Gezondheid grote stad Hoofdpijn door gebruik mobieltje is een fabeltje Bloedarmoede met EDTA-ijzer te bestrijden Doorbloeding hersenen verandert bij orgasme Hongerhormonen aan basis alcoholismetypen Gehandicapte muizen hebben uitdaging nodig PZC Vrijdag 1 juni 2007 21 Arrrrggh, nééé! „Ik loop in het donker over straat. De lantaarnpalen geven een zwak licht af. Het waait en miezert lichtjes. Ik stap met mijn voet over een plas. In een steegje rechts van mij zie ik iets bewegen. Ik blijf staan en kijk nog eens beter. Ik zie een donkere schaduw zich snel tegen een muur druk ken. Het is de gestalte van een man. Wat doet hij daar? Nou ja, dat hoef ik ook niet te weten, zolang hij het maar niet op mij heeft gemunt. Snel loop ik door. Na enige seconden hoor ik ineens voetstappen. Ik kijk achterom en mijn nekharen staan meteen overeind. De man loopt achter mij aan. Oh nee! Dit gaat fout. Ik versnel mijn pas, maar hoor dat de voet stappen nog sneller gaan. Ik kijk om en schrik opnieuw. De man is ineens heel dichtbij gekomen. Arrrrggh nééé! Ik begin te rennen. De man rent achter mij aan en ik hoor z'n voetstappen naderen. Ik pro beer nog harder te rennen, maar dit lukt niet. Integendeel, ik ren steeds moeizamer. Het lijkt wel of ik tot aan mijn middel door de stroop moet waden. Ik kom nauwelijks vooruit, het gaat steeds trager. Mijn achtervol ger is nu nog maar op een paar meter afstand. Hij heeft me nu bijna, ik hoor zijn adem. En dan... schrik ik wakker." (Ontleend aan: www.nachtmerries.org beurtenis (13 procent) en een val, bijvoorbeeld in een afgrond (7 pro cent). Wie last heeft van terugke rende nachtmerries droomt steeds over hetzelfde thema, alleen de omgeving verandert. Niet alleen de nachtmerries zelf zijn erg vervelend, ook de bijko mende ellende is groot. Maar al te vaak is angst voor een volgende nachtmerrie aanleiding tot slape loosheid, waardoor ook overdag het leven onder druk komt. Zo kan stress de aanleiding tot een en ge droom zijn, maar omgekeerd kan een terugkerende nachtmerrie de oorzaak van stress zijn. Hoewel nachtmerries een veelvoor komend probleem vormen, wordt er in de gezondheidszorg weinig aandacht aan besteed. „De meeste artsen weten niet wat ze ermee aan moeten", zegt Lancee. Soms worden er wat slaappillen ge geven (die niet helpen tegen nacht merries) en vaak wordt ten onrech te gezegd dat ze het gevolg zijn van andere klachten. Gevolg is dat veel mensen langdurig, veelal zelfs dergaan. De regio Heerlen is geko zen voor een vergelijking met de twee grote steden. De 315.000 deelnemers kunnen via internet een testpakket aanvra gen. Ze krijgen een vragenformu lier en daarna eventueel testmateri aal thuisgestuurd en nemen een monster bij zichzelf af: óf urine op vangen (mannen) óf een vaginaal uitstrijkje afnemen (vrouwen). Dit sturen ze naar een laboratorium, dat het lichaamsvocht analyseert. Wie de geslachtsziekte blijkt te hebben, krijgt als behandeling een korte antibioticumkuur via de ei gen huisarts of een soacentrum. Later volgt een tweede ronde om te achterhalen hoe effectief her haald screenen op chlamydia is. Bij een eerdere proef naar 'testen per post', gecoördineerd door SOA Aids Nederland, deden vier op de tien uitgenodigde jongeren mee. Onderzoeker Hannelore Götz stel- hun leven lang, aan nachtmerries lijden. Kinderen mogen dan vrij wel altijd over hun nachtmerries heen groeien, bij volwassenen blij ven ze komen zolang er niets aan wordt gedaan. Met een zelfhulpmethode blijkt er de toen al vast dat chlamydia am per op het platteland voorkomt. De besmettingsgraad daar is 0,6 procent. De grote stad scoort 3,2 procent: ruim vijf keer zo hoog. Dr. Götz promoveerde vorig jaar op dit thema aan de Erasmus Uni versiteit Rotterdam. Uitnodigen per post bleek niet ide aal. Hierop reageerden minder mannen dan vrouwen en minder allochtonen dan oorspronkelijke Nederlanders. De GGD Rotterdam zocht daarom andere wegen. De bereidheid tot testen bleek hoger bij groepsvoorlichtingen (80 pro cent deelname) en op scholen (73). De besmettingsgraad in Rot terdam was bij die proef opmerke lijk hoog: één op de zeven jonge ren had een chlamydia-infectie. In 2008 evalueert het RIVM (Rijk sinstituut voor Volksgezondheid en Milieu) hoe zinvol deze scree ning op chlamydia is. over het algemeen relatief eenvou dig iets aan te doen, zegt Lancee. Er zijn verschillende methodes en Lancee en zijn collega's gaan de ef fectiviteit van twee daarvan met el kaar vergelijken. Daarvoor worden nog mensen gezocht die last heb ben van nachtmerries. Bij de eer ste methode, 'exposure' geheten, komt het erop neer dat overdag de nachtmerrie in gedachten moet worden teruggehaald. Het idee is dat door bewuste herbeleving de nachtmerrie gewoner wordt en minder angst inboezemt. De tweede techniek behelst even eens het overdag terughalen van de nachtmerrie. Met dit verschil, dat men tijdens deze bewuste her beleving het script verandert en een positieve afloop bedenkt. Bij voorbeeld door de achtervolging te stoppen en de situatie om te draaien door de achtervolger te gaan achtervolgen. Wie dat goed oefent, gaat 's nachts vanzelf deze positieve wending dromen, in plaats van de oorspronkelijke nachtmerrie, zo is de ervaring. De zelfhulpmethodes staan be schreven in een boek dat deelne mers aan het onderzoek krijgen toegestuurd. Meer informatie en aanmelding op www.nachtmerries.org. Mensen die zeggen hoofdpijn of ander lichamelijk ongemak te krij gen door het gebruik van hun mo biele telefoon, krijgen die sympto men omdat zij deze verwachten te krijgen. Bij dubbelblind en place bo-gecontroleerd onderzoek (on derzoeker en proefpersoon weten niet of het mobieltje radiogolven uitzendt) is geen nadelige invloed waar te nemen. Dit schrijft G. Ofte- dal (universiteit Sor-Trondelag) in het vakblad Cephalalgia op grond van proeven bij 17 mensen die be weerden hoofdpijn te krijgen bij gebruik van het mobieltje. Bloedarmoede als gevolg van ijzer gebrek in ontwikkelingslanden is goed te bestrijden door ijzer, ge bonden aan het molecuul EDTA, aan (maïs)meel toe te voegen. Da gelijks eten van pap gemaakt van dit meel vermindert binnen vijf maanden de bloedarmoede met 90 procent, constateert P. An- dang'o (Wageningen Universiteit) in het medisch tijdschrift The Lan cet op grond van onderzoek bij 516 kinderen in Kenia. Verrijken van meel met 'gewoon' ijzerpoe der helpt daarentegen niet. Bij een orgasme neemt de door bloeding afin het voorste deel van de hersenen (prefrontale cortex), terwijl die sterk toeneemt in de kleine hersenen. Bij vrouwen ver mindert ook de doorbloeding van de temporale cortex. Dit stelt Ge- orgias (UMC Groningen) in het proefschrift waarop hij promoveer de. Kennis van bij een orgasme be trokken lichamelijke reacties is van belang bij het zoeken naar mogelij ke oorzaken (en behandelingen) van problemen op het gebied van het krijgen van een orgasme. De hormonen leptine en greline, betrokken bij het regelen van de eetlust, spelen mogelijk ook een rol bij de 'hunkering' naar alcohol bij bepaalde typen alcoholisten. Vooral degenen die drinken om onthoudingsverschijnselen of angstgevoelens te onderdrukken hebben een verhoogd niveau lepti ne en een lagere hoeveelheid greli ne, schrijft T. Hillemacher (Univer- sitatskliniek Erlangen) in het vak blad Alcoholism: Clinical 8t Expe rimental Research op grond van onderzoek onder 200 alcoholisten. Muizen met dezelfde genetische af wijking die bij mensen leidt tot het zogeheten fragiel X-syndroom, een aandoening die leidt tot een geestelijke handicap, ontwikkelen zich geestelijk beter als zij van jongs af aan in een stimulerende en uitdagende omgeving op groeien. Dat meldt H. Mansvelder (Vrije Universiteit Amsterdam) in het vakblad Neuron. Het is nog niet duidelijk of een stimulerende omgeving ook bij mensen met het fragiel X-syndroom leidt tot een betere geestelijke ontwikkeling. Geslachtsziekten top 8 Infecties per jaar in Nederland: 1Chlamydia 60.000 2. Genitale wratten, (HPV) 25.000 3. Herpes genitalis 12.000 4. Gonorroe, ('druiper') 6.000 5. Hepatitis B, 2.000 6. Syfilis 750 7. Hiv 'aids-virus'700 8. Overige geslachtsziekten* 3.000 Deze ranglijst is samenge door SOA Aids Nederland. Zie www.soaaids.nl Onder 'overige geslach ten' vallen onder meer. ca da, schurft, schaamluis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 37