G8-top Zelfs Bush mag G8-feest Merkel niet verpesten In Nederland gaat bijna geen Grote industrielanden bijeen _1 HEILIGENDAMM 1 2 I Vrijdag 1 juni 2007 PZC De 33ste topconferentie van de G8 begint woensdag. Het moet het feestje van bondskanselier Angela Merkel van gastland Duitsland worden. De VS en de andersglobalisten feesten vooralsnog niet mee. door Achille Prick Andersglobalisten Vanuit Nederland gaan naar schatting 350 linkse anti- of an dersglobalisten naar Heiligen- damm om te demonstreren. Er worden daar in totaal ongeveer 100.000 demonstranten ver wacht. De demonstranten noe men zich de laatste jaren steeds vaker andersglobalisten om te benadrukken dat ze niet alleen maar tégen iets zijn. De andersglobalisten hebben zich in Nederland geschaard on der de vlag van het Nederlands Sociaal Forum (NSF), in 2004 opgericht in navolging van het Europees Sociaal Forum en het Wereld Economisch Forum. Zo'n 260 organisaties hebben de beginselverklaring van het NSF ondertekend. Het NSF hield op 20 mei in Amsterdam de Top van Onderop', een te genhanger van de komende G8-top. Diverse internationale organisa ties hanteren de leus 'Een An dere Wereld is Mogelijk'. Orga nisaties die op diverse terrei nen actief zijn - milieu, mensen rechten, armoede, vrede en ar beid - werken wereldwijd sa men. Hun doel: een alternatief bieden voor het 'neo-liberalis- me' met zijn in hun ogen te grote nadruk op economische groei en winstmaximalisatie. Alle 250 personeelsle den van hotel Kem- pinski in het kuur oord Heiligendamm aan de Duitse Oost zee zijn op cursus geweest. Volgen de week vergaderen bij hen de lei ders van de acht belangrijkste in dustriestaten (G8) en dat moet het summum van perfectie worden. Van kamermeisje tot barkeeper, ze weten nu alles. Op hoeveel hoofd kussens slaapt George W. Bush? Hoe spreek je de Japanse premier Shinzo Abe aan? En wat doe je als de Russische president Wladimir Poetin slechts met een handdoek om zijn middel plots uit de badka mer komt lopen? De Duitse media stonden de afge lopen weken bol van de komende G8-top in Heiligendamm. Naast de oplopende spanning in hotel Kempinski waren ook de beveili gingsmaatregelen hoofdthema. Vooral het ruim 12 miljoen euro kostende hek dat de verwachte honderdduizend demonstranten op afstand moet houden. De vraag wat de G8 is en waar het om gaat op de duurste vergadering van het jaar, werd in de meeste bij dragen nauwelijks gesteld. Terug naar het begin. Midden ja ren zeventig beleeft de wereld haar grootste economische crisis sinds de jaren dertig. De Franse president Giscard d'Estaing roept de zes machtigste industrielanden in Rambouillet bijeen voor over leg. Naast Frankrijk zijn dat de Ver enigde Staten, Duitsland, Groot- Brittannië, Italië en Japan. Jaren la ter schuiven Canada en Rusland ook aan. De toenmalige Ameri kaanse president Ford sprak over het begin van een nieuw verbond waarin de vrije volken hun toe komst bepalen. Die sprankeling ging in Rambouil let meteen al verloren. Het sja bloon voor de komende jaren werd duidelijk. Naast de onderlin ge economische problemen rond om wisselkoersen, inflatie of olie- politiek, wilde Europa 'iets' met Afrika en het milieu, maar was Amerika de spelbreker. Ook de eerste slotverklaring had zinnen waar geen krant op werd verkocht, zoals: 'We zullen de eco nomische crisis bestrijden'. Geen wonder dat het publiek niet warm- liep voor het jaarlijkse theekransje van de machtigste leiders ter we reld. Pas in de jaren negentig werd het interessant. In 1991 werd de Russi sche president Gorbatsjov uitgeno digd. Een uitnodiging met een be langrijke symboliek in een wereld die opnieuw geordend werd na de val van de Muur in 1989. De GS ontwikkelde zich steeds Angela Merkel Bondskanselier, Duitsland George W. Bush President, Verenigde Staten Tony Blair Premier, Groot-Brittannië meer tot een platform waar inter nationale spanningen kunnen wor den gesust. Tegelijkertijd groeide de protestbeweging die de G8 ziet als een zelfbenoemde wereldrege ring die alleen maar uit is op eigen gewin. De critici eisen meer hulp voor bijvoorbeeld Afrika. Het groeiende en gewelddadige verzet kwam tot een voorlopige cli max rond de top van 2001 in Ge nua. Een Italiaanse demonstrant werd dodelijk getroffen door een politiekogel. De G8 verkeerde destijds in een le gitimiteitscrisis. Als gebaar werden in 2003 twaalf ontwikkelingslan den uitgenodigd en sierden kleur rijke koningen uit Afrika de afslui tende groepsfoto. Bush beloofde 90 miljard euro aan hulp. Volgende week donderdag hoopt de Duitse bondskanselier Angela Merkel als gastvrouw ook een re sultaat te presenteren. Ze wil on der meer dat de uitstoot van broei kasgassen in 2050 met de helft is verminderd. Zoals zo vaak hebben de Amerikanen de goede voorne mens vooraf al van tafel geveegd. Merkel hoopt Bush in een per soonlijk gesprek volgende week als nog op andere gedachten te breng en. Hoe het ook afloopt, Merkel is so wieso de ster van de G8-top. Dwars door alle politieke partijen en leeftijden heen, vindt 81 pro cent van de Duitsers dat hun eer ste vrouwelijke bondskanselier het uitstekend doet. Ze plukt de vruch ten van haar huidige EU- en G8-voorzitterschap. En in Heiligendamm en omgeving zitten de andere winnaars. Naast de gratis publiciteit laten de ruim 23.000 politiemensen, delegatiele den en journalisten zo'n 46 mil joen euro achter in de streek. Vorder Bolhagen Molli spoorlijn: Smalspoor stoomtrein van Bad Dooeran naar Kühlungsborn Een bont gezelschap van andersglobalisten uit Nederland keert zich tegen de 'wereldregering' van de G8-landen. Het linkse actiefront heeft zich in een kwarteeuw van de straat naar kantoren verplaatst. door Joep Trommelen Eric Duivenvoorden was ooit zelf kraker. Nu is hij socioloog en filosoof en schreef hij een kritisch boek over de geschiede nis van de kraakbeweging. Hij heeft het Nederlandse 'actieland schap' sinds begin jaren tachtig da nig zien veranderen. In zijn boek Een voet tussen de deur, geschiedenis van de kraakbewe ging schetst hij een beeld van een chaotische tegenbeweging zonder duidelijke idealen. „De vredesbe weging indertijd was in tegenstel ling tot de krakers echt een massa beweging, het is nu allemaal veel kleiner. Je praat bij de Nederland se andersglobalisten die actievoe ren doorgaans eerder over tiental len dan over honderden mensen. Kijk nou eens naar Amsterdam, daar waren vroeger constant aller lei demonstraties, nu bijna nooit meer." Van de krakers- en de vredesbewe ging is vrijwel niets meer over, con stateert Duivenvoorden. En behal ve kleiner is de wereld van de ac tievoerders ook veel diverser ge worden. „De andersglobalisten zijn bezig met sociale problemen, met het milieu, de Derde Wereld, dat loopt allemaal door elkaar heen. Wat hen bindt, is een bepaal de gedrevenheid om de wereld te

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 12