Zeeuws Museum Wij zijn het Rijksmuseum van Zeeland Hoofd presentatie en activiteiten Christie Arends PZC Vrijdag 1 juni 2007 7 Het Zeeuws Museum wil Zeeland hip en beroemd maken. Jk werk hier pas drie maanden, dus ik weet niet hoe het museum eruitzag voor het dicht ging. Ik kom ook niet uit Zeeland. Ik heb gesolliciteerd op deze functie, met een beeld in gedachten: 'dat wordt het als het open is'. En wat het dan wordt, ik denk voor mij een heel mooie plek om te werken. Vooral de manier om aan de hand van de collectie een verhaal te vertellen aan de bezoekers. Niet chronologisch, bijvoorbeeld. Streekdracht is bij ons geen streekdracht, maar mode. Dat was overigens allemaal al bedacht voor ik hier kwam." door Ernst Jan Rozendaal Hij zegt het 'niet met vreugde', maar directeur Valentijn Byvan- ck wil er ook niet omheen draaien. Als zijn museum straks weer open is, hebben alle andere Zeeuwse musea er een concurrent van for maat bij. „Als je in een Zeeuwse badplaats op vakantie bent en je gaat één dag naar een museum, dan kies je het grootste en meest uitgebreide. Dat is dus het Zeeuws Museum. In die zin zijn we het Rijksmu seum van Zeeland. Ik hoop wel dat een be zoek aan ons museum mensen zal stimule ren nog een ander Zeeuws museum te be zoeken." Door verwijzingen in de mediatheek, aan de balie en op het publicatiebord zal het publiek op het spoor van andere musea worden gezet. Veel verder zal de samen werking voorlopig niet gaan. Het Zeeuws Museum is geen grote broer die de klein tjes met raad en daad gaat bijstaan. „Die roep klinkt nu ineens ook in de Zeeuwse Staten", zegt Byvanck. „Maar daar lijdt men aan een opmerkelijke vorm van ge heugenverlies. Er is juist uitdrukkelijk ge kozen voor een afzonbderlijke museum consulent, zodat het Zeeuws Museum zijn bescheiden budget en zeer beperkte mens kracht voor de eigen programmering kan inzetten. We hebben het geld niet om de grote broer te spelen." Leo Adriaanse is de museumconsulent naar wie Byvanck verwijst. Hij is in dienst bij de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland en vertegenwoordigt de vijfendertig Zeeuwse musea met een kleine letter m. Hij hoopt wel degelijk dat 'de instelling met de twee hoofdletters' daarmee gaat sa menwerken. „In wezen vertellen we in Zeeland één specifiek verhaal. Ik ben be foto Maarten Schets nieuwd naar de manier waarop het Zeeuws Museum dat gaat doen." Dat zal namelijk invloed hebben op de manier waarop de andere musea hun collectie pre senteren. Adriaanse pleit hoe dan ook voor meer profilering. De collectie Zee land is in zijn ogen 'een beetje eenzijdig', met weinig aandacht voor bijvoorbeeld techniek en hedendaagse kunst. De verha len die verschillende musea vertellen, overlappen elkaar gedeeltelijk. Adriaanse: „Ik vind dat musea zich allemaal veel dui delijker op een thema moeten richten." Adriaanse is 'absoluut niet benauwd' dat het Zeeuws Museum bezoekers wegkaapt bij de kleinere musea. „We zitten nog steeds in een groeimarkt. De Nederlandse museumkaarthouder is de belangrijkste klant voor het Zeeuws Museum. Die zal een bezoek koppelen aan een toeristisch arrangement." Dat denkt ook Byvanck. Hij ziet het dan ook als zijn taak te concurreren met lande lijke musea. „Wij zijn een promotiebu reau voor de Zeeuwse cultuur. Wij probe ren Zeeland hip en beroemd te maken. Dat betekent dat we naar buiten toe enorm veel lawaai moeten maken met al lerlei campagnes. Wij gaan mensen halen die zeggen: 'Ik moet het Zeeuws Museum gezien hebben'. Dat is onze opdracht hier. Van die groep mensen zal iedereen in Zee land profiteren." Wie de keuze heeft tussen het Zeeuws Mu seum en het Fries Museum, moet uiteinde lijk naar het zuiden afreizen. Dat zou Cees van 't Veen, directeur van het Fries Mu seum, eigenlijk tot een concurrent van By vanck moeten maken, maar hij ervaart dat niet zo. „Ik wens het Zeeuws Museum alle succes. Wij zijn ook bezig met vernieu wing. Wat het Zeeuws Museum doet, is voor ons absoluut leermateriaal."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 23