Kaalgevreten eiken Kees Slager is opgelucht Eikenprocessierups kent z'n grenzen Bram Carol PZC De krant 4 weken voor €9,95! 2 I Vrijdag 1 juni 2007 PZC MATTY VERKAMMAN Vorige week overleed Bram Carol, voor en na de Tweede Wereldoorlog een vooraanstaand voetballer van Mid delburg en later trainer van Zeelandia, Zeeland Sport en Veere. Bij toeval kwam ik in 1988 in contact met hem. Ik was bezig met een onderzoek naar Nederlandse jongens die tij dens de oorlog waren opgepakt en als dwangarbeider op trans port naar Duitsland waren gezet. Tot die groep ongelukkigen behoorde ook Bram Carol. Er was mij ter ore gekomen dat ge talenteerde voetballers in Duitsland bijzondere wedstrijden speelden. Interlands! Nooit eerder had ik daar iets over verno men, maar na een tip kwam ik bij de crack van Middelburg te recht. Hij had zowaar een foto waarop hij in 'Het Neder- landsch Elftal' stond aangetreden voor een wedstrijd tegen Bel gië. Die wedstrijd werd op 11 r> 1 april 1943 voor een groot pu- De ontvangst voor de bliek in Leipzig gespeeld. Voor dwangarbeiders was duizenden dwangarbeiders was het een aangenaam verzetje. De vaak niet erg hartelijk sympathieke mens Bram Carol vertelde enthousiast over zijn Duitse voetbalavonturen, maar ook sprak hij over de voortdu rende angst voor bombardementen. Ik vond zijn verhaal ont roerend. Na de oorlog was de ontvangst in Nederland voor de dwangarbeiders vaak niet erg hartelijk. De pantoffelhelden die de oorlog zo gewoon mogelijk in eigen land hadden overleefd, vroegen zich af waarom de Duitsland-gangers niet waren on dergedoken. Alsof dat voor iedereen zo maar mogelijk was! Een beroemde voetbal-collega van Bram Carol in Duitsland, de later ook in het echte Oranje gekozen Bram Appel, begreep niets van die kritische houding. 'Ik werd in Den Haag opge pakt en moest me enkele uren later op Holland Spoor melden. Kwam ik niet, dan had dat ernstige gevolgen voor mijn ouders. Welke keus had je dan nog?' Bram Carol had ook geen keus. Hij werd domweg naar Duitsland vervoerd. Voetbal verdreef daar af en toe zijn angst en misère. COLOFON DIRECTIE Directeur/uitgever: Ad Verrest HOOFDREDACTIE Hoofdredacteur: Peter Jansen pjansen@pzc.nl Adjunct-hoofdredacteur: Arie Leen Kroon (alkroon@pzc.nl) CENTRALE REDACTIE redactie@pzc.nl, tel. 0113-315500, fax 0113-315609 KANTOREN Goes: Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes, 0113-315500 Middelburg: Buitenruststraat 18, Postbus 8070, 4330 EB Middelburg, 0118-493000 Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45, Post bus 145, 4530 AC Terneuzen, 0115-645769 Zierikzee: Grachtweg 23a, postbus 80, 4300 AB Zierikzee, 0111 -454651 Hulst, Steenstraat 37, 4561 AR Hulst, 0114-371379 ABONNEMENTSPRIJZEN Maand €21,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal €61,50 (acceptgiro €64,50) Jaar €236,00 (acceptgiro €239,00) Voor toezending per post geldt een toe slag. Abonnementenadministratie, fotoservice, abonneevoordeel Bel lezersservice 0800-0231231, dagelijks 8.00-17.00, za terdag tot 12.00 uur, of mail lezersservice@pzc.nl; fax 076-5312330. Postadres: Lezersservice PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Beëindigen abon nement uiterlijk één maand voor het ein de van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Wet Bescher ming Persoonsgegevens van toepassing) ADVERTENTIES Verkoopteam Zeeland: 0113-315520, fax 0113-315529. teamzeeland@pzc.nl Personeels-, educatie- en zorgadverten- ties: 076-5312240, fax 076-5312340, aez@pzc.nl. Business to business, onroerend goed: 076-5312277, fax 076-5312274, segmentteam@pzc.nl Publicatierecht beeldende kunst: via Beeldrecht. Auteursrecht: voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van de Koninklijke Wegener NV. PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoe ring van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Weg ener en zorgvuldig geselecteerde partners. In dien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruik van uw e-mailadres wilt intrekken, kunt u een briefje sturen naar: PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl KRANT NIET ONTVANGEN? Onze excuses. Bel gratis lezersservice 0800-0231231. maandag t/m vrijdag 7.00-17.00 uur, zater dag 8.00-12.00 uur. De bastaardsatijnrups is weer eens opgedoken. Nu in een rij eiken langs de Expresweg ter hoogte van Lapscheure. Het gemeentebestuur van Sluis maakt zich geen zorgen. door René Hoonhorst Ruim een kilometer fiets pad langs de Expresweg blijft voorlopig uit voor zorg nog gesloten. Voor komen blijft tenslotte beter dan ge nezen. Er kan altijd nog een ver dwaalde, nog niet verpopte, bas taardsatijnrups uit een bijna kaal gevreten eik vallen. Om vervol gens een niets vermoedende fiet ser of wandelaar te plagen met huiduitslag, koorts en/of ontste king van luchtwegen. Maar in bestrijding van de bas taardsatijnrups ziet het gemeente bestuur van Damme voorlopig weinig heil. Het Instituut voor Na tuur- en Bosonderzoek concludeer de gisteren dat het daar al wat te laat voor is. De bastaardsatijnrup- sen werden pas opgemerkt toen een hele rij eiken langs de Expres weg was kaalgevreten. Echt ver dacht op de bastaardsatijntjes was de gemeente niet geweest, omdat ze zich meestal te goed doen aan struikgewas in duinen. Hoe een behoorlijke populatie van de bruine rupsen met oranje stip pen aan de Expresweg is beland, is ambtenaren op het Damse stad huis een raadsel, geeft woordvoer der Pieter Kyndt grif toe. Er is een theorie over larven die zijn meege lift met een vrachtwagen of een De eikenprocessierups ander voertuig, maar of die synthe se hout snijdt, durft hij niet te zeg gen. Hoewel Lapscheure slechts een boogscheut van de grens is verwij derd, heeft de stad van Tijl Uilen spiegel het niet nodig geoordeeld buurman Sluis te waarschuwen. Kyndt: „De Expresweg ligt niet ver van de grens, maar de rupsen zit ten geïsoleerd in een rij eiken langs de weg. De beestjes zijn nu aan het verpoppen en zijn daar door nauwelijks te zien in de krui nen van de bomen. Wegbranden is daardoor een stuk moeilijker. We wachten daarom tot de tot nachtvlinders ontpopte rupsen aan het eind van de zomer weer nieuwe larven produceren. We houden goed in de gaten waar ze hun nageslacht dan willen afzet ten." De bastaardsatijnrups heeft zich dit jaar voor zover be kend alleen bij Lapscheu re in groten getale laten zien. Het is al weer drie jaar geleden dat Sluis waarschuwde dat er een be hoorlijk aantal in de West- Zeeuws-Vlaamse duinen aanwezig was. Tot veel overlast leidde dat niet. Een even prikkelbaar broertje van de bastaardsatijnrups, de ei kenprocessierups, zorgde de afgelo pen twee decennia vaker voor overlast. Heel Zuid-Nederland was eind jaren negentig diverse keren in de ban van het beestje. Toen de rups in 1996 bij de start van de Tour de France een aantal wielrenners te grazen nam, was zijn naam helemaal gemaakt. Sig nalering van het insect in latere ja ren leidde steevast tot onmiddellij ke actie van gemeentes. Zo was Hulst, de Zeeuwse gemeente waar de eikenprocessierups- en vlinder door Marcel Modde In Nederland leven meerdere soorten harige rupsen die bij mensen gezondheidsklachten kunnen veroorzaken. De bastaard satijn- en de eikenprocessierups zijn de twee meest voorkomende soorten. In Zeeland veroorzaakt de bastaardsatijnvlinder in wor ding de meeste overlast. De eiken processierups laat zich hier zelden zien. Voor zover bekend was de laatste keer in 1999 in Hulst. De processierups heeft een voorkeur voor zomereiken langs lanen en erfbeplantingen op campings en landgoederen. In bosgebieden zie je ze minder, omdat de rups daar het meest opduiken de laatste ja ren, er als de kippen bij toen in 1999 weer processierupsen opdo ken. Voor ze grote schade aan kon den richten, waren de meeste rup sen al met gas- en andere branders opgeruimd. In Vlaanderen is de brandweer er de afgelopen week op diverse plaatsen massaal op uit getrokken om kolonies eikenpro- cessierupsen te elimineren. Vooral in Belgisch Limburg hield de rups flink huis. Duizenden mensen liepen de deuren van dokterspraktijken en apotheken plat, omdat de huid irritatie hen te veel werd. De be strijding verliep moeizaam. De pro cessierups is rondom Maaseik wel iswaar een gekende, ongenode gast, maar door het warme weer van de afgelopen tijd kondigde hij zich een maandje eerder aan dan voorheen. Besproeien van getrof fen bomen vanuit de lucht met een helikopter bracht niet het ge wenste resultaat. Bestrijding met gasbranders gaat beter, maar veel rupsen zijn de dans nog ontspron gen. In het Oost-Vlaamse Zele werd de rups deze week ook opge merkt. De brandweer toog direct ten strijde, maar burgemeester Pa trick Poppe kondigde al aan dat er volgend jaar een preventieplan klaarligt om de rups sneller en effi ciënter uit te roeien. Ook Damme zal in het volgend jaar nog meer op zijn qui-vive zijn. Sluis gaat er al vanuit dat ook dit jaar geen rupsenplaag van over de grens komt. Een woordvoer ster: „We hebben voor de zeker heid nog even gebeld. Maar Dam me belooft ons dat de plekken waar de rupsen zich nu ontpop pen goed in de gaten worden ge houden." meer te duchten heeft van natuur lijke vijanden als de sluipwesp, vlieg en de grote poppenrover. In Noord- Brabant, Limburg, Gelder land en Vlaanderen ontwikkelt de veelvraat zich af en toe in zulke grote getalen, dat van een plaag kan worden gesproken. Omdat eiken en zandgronden in Zeeland relatief dungezaaid zijn, rukt het beestje zelden deze kant op, aldus Chiel Jacobusse van Het Zeeuwse Landschap. De schade die de rups veroorzaakt met het aanvreten van bladeren, is volgens hem beperkt. „Dan groeit een boom een jaarring minder. Daar gaat hij echt niet dood van." Ja, ik neem de PZC de eerste 4 weken voor maar 9,95 en aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 61,50 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 64,50 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 4 weken voor 9,95. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gwt rcxgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Een 'hoop soesa om niks', concludeert Kees Slager. Doordat het persbureau ANP een rekenfout maakte, dacht hij twee dagen lang dat hij niet in Eerste Ka mer was gekozen. Hij stond tiende op de SP-lijst. De partij kreeg twaalf zetels, maar op basis van voorkeurstemmen zou Slager zijn gepasseerd door drie partijgeno ten. Tot gisteren de kiesraad het verlossende woord sprak. Hij bleek niet buiten de boot te zijn ge vallen. „Je denkt de hele tijd toch verdomme", zegt hij. „Ik kan niet anders zeggen dan dat de officiële uitslag een hele opluchting voor me is." Partijtucht was dus niet nodig om Slager toch in de senaat te krijgen. Volgens hem is tot gistermiddag gepoogd twee SP'ers te bewegen van hun zetel af te zien. Bij één van hen was dat dus ten onrechte. Slager had zich al volop voorbe reid. De beoogde fractie kwam al verschillende keren bij elkaar en de portefeuilles waren al verdeeld. De schrijver uit Poortvliet zal zich bezighouden met media, verkeer en waterstaat en landbouw, na tuur en voedselkwaliteit. „Vooral verkeer en waterstaat vind ik inte ressant", zegt Slager. „Daar zal Zee land, met al zijn water, regelmatig voorbij komen." De zetelverdeling is als volgt: CDA 2i zetels, PvdA 14, Christenunie 4, WD 14, SP 12, GroenLinks 4, D66 2, SGP 2, Onafhankelijke Senaats fractie 1, Partij voor de Dieren 1.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2