demonstrant meer de straat op in Heiligendamm, Duitsland 'Demonstraties als die van volgende week zijn ook een soort initiatierites waar nog steeds veel jongeren op afkomen. Het hoort een beetje bij de leeftijd', ehc Duivenvoorden, ex-kraker en socioloog. in1816 PZC Vrijdag 1 juni 2007 I 1 3 José Barroso Voorzitter Europese Unie KURHAUS Gebouwd TjjfW Overleg vindt I ff J plaats in de j I Balzaal Vladimir Poetin President, Rusland Shinzo Abe Stephen Harper Premier, Japan Premier, Canada KEMPINSKI GRAND HOTEL De G8 Top 2007 wordt gehouden in het Kempinski Grand Hotel in Heiligendamm. Het complex - gerenoveerd voor s 200 miljoen euro - bestaat ff uit het Kurhaus, Kasteel Hohenzollern, Huize V - Mecklenburg, het Grand Hotel, het Severin Paleis en de Orangerie Salon Louise I II Romano Prodi Premier, Italië ;olas Sarkozy isident, Frankrijk Heiligendamm Rostock Hamburg Berlijn 0 Salon Friederike Salon Caroline Ingang Belle Etage Salon Juliane I II Ontbijtbuffet, lunch en diner in Kurhaus Restaurant. Besloten maaltijden worden geserveerd in fijnproeversrestaurant Friedrich Franz Op het Kurhausterras zal de gebruikelijke groepsfoto worden gemaak Muzieksalon Foyer Muzieksalon Restaurant Friedrich Franz BALZAAL Salon Alexandrine Checkpoint Naar Bad Doberan Restaurant Rerbaan Fürstenhof Baltic Bar Energiecentrale Kantoren delegaties «SM Kinderstrand Medianziekenhuis KLEINER WOHLD Station Orangerie Severin Palais (Nieuw hotel) Kasteel Hohenzollern Onderkomen delegatie Verenigde Staten President Bush verblijft in de Toren Suite Huize Mecklenburg Villa Hirsch Gedenksteen Verboden gebied: Luchtruim gesloten.Voor de kust patrouilleren meer dan 50 oorlogsschepen, waaronder 12 van de Duitse Kustwacht. Verboden voor alle overige scheepvaart. Grand Hotel Villa Möwe (Afgebroken) Onderwaterhek 500 meter uit de kust Villa Schwan (Afgebroken) Vermelde gebouwen: Waaronder de zomerresidentie waar de Russische Tsaar Nicholas I verbleef in 1854. Afgebroken om plaats te maken voor mediacentrum en conferentiefaciliteiten infographic GN foto'»: AP veranderen." Duivenvoorden ziet een paradox. Veel minder mensen zijn bereid er gens actie voor te voeren. Maar zij boeken wel veel meer resultaat dan in de hoogtijdagen van an- ti-kruisraket- en -apartheidsde monstraties. „De vredesbeweging heeft hele maal niets bereikt. Het einde van de Koude Oorlog is aan een toeval lige ontmoeting tussen Reagan en Gorbatsjov te danken. En men is er toch nooit in geslaagd Shell uit Zuid-Afrika te krijgen? Ze kregen constant nul op rekest. De anders- globalisten slagen er daarentegen in hun onderwerpen internatio naal op de agenda te krijgen, ook bij platforms als de G8, en boeken daar nog resultaat ook." De schulden aan de Derde Wereld zijn zo voor een groot deel al kwijt gescholden en de Europese Unie breekt in rap tempo de handelsbar rières af die Afrika benadelen. „Het aantal professionele actievoer ders is sterk toegenomen. Bij in stanties als Oxfam/Novib, Milieu defensie en XminY verdienen mensen gewoon hun boterham met actievoeren. Het gaat dan voor een groot deel om mensen die gerecruteerd zijn uit de vrijwil lige actievoerderswereld van de ja ren tachtig. Mensen die van hun hobby hun beroep gemaakt heb ben. Zij kennen het klappen van de zweep." Deze professionals slagen er vol gens Duivenvoorden veel beter in hun wensen in resultaten om te zetten. Mede dankzij de media. „Want heel veel journalisten van nu hebben hun wortels in de jaren tachtig. Dat stuurt hun belangstel ling. En anders zou het in de me dia toch ook een beetje saai wor den?" De clou is volgens Duivenvoorden dat de ouder en wijzer geworden beroepsactievoerders er in slagen het maatschappelijk middenveld te bereiken en zo de politiek daad Hoofdonderwerpen G8-top De Duitse Bondskanselier Merkel heeft een ambitieus plan opgesteld om tijdens de G8-top de opwarming van de aarde aan te pakken. Duitsland, Frank rijk, Groot-Brittannië en Italië zijn het er over eens dat er bindende afspraken moeten komen over de reductie van de uitstoot van broeikasgassen. r-t ij U U' Klimaatverandering Angela Merkel wil dat de G8 vaart maken met de handel in kooldioxide-emissie rechten om zo de opwarming van de aarde af te remmen. Ze wil de opwarming deze eeuw tot 2 graden Celsius beperken en de in 1997 in Kyoto gemaakte afspraken aanscherpen De japanse premier Shinzo Akobe zal voorstellen de uitstoot van broeikasgas sen tot 2050 wereldwijd te halveren. Naar verwachting zullen de VS dit voorstel blokkeren. werkelijk beïnvloeden. „Er is veel minder sprake van grote maat schappelijke tegenstellingen dan vroeger. Over onderwerpen als de schuldenlast van de Derde Wereld bestaat veel meer overeenstem ming. Dan krijg je in de politiek ook veel meer voor elkaar. „Toch is er bij de actievoerders nog wel sprake van jonge aanwas. Maar die houdt het meestal niet zo lang vol, de jeugd wil meteen re sultaat zien. Maar zulke demon straties als die van volgende week zijn ook een soort initiatierites waar nog steeds veel jongeren op afkomen. Het hoort een beetje bij de leeftijd." Armoede in Afrika Tijdens de G8-top in Cleneagles in 2005 zijn de schulden van achttien Afrikaanse landen kwijtgescholden. Ook beloofden de G8-leiders toen de hulp aan Afrika tot 2010 op te voeren met 12,5 miljard dollar. Toch is de hulp sinds 2004 nog slechts met 2,3 miljard gegroeid tot 18 miljard per jaar. Globalisering In 2001 spraken de leden van de Wereld Handels Organisatie m Doha (Qatar) af ontwikkelingslanden door vrijere handel een betere toegang tot de wereldmark ten te verschaffen. Het aandeel van Afrika in de wereldhandel is sinds 1980 gedaald van 6 naar 2 procent. Andere onderwerpen Een 'open sky' akkoord over transatlan tisch vliegverkeer, het installeren van een Amerikaans anti-raketsysteem in Polen en Tsjechië, de ruzie over de verboden import van Pools vlees in Rusland, de toekomst van Kosovo en de herhaalde onderbrekingen van gasleveranties uit Rusland naar West-Europa. infographic GN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13