Zeeuws Museum Het gaat nu om schoonheid en associatie •O YV Vernieuwing museum Harry van Waveren PZC Vrijdag 1 |uni 2007 I 3 Na zeven jaar opent het Zeeuws Mu seum zijn deu ren. Als het aan het Mu seum ligt beginnen nu de zeven vette jaren. Verras sen, verwonderen, verlei den zelfs, dat is het doel. Schoonheid en associatie staan voorop in de presen tatie. In deze bijlage een blik achter de schermen van het vernieuwde mu seum. Zo worden de drie thema Mode (pag. 4 en 5), Geschiedenis (pag. 10) en Wonderkamers (pag. 11) belicht. Tien betrokkenen spreken- verder hun toekomstver wachting uit over hun Zeeuws Museum. 1999 - Het Zeeuws Museum is de afgelopen 7,5 jaar gesloten geweest. december Museum kondigt sluiting van tenminste 1 jaar aan vanaf januari 2000 in verband met verbouwing. april Bestuur presenteert 'revitalisatie plan' en vraagt provincie en gemeente 3,8 min. euro voor opknapbeurt. Provincie wil niet verder gaan dan 2,3 min. december Directeur Ineke Spaander neemt ontslag. maart I Provincie houdt er rekening mee dat het museum nog twee jaar dicht blijft. april Valentijn Byvanck: „Ik hou niet van dat belerende." door Rolf Bosboom Had hij in 2002 ook gesolliciteerd naar de functie van directeur van het Zeeuws Museum als hij had geweten dat het pas op 4 juni 2007 zou worden heropend? Valen tijn Byvanck hoeft niet lang na te denken over het antwoord op de vraag. „Als ik des tijds de garantie had gehad dat ik in die vijfjaar had kunnen bewerkstelligen wat ik nu heb bewerkstelligd: ja. Ik ben niet ge komen om in korte tijd iets te openen, maar omdat ik het een heel interessant project vond. De tijdsspanne doet er dan minder toe, al had het ook geen twintig jaar moeten duren. En weet men over drie jaar nog dat het museum zeven jaar dicht is geweest? Ik denk het niet." Byvanck werd destijds geconfronteerd met een museum dat al meer dan twee jaar gesloten was, in afwachting van een 'revitalisatie' die maar op zich liet wach ten. Ook onder zijn bewind werd de voor ziene datum van heropening keer op keer uitgesteld, vooral doordat de provincie - in de rol van huisbaas - weinig besluitvaardig bleek. „Ik heb er nooit aan getwijfeld dat het inhoudelijk goed zou komen met het museum. Wat me wel heeft gestoord zijn de moeizame procedures, de stroperigheid van de besluitvorming en het politieke ge harrewar. Dat is heel frustrerend. )e hebt nu eenmaal geen keuze om het museum af te schaffen. Er is maar één provinciale collectie." Die rijke verzameling heeft Byvanck gelei delijk leren kennen. „Toen ik begon, had ik daar geen enkele kennis van, maar ik COLOFON Cover fotografie Ivo Wennekes Portretjes museummedewerkers Foto's: Lex de Meester en Oski Collado Tekst: Carla van de Merbel en Maurits Sep Vormgeving Nourdin Kouch Fotografie bijlage Lex de Meester, Ivo Wennekes en Anda van Riet Eindredactie Annemarie Zevenbergen had wel ideeën over de presentatie ervan. Ik ben meteen begonnen met het geven van een grote filmopdracht aan Paul en Menno de Nooijer en het aannemen van architect Christian Kieckens voor de herin richting." In de loop van 2004 kreeg hij het concept van het nieuwe Zeeuws Museum helder voor ogen, waarbij de bezoeker delen van de collectie op een vernieuwende, vaak verrassende manier krijgt gepresenteerd. „Het gaat meer om schoonheid en associa tie en minder om kennis en geschiedenis. Ik hou niet van dat belerende. We willen vooral bekend staan als een museum dat supergoede reclame maakt voor de Zeeuw se collectie en dat op originele wijze met dat cultuurgoed omgaat." De afgelopen jaren is al intensief gewerkt aan een nieuw imago, om de nieuwsgierig heid te wekken en duidelijk te maken dat het museum niet te vergelijken is met wat het vroeger was. Met onder meer cultuur debatten, opmerkelijke exposities en de tij delijke dependance De Wonderkamer wist het museum in de publieke aandacht te blijven. „Onderschat ook niet de hoe veelheid experimenten die we op die ma nier hebben uitgevoerd. I Iet is een heel goede voorbereiding geweest op de defini tieve presentatie." De moderne opzet zal nieuw publiek trek ken, zonder dat de liefhebbers van vroege re museum zich volgens Byvanck tekortge daan hoeven te voelen. „Ze zullen hun oude liefdes blijven tegenkomen. Er is vooral méér te zien. Te veel eigenlijk om in één museumbezoek te doen." 2004 Presentatie rapport adviesbureau. Basisvariant verbouwing en her inrichting kost ruim 4 min. euro. 1 september Provincie trekt 2,6 min. euro uit voor verbouwing en bijna 1 min. voor herinrichting. Museum moet zes ton bijdragen. Bestuur treedt af uit onvrede over politieke besluitvorming, november Piet 8arendse aangesteld als interim-directeur. Hij vindt voor ziene heropening begin 2004 'onacceptabel', juni Valentijn Byvanck directeur. september Verbouwing valt 1,8 min. euro duurder uit. maart Voorbereiding vergt zoveel tijd dat museum pas medio 2005 open kan. juni Monumentenzorg keurt ontwerp nieuwe ingang aan Abdijplein af. februari Compromis over nieuwe, verdiepte ingang aan het Abdijplein. november Voorziene opening medio 2006 blijkt evenmin haalbaar. maart Verbouwing wordt aanzienlijk duurder: 6,4 min euro. Inrichting 2,7 min. Heropening verwacht in maart 2007. Opening tijdelijke dependance: De Wonderkamer. september Gedeputeerde Cultuur „Het Zeeuws Museum moet een regionaal topmu- seum zijn dat het mooiste biedt van de Zeeuwse kunst en de Zeeuwse geschiedenis. De lange geschiedenis van Zeeland heeft ervoor ge zorgd dat er unieke stukken zijn. Het museum moet zorgen dat het zich onderscheidt. We hebben vanuit de provincie flink geïnvesteerd in het museum en ik vind dat je dat er ook vanaf mag zien. Het moet zo zijn dat mensen zeggen: 'Het Zeeuws Museum, daar maak ik een ommetje voor', als ze on derweg zijn van bijvoorbeeld Rotterdam naar Antwer pen." Begin verbouwing. december Presentatie plan om miljoen euro sponsorgeld te vergaren. december Datum heropening definitief: 4 juni 2007. 2007- juni Heropening museum. PZC Donp Odijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 19