schouwen-Duiveland voor inrichting van een centrum voor Jeugd en Gezin en het verbe teren van samenwerking tussen hulpverleningsinstanties op dit werkterrein. De bewonersgroep Goes-West ontvangt 30.000 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 51