Zeeland en kans op huidirritatie BADKAMER4 DAAGSE ESIGN RADIATO Brugman overal De bastaardsatijnrups is hier altijd en Eigen stekje Eerste standaardwerk over libellen in Zeeland gepresenteerd 1iLÏ CADEAU T.W.V. 750,- waar anders? www.autoshak.nl PZC Vrijdag 1 juni 2007 3 COMMENTAAR Als het om privacy van ouderen gaat, kan staatssecretaris Jet Bussemaker de lat niet hoog genoeg leggen. Toch hebben verpleeg- en verzorgingshuizen bedenkingen bij haar voornemen om iedere oudere uiterlijk in 2010 een eigen slaapkamer te geven. Dat is vreemd. Juist de sector zou moeten weten dat wie verzorgd of verpleegd wordt, zelfs mét een eigen ruimte, maar weinig privacy heeft. Dag en nacht mensen om je heen die je helpen maar die je zelf niet gekozen hebt, is zeer ingrijpend. Een eigen kamer met een restje eigen sfeer is wel het minste wat we ouderen behoren te bieden. Dit inzicht is er wel, maar de actie ontbreekt. Meer dan tien jaar geleden werd ouderen al een eigen slaapkamer beloofd. Maar In de verpleeg- en verzorghuizen zijn nog steeds duizenden meerpersoons kamers. Daarvoor is geen excuus. Het hangt vaak op het protest van buurtbewoners tegen uitbreiding of op een hoge grondprijs. Dat zijn beschamende verklaringen, waardoor Bussemaker zich niet mag laten afschrikken. Zeker omdat haar doelstelling eerder te bescheiden dan te ambitieus is. Want voor ouderen ligt 2010 veel te ver over de horizon. Die hebben eerder een eigen stekje nodig. foto Yorick Jansens een ontsteking. Inademing kan lei den tot een loopneus, kortademig heid of slikproblemen. De gezond heidsklachten verdwijnen volgens de GGD over het algemeen spon taan binnen enkele dagen of we ken. In zeldzame gevallen kan aan raking met het oog echter zonder doktersbehandeling ook blindheid tot gevolg hebben. De GGD was gisteren nog niet op de hoogte van de meldingen uit Sluis, aldus sociaal-verpleegkundi ge William Wezenbeek. Tot dus ver beperkten de problemen met de bastaardsatijnrups zich volgens hem alleen tot Nederlands en Bel gisch Limburg. De provincie Limburg in België liet de rupsen bestrijden met gasbranders. De bastaardsatijnrups door Marcel Modde Dat de bastaardsatijnrups weer eens van zich doet spreken, ver baast Chiel [acobusse niets. „Hij is hier altijd en overal." De begroei ing op de Deltadammen zijn dui delijk favoriet. Maar ook in de kust zones laat de aankomende nacht vlinder zich graag gelden op mei en duindoorns. De rups kruipt in het voorjaar uit het gesponnen nest en bereidt zich doorgaans tot achter in juni voor op de metamor fose. In die periode onstaat de meeste overlast van de 'brandhaar- tjes'. Elke rups heeft honderddui zenden tot een miljoen van die ste kels. En aangezien een rups hon derden nakomelingen kan voort planten, is een probleem snel gebo ren. De cocons gedijen het best in een droge winter, legt Jacobusse uit waarom het ene jaar meer wordt geklaagd over irritatie van huid, ogen en luchtwegen. De brandharen van de rups zijn een fractie van een millimeter lang en voorzien van een soort weer- haakje. Voelt de rups zich be dreigd, dan stoot hij ze af Aanra king met de huid kan roodheid, bultjes, blaasjes of een zwelling veroorzaken, al dan niet in combi natie met jeuk, meldt de GGD Zee land. Krijg je een brandhaartje in het oog, dan onstaat er mogelijk door Rinus Antonisse DOMBURG - Met een vertraging van een maand is gisteren in museum Terra Maris bij Domburg de atlas Libellen in Zeeland ten doop gehou den. Het is deel drie in de serie Fauna Zelandica van stichting Het Zeeuwse Landschap. Voor de eerste keer verschijnt een standaardwerk over libellen in de provincie. Uit de rijk geïllustreerde atlas blijkt onder meer dat in Zee land zo'n 46 soorten voorkomen, tegen 65 in Nederland. Het aantal waargenomen soorten is de afgelo pen jaren bijna verdubbeld. Door de klimaatverandering worden in de toekomst meer zuidelijke soor ten verwacht. Gedeputeerde Jaap van Ginkel (na tuur) nam het eerste exemplaar in ontvangst uit handen van voorzit ter Kees Kostense van Het Zeeuw se Landschap. Voor de samenstel ling van het boek (dat 19,90 euro kost) was de Vlinder- en Libellen- werkgroep Zeeland in belangrijke mate verantwoordelijk. AUTOBEDRIJF 'S-HEER ARENDSKERKE Vermetitraat 38 0113-561381 SINDS 1971 KEUKENS BADKAMERS Goes, Marconistraat 34 - Telefoon 0113-246080

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3