Geld en werk De fiscus maakt een fout in uw voordeel Belastingdienst SI Yolanthe voelt zich thuis in Volendam Anne Heche en ex stoppen met schelden Lindsay Lohan: goot ze zich illegaal vol? Nicole Richie: 'honger je uit' was een grapje PZC Vri/dag 1 juni 2007 1 9 FISCAAL door Wil Vennix n In het aloude Monopoly-spel is het de bank die een 'fout maakt in uw voordeel'. Maar ook de Belastingdienst blundert wel eens. Wat gebeurt als bij de Belastingdienst een fout wordt ont dekt? De fiscale re gelgeving heeft veel weg van een tombola: soms wint de inspecteur, soms de belastingbetaler. Waar de fout in het nadeel van de belastingbetaler is gemaakt, zal hij veelal zelf aan de bel trekken. Men heeft zes weken na de dagtekening van de aanslag om bezwaar aan te tekenen. Is men het niet eens met de beslissing op het bezwaar, dan heeft men ook weer zes weken om bij de rechter in beroep te gaan. Het komt nogal eens voor dat men de bezwaartermijn heeft laten ver lopen of dat pas na afloop van die termijn duidelijk wordt dat de aan slag te hoog was. Hoewel de forme le termijnen dan veelal zullen zijn verstreken, is de Belastingdienst onder voorwaarden toch bereid om de (definitieve) aanslagen over de afgelopen vijfjaar alsnog te ver- minderen.Omgekeerd kan de fis cus onder voorwaarden ook in het nadeel van de belastingbetaler te rugkomen op een opgelegde aan slag. Er zijn drie gevallen waarin er toch een correctie (navordering) mogelijk is. Navordering kan als de Belasting dienst pas na het opleggen van de aanslag informatie heeft ontvan gen waaruit blijkt dat de aanslag te laag is opgelegd. Het tweede geval betreft kwade trouw van degene die aangifte heeft gedaan. Bijvoor beeld het opzettelijk de hypo theekrente te hoog of het vermo gen te laag opgeven. De derde si tuatie heeft betrekking op het ge val waarin de aanslag als gevolg van een administratieve vergissing te laag is én de belastingbetaler dat ook begrepen heeft of had moeten begrijpen. Iemand die jaren achter een ongeveer t.ooo euro per jaar te rugkrijgt bij zijn aanslag inkom stenbelasting en ineens, zonder dat de omstandigheden zijn gewij zigd, het tien- of twintigvoudige daarvan terugontvangt, mag er dus niet zonder meer op vertrou wen dat het allemaal wel zal klop pen. In alle gevallen geldt dat de Belastingdienst nooit verder terug kan gaan dan vijfjaar. Alleen in uitzonderingsgevallen wordt deze termijn opgerekt tot twaalf jaar. Het moet dan gaan om inkomen of vermogen dat, om het uit het zicht van de fiscus te houden, in het buitenland is ondergebracht. Hoewel de regels op hoofdlijnen dus wel duidelijk zijn, leidt dit toch vaak tot procedures. Zoals in het volgende voorbeeld. Een ge pensioneerde man uit Den Bosch had zijn aangifte inkomstenbelas ting 2001 via diskette ingediend, maar had daarbij een fout ge maakt bij het intikken van zijn hy potheekrente. Het had 3.419 euro moeten zijn, maar de man plakte daar per ongeluk nog 635 achter. Die cijfers hoorden bij de hypo theekschuld (63.502 euro groot), die in een ander vakje ingevuld moest worden. Gevolg van dit al les was dat de man onbedoeld een renteaftrek van meer dan 3 mil joen euro claimde. Zoals zoveel aangiften werd ook deze bij de Be lastingdienst via de computer afge daan. )e zou toch zeggen dat een renteaftrek van enkele miljoenen een belletje zou moeten laten rin kelen. De belastingrechter benader de de zaak ook op deze manier en oordeelde dat de inspecteur dit niet als een administratieve vergis sing kon aanmerken. Blijkbaar kiest de Belastingdienst er voor om grote aantallen aangif ten geautomatiseerd af te doen en wordt zelfs een aangifte met 3 mil joen renteaftrek niet geselecteerd voor handmatige beoordeling. Dat mag, aldus de rechter, maar daar mee verspeelt de Belastingdienst wel het recht om dit soort fouten met een navordering te corrigeren. Omdat ook geen sprake was van kwade trouw was het gevolg dat de aftrekpost in stand bleef. Automatisering van massale processen is al jarenlang hét toverwoord binnen de Belastingdienst. Maar de princi piële vraag is hoe ver de automati sering mag gaan. Die vraag gaat des te meer knellen als men gaat werken met de zogenoemde VIA ofwel vooringevulde aangifte. De fiscus stuurt dan een aangifte toe waarin de informatie die al be kend is, reeds is ingevuld. Geen ac- illustratn Mat Rijnders tie ondernemen als de informatie onjuist is, wordt dan nog verleide lijker. Te vrezen valt dat men dit zal aangrijpen om door middel van een wetswijziging de mogelijk heden voor navordering flink te verruimen. Deels heb ik daar be grip voor, we hebben er immers al lemaal belang bij dat de overheid efficiënt werkt. Waar de fiscus ech ter bewust de zorgvuldigheid on dergeschikt maakt aan de efficien cy moet de belastingbetaler be schermd worden. Af en toe 'een fout van fiscus in uw voordeel' in stand laten is minder erg dan iede re belastingbetaler in onzekerheid laten verkeren of de almachtige Be lastingdienst wellicht nog eens wil terugkomen op een opgelegde defi nitieve aanslag. Mr. W.J.M. Vennix is vennoot bij De Beer Accountants en Belastingadvi seurs te Tilburg ALLEMENSEN Yolanthe Cabau van Kasbergen voelt zich thuis in Volendam, de geboorteplaats van haar vriendje lan Smit. „Iedereen is aardig en leuk", vertelt ze. Ook de familie van haar kersverse partner heeft haar met open armen ontvan gen. „Het is gewdön heel gezel lig", legt de 22-jarige soapster uit. „Waarom zouden zijn ouders mij niet leuk vinden, ik doe toch niets verkeerd?" Smit is opgelucht dat zijn vriendin goed ligt bij de familie. „Ja, natuurlijk is dat fijn, want je wordt con stant geconfronteerd met je fami lie", vertelt de 21-jarige zanger. Anne Heche (37) en haar ex-man Coley Laffoon (33) heb ben een tijdelijke voogdijrege ling voor hun 5-jarige zoon Ho mer. Ze zullen elkaar ook niet meer zwart maken waar het kind bij is, blijkt uit juridische documenten. Homer is tot 22 juli in Los Angeles afwisselend in het huis van zijn vader en dat van zijn moeder. Dan brengt Laf foon het kind naar Vancouver waar zijn moeder bezig is met de opnamen van Men in Trees. Eerder werd bekend dat Laffoon zo'n 45.000 dollar alimentatie per maand eist. Het Californische Department of Alcoholic Beverage Control (ABC) is een onderzoek gestart dat moet beoordelen of actrice Lindsay Lohan illegaal alcohol is geserveerd, vlak voordat ze zater dag gearresteerd werd wegens rij den onder invloed. De actrice is pas 20 jaar, terwijl de in Ameri ka toegestane leeftijd voor alco holconsumptie 21 is. De produ cers van haar nieuwste film Poor Things hebben laten weten de ac trice te steunen nu ze met haar tweede afkickpoging in vijf maanden bezig is. Ze gooien het opnameschema van de film voor Lindsay om. Nicole Richie maakte een grapje, toen ze een uitnodiging rond stuurde voor een feestje waar al leen mensen onder de 45 kilo welkom waren. „Dus begin maar met hongeren", schreef de brood magere dochter van zanger Lio nel in haar mail. De mail lekte uit en zorgde voor verontwaar- digde reacties. Onbegrijpelijk, verklaarde Richie woensdag in/ een Amerikaanse radioshow. „De tekst rijmde. Neem je een mail die rijmt echt serieus? Ik maakte S'lfk een grapje f l en ik denk niet datdaar P i -J iets mis *- mee is." Nicole Richie. foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 35