Zeeuws Museum O Kijken, voelen Vrijwilliger werkgroep mode en textieldeskundige Mia Elmont a W Depot beheerder Karina Leijnse 4 Vrijdag 1 juni 2007 PZC „Ik werk in het depot. Ik heb de collectie destijds mee ingepakt en nu mee uitgepakt. Ik weet dus hoe gewel dig die is. Veel ervan is echter nooit getoond in het museum. Dat op zich is al een grote vreugde voor mij, dat we dat nu wel allemaal kunnen laten zien. Er zullen veel wisselende exposities komen Het Zeeuws Museum wordt daardoor levendig. Het moet nog open, maar ze denken nu al na over 2008." Going local Paspoppen, keurig aangekleed, zal je er niet vinden. De fotograaf die een kledingstuk op een pop wil fotograferen wordt dan ook vriendelijk doch gedecideerd gecorrigeerd. 'Nee, zo gaan we dat hier niet doen en dat beeld willen we ook niet uitdragen'. door Annemarie Zevenbergen D e twee nieuwe modezalen van het Zeeuws Museum krijgen een eigentijdse uit straling. Toegankelijk maar ook spraakmakend. Span nend maar met respect voor de collectie. Mode 1 en Mode 2, zoals de ruimtes ge noemd worden, laten de streekdrachtcol- lectie van het museum op een verfrissende manier zien. „We presenteren de kleding als mode, compleet met labels en accessoi res", vertelt Karina Leijnse. „We hebben twee labels laten ontwerpen door Stone Twins: ZL Made in Zeeland en ZL Inspired By Zeeland. Het eerste label staat voor on ze collectie Zeeuwse drachten en het twee de voor stukken die zijn ontworpen door designers die zich hebben laten inspireren door onze verzameling drachten. De ma nier waarop wij de collectie tonen, is een mix tussen oud en nieuw." De bezoeker moet dus niet opkijken van een herendracht uit 1850 gecombineerd met hedendaagse baggy pants of een Axel- se broek met een Walchers jak. Want ook de streekdrachten gaan 'op de schop'. Kari na: „Wij willen onze collectie afstoffen en nieuwe combi's maken. We laten niet zien hoe de dracht vroeger gedragen werd, maar geven een visie op hoe je het nu zou kunnen dragen. Op een modische manier dus. Want ook streekdracht was vroeger mode en niet alleen traditie. Dat zal veel bezoekers misschien shockeren, maar we willen zeker geen afbreuk doen aan de kle ding. We vinden echter dat onze collectie zoveel potentie heeft, dat je daar wat mee móet. Maar dan op een eigentijdse, inspire- „Ik verwacht en hoop dat het museum anders wordt ingericht dan de bezoekers gewend zijn van dit type museum. Bij een historisch museum denk je al snel aan objec ten met bordjes vol tekst over de geschiedenis. Maar dat zal het dus niet zijn. Ik denk dat je vooral getrof fen zult worden door de schoonheid der dingen. Ik verwacht echt veel meer visueel geweld. En door voor werpen waarvan je dat niet verwacht. Omdat ik in het depot werk, kijk ik ook heel anders tegen de collectie aan dan de 'wetenschappers'. Ik haalde er altijd al andere dingen uit dan zij." Details van stoffen uit de streekdrachten. Ontwerp Gentse modestudenten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 20