Gezondheid Het einde van de Chlamydia: een ziekte van de Elke taal heeft z'n gezicht Gij zult niet vernederen 20 Vrijdag 1 juni 2007 PZC DENKWIJZER door René Diekstra Mensen kunnen Onlangs kreeg ik na afloop van een congres een lift aan geboden van een mededeelnemer, een arts, die in de zelfde plaats woont. Op een bepaald ogenblik trok hij bij een groen verkeerslicht naar de mening van de chauffeur achter ons te langzaam op. Hij werd onthaald op een driftig claxonneren. In zijn haast om op te trekken, vergat hij eerst te rug te schakelen. Met als gevolg dat de auto begon te stuiteren en de motor vervolgens afsloeg. Dat lokte een nog heftiger ge toeter uit. Toen gebeurde er iets dat ik wel uit berichten ken, maar nog niet eerder persoonlijk had meegemaakt. Mijn arts-chauffeur brak het herstarten af, sprong de auto uit, liep naar de wagen achter ons, rukte het portier daarvan open en begon tekeer te gaan op een manier waarvan de honden geen brood lusten. Waarna hij met een rotklap de autodeur weer dichtsmeet en, terwijl hij naar zijn auto terugliep, zich steeds half omdraaiend, doorging met schelden. Dat deed hij ook nog toen hij al lang weer in zijn eigen auto zat. Ik moet bekennen dat ik behoor lijk beduusd was van de situatie en niet goed wist hoe te reage- plotseling eikaars ren-Ik zei voorlopig dus ook maar niets. Niet vermoedend vijanden worden <jat er nog een herhaling zat aan te komen. Op een gegeven mo ment werden we ingehaald door de 'dader', die tot mijn grote verbazing vervolgens vlak voor ons ging invoegen. Het gevolg laat zich raden. 'Mijn' chauffeur begon acuut zelf te toeteren, met de lichten te werken en daarna op zijn beurt in te halen en naast de 'dader'-auto te rijden. Ik begon 'm nu echt te knijpen. Want ik zat wel aan de meest kwetsbare kant. „loh, alsjeblieft, negeer die vent toch, dat is gewoon een of an dere agressieve patjepeeër", vroeg ik hem bijna smekend. Dat heeft hij uiteindelijk ook gedaan. Maar niet dan nadat er eerst nog twee van die inhaal-invoegschermutselingen hadden plaatsgevonden, die ik in ieder geval als heel bedreigend er voer. F.n waar ik me op een gegeven moment ook echt boos over begon te maken. Alleen, het lastige in zo'n situatie is dat als je je boos maakt op iemand die zelf al hartstikke boos is op weer iemand anders, het risico bestaat dat jij de hele lading over je heen krijgt. Ik heb mijn boosheid dus maar voor me gehouden en met hem meegeheuld over die andere, asociale patjakker. Maar het zat me op den duur toch niet lekker en dat heb ik hem uitein delijk ook gezegd. Wat ik vooral van de gebeurtenis geleerd heb, is dat mensen, ook mensen die elkaar volstrekt niet ken nen, van het een op het andere moment eikaars doodsvijan den kunnen worden. Daar is soms echt maar heel weinig voor nodig. Beschaving is een vernislaag. Een kleine botsing kan al genoeg zijn om die er af te laten springen. Het is met name vernede ring, of althans het gevoel vernederd te worden, dat als trigger daarvoor fungeert. Maar waarom leidt die trigger bij sommige mensen wel en bij andere niet tot escalatie? Het antwoord op die vraag is: vijandigheid. Mensen verschillen - voor een deel is dat verschil erfelijk bepaald en voor een deel het gevolg van ervaringen- in de mate waarin ze goedaardig versus vijandig zijn. Het beproefde recept voor gevaarlijk gelazer is het verne deren van iemand met een sterke mate van vijandigheid. En omdat we aan de buitenkant niet kunnen zien hoe hoog een ander 'scoort' op de dimensie goedaardig versus vijandig, is er dus maar één wijze conclusie te trekken. Verneder een ander nooit opzettelijk. En anders: bereid je op het ergste voor. edere taal heeft een eigen 'smoel'. Als de spreker over schakelt op een andere taal is dat duidelijk aan diens gezicht te zien. Baby's van slechts vier maanden oud kunnen die over gang goed waarnemen. Zelfs als zij de gesproken woorden niet horen. Op de leeftijd van acht maanden zijn alleen baby's die opgroeien in een tweetalig gezin nog in staat de omschakeling van taal aan het ge zicht af te lezen. Die conclusie trekt W. Weikum van de University of Brush Colum bia in Vancouver in het weten schappelijk tijdschrift Science op grond van onderzoek bij 96 ba by's. Sommige van hen groeiden op in tweetalige (Frans-Engels) ge zinnen. De resultaten van het onderzoek tonen volgens W. Weikum aan dat bij het leren van taal aanvanke lijk zowel beeld als geluid van be lang zijn. In een tweetalige omgeving blijft het herkennen van de gezichtsuit drukking van de spreker vervol gens een handig hulpmiddel om de talen gemakkelijk uiteen te hou den. nachtmerrie Over nachtmerries be staan veel misver standen. Er zijn mensen die denken dat ze nuttig zijn, dat ze als een soort uitlaatklep fun geren en helpen vervelende ge beurtenissen te hanteren. Maar dat blijkt alleen het geval als het om een heel recente gebeurtenis gaat, zegt onderzoeker Jaap Lancee van de Universiteit Utrecht. De misverstanden zijn ongetwij feld in de hand gewerkt door de ooit populaire, maar nu groten deels achterhaalde psychoanaly tische theorieën van Sigmund Freud. Freud zag dromen, dus ook nachtmerries, als een manifestatie van het onderbewustzijn. „Maar nachtmerries die steeds te rugkeren, blijken veeleer een aan geleerde gewoonte te zijn en die nen nergens toe. Ze worden als het ware in het geheugen gebrand, waardoor ze zich blijven herhalen. Vergelijk het met een overslaande grammofoonplaat", zegt Lancee. Dat blijkt vaak bij mensen die een Ongeveer een half miljoen Nederlanders hebben meerdere keren per week een nachtmerrie. Menigeen probeert ermee te leven en houdt er z'n hele leven last van. Toch is er in de meeste gevallen relatief eenvoudig iets aan te doen. door Harm Harkema illustratie CPD posttraumatische stressstoornis hebben overgehouden aan bijvoor beeld een verkrachting of een ern stig ongeval. Van de mensen met zo'n stoornis heeft 75 procent nachtmerries waarin zij de gebeur tenis herbeleven. Na een succesvol le behandeling van de stoornis - die is dan echt verholpen - blijkt maar al te vaak dat de nachtmer ries blijven bestaan. Met een zelf hulpcursus is deze groep relatief eenvoudig van de nachtmerries af te helpen. Maar verreweg de meeste mensen met nachtmerries hebben geen traumatische gebeurtenis meege maakt. Hun enge dromen hebben geen specifieke achtergrond en de oorzaak is minder duidelijk. Meest al betreft het vrouwen (waarom is niet bekend) en de nachtmerrie ontstaat als de dromer vervelende dingen verwacht. Iemand kan bij voorbeeld gestrest zijn of een nega tieve emotie hebben als hij gaat sla pen. En dat kan vervolgens een ne gatieve invloed hebben op een droom. Zo kan bijvoorbeeld een droom over een paradijselijk strand paradijselijk blijven, maar ook eindigen in een nachtmerrie waarin men, al zwemmend, achter na gezeten wordt door een haai. Iedereen heeft wel eens een enge droom, maar degenen die er vaak last van hebben, kampen met de in het geheugen ingebrande beel den. „Een soort vastgelegd script, dat zichzelf afdraait", aldus Lancee. In dat script kan de achtervolging door de haai onvermijdelijk wor den. Bijvoorbeeld: Een droom be gint willekeurig met het zetten van een kopje thee, maar via het water in de fluitketel is er de associ atie met het water in de zee. En voor je het weet, zwem je voor je leven omdat er weer een haai ach ter je aan zit. Het voorbeeld van de achtervol ging is niet willekeurig. Uit recent onderzoek blijkt dat een achtervol ging de meest voorkomende nacht merrie is (25 procent). Daarna volgt de droom waarin een dierba re wordt verloren (20 procent), de herhaling van een traumatische ge- Chlamydia: eerst geen pijn Besmetting met chlamydia vindt plaats door seks zonder condoom en geeft aanvankelijk geen of amper last. Met als gevolg dat de vereiste antibioticumkuur achterwege blijft en de bacteriën zich bij vrouwen in het slijmvlies van de baarmoederhals nestelen. Via de baarmoederholte raken vervolgens de eileiders ontsto ken. t- Mogelijk gevolg voor de vrouw: blijvend onvruchtbaar. Mogelijk gevolg voor de man: ontsteking van prostaat en bij bal. K Testadvies hebben? Zie op internet: www.soastest.nl. Misschien minder bekend dan aids, herpes en gonorroe, maar véél vaker voorkomend en soms leidend tot onvruchtbaarheid: chlamydia. door Joop van de Leemput n de gigadansclubs van Neder land passen tot wel vijfdui zend feestvierende jongeren. Stel dat die allemaal aanwezig zijn en stel dat ze allemaal een ac tief seksleven hebben, dan hebben minstens tweehonderd jongens en meisjes chlamydia. Maar de helft van deze jonge mannen en bijna driekwart van deze jonge vrouwen weet dat niet. Ze hebben de infec tie nooit opgemerkt. Chlamydia is een 'grote-stadsoa', die in de Randstad en andere ste delijke gebieden veel meer voor komt dan daarbuiten. Jongeren die meer dan vijf seksuele partners ge had hebben, blijken aanmerkelijk vaker geïnfecteerd te zijn. Bij Suri naamse en Antilliaanse jongeren komt deze infectie 'aanzienlijk meer' voor. Ook scholieren op vm- bo, mavo of lager onderwijs lopen meer risico op chlamydia. Voor het eerst in Nederland be gint een proefbevolkingsonder- zoek naar een geslachtsziekte, ge richt op jongeren van vijftien tot dertig jaar. In de regio's Amster dam, Rotterdam en Heerlen ont vangen zij komend najaar per post een uitnoidiging om een test te on-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 36