Buitenland Nederland helpt jeugdcriminelen China R ollandthof SSltÉ| yilrtWIj ri Doden bij onlusten in noordwesten India koop Geen onderscheid tussen minderjarigen en volwassenen. OPLEVERING BEGIN JULI 2007 Zierikzee delta\nakelaardij bv Gujjaren eisen andere classificatie voor toegang tot banen. 1 O Vrijdag 1 juni 2007 PZC Deze inmiddels 17-jarige Chinees kreeg vorig jaar twee jaar cel met een proeftijd van twee jaar voor het stelen van een mobieltje en 95 cent. In plaats van de cel te delen met volwassen criminelen, zit Xiao Long nu in een door Nederland betaald halt-project in China. foto Erwin Tuil/CPD door onze correspondent Erwin Tuil KUNMING - China kent geen jeugd strafrecht. Minderjarigen krijgen voor hetzelfde vergrijp een iets lichtere straf dan volwassenen en worden vaak opgesloten met ver krachters en moordenaars. Een door Nederland gefinancierd pro ject in de Zuid-Chinese stad Kun ming lijkt daar verandering in te brengen. De eerste de beste diefstal brak de 16-jarige Xiao Long, Kleine Draak, al op. Van twee leeftijdgenoten stal hij vorig jaar een mobieltje en - omgerekend - 95 eurocent. Bin nen een uur had de politie hem te pakken en kon hij een nacht in de cel doorbrengen. Wat volgde, was een nachtmerrie waar Xiao Long nog steeds van wakker ligt. Omdat het Chinese strafrecht geen onderscheid maakt tussen minderjarigen en volwasse nen, werd hij in voorarrest ruim twee maanden opgesloten met 'Als dit project goed werkt, dan zal dat het strafrecht in China veranderen' tien anderen. „Daar zat van alles tussen. Moordenaars, dieven, over vallers, verkrachters", zegt hij. Xiao Long had er nog gezeten als de rechter die hem tot twee jaar ge vangenisstraf veroordeelde, niet van het Panlong-project had ge hoord. Nu hoeft hij die straf pas uit te zitten als hij de komende twee jaar opnieuw de fout ingaat. De inmiddels 17-jarige Xiao Long is een van de vijfenvijftig jongeren die worden begeleid door het Youth Justice-project van organisa tie Save the Children in het stads district Panlong van Kunming. In het district lopen in totaal 750 jon geren rond die met justitie in aan raking zijn gekomen. Nederland betaalt de vierhonderdduizend eu ro die het project de komende vier jaar nodig heeft. Het programma, te vergelijken met het Nederlandse halt-project, probeert minderjarigen niet alleen te behoeden voor een criminele carrière. Ook nauwe contacten tus sen scholen, politie en bedrijven moet de jongere op het rechte pad houden. En hun ouders worden minstens een keer per week be zocht door medewerkers van het project. De aanpak werkt, zo be zweren de betrokkenen. In de stad Wuhan is inmiddels ook zo'n pro ject begonnen. Peking en Shang hai hebben er eveneens belangstel ling voor. „Als dit project de ko mende vier jaar goed werkt, dan zal dat het strafrecht in China ver anderen", stelt een van de begelei ders van Youth Justice. Het Chine se strafrecht maakt nu alleen on derscheid in de strafmaat voor vol wassenen en minderjarigen. Kinderen kunnen niet de dood straf krijgen of levenslang, maar wel twee jaar voor diefstal van een mobieltje, zoals Xiao Long. Ondanks de forse straffen voor jon geren neemt de jeugdcriminaliteit toe, zegt Zhang Yue Ru, directeur van het project. Hij schrijft dat toe aan de komst van migrantengezin nen naar de steden, het gebrek aan werk, slecht onderwijs en de drug ssmokkelroutes vanuit het aangren zende Birma (Myanmar). Ook internetcafés zijn er verant woordelijk voor, legt woordvoer der Jiang Min van organisatie Save the Children uit. „Kinderen die niet meer naar school gaan en niet werken, gaan internetgames spe len. Dat kost geld en als de ouders het niet geven, halen ze het ergens anders vandaan." Kinderen zonder vast adres of die een moord heb ben gepleegd of betrokken waren bij de smokkel van drugs, zijn uit gesloten van het project. „Er moet een stabiele omgeving zijn voor de jongeren. Daarnaast moet je hen goed begeleiden, laten leren en hoop geven. Dat is een nieuwe aan pak in China. WON INC BOUWPLAN Aan de rand van de monumentale binnenstad van Zierikzee wordt woningbouwplan Rollandthof gerealiseerd. Dit project bestaat uit een verscheidenheid aan woningen en appartementen, waarvan de architectuur verwijst naar de architectuur van de oude binnen stad van Zierikzee. 359.500,- V.O.n. (inclusief parkeerplaats in parkeergarage) Het appartement heeft een bruto vloeroppervlakte van circa 146 mJ 'woningbouwplan rollandthof' is een project van: Willemsen Minderman Voor meer informatie kunt u contact opnemen met: Delta Makelaardij B.V. Manhuisstraat 1 - 3 4301 bk Zierikzee telefoon (0111) 41 78 08 www.deltamakelaardij.nl projectontwikkeling JAIPUR - Leden van het Gujjaren- volk hebben gisteren voor de der de achtereenvolgende dag autowe gen en spoorlijnen in de noordwes telijke Indiase deelstaat Rajasthan geblokkeerd. Hierdoor zijn honderdduizenden mensen in het toeristische gebied gestrand. De actie maakte deel uit van wijd verbreide protesten waarbij in drie dagen tijd al achttien doden zijn gevallen. De Indiase autoriteiten hebben militairen ingezet om cru ciale doorgangsroutes vrij te hou den. De actievoerders vielen politiebu reaus en vestigingen van andere overheidsdiensten aan om kracht bij te zetten aan hun eis dat de Gu jjaren, boeren en schaapherders uit het noordwesten, worden ge classificeerd als 'Erkend Volk'. Dat is een lagere rangschikking dan de huidige classificatie op grond waarvan zij vallen onder de categorie 'Andere Achtergebleven Groeperingen'. De lagere denominatie 'Erkend Volk' zou tot gevolg hebben dat de Gujjaren in aanmerking komen voor overheidsbanen en plaatsen aan de universiteit die voor deze laagste categorieën zijn gereser veerd. Gisteren vielen opnieuw drie do den toen politietroepen in het dorp Baoli slaags raakten met dor pelingen en er met scherp werd ge schoten. Enkele dorpelingen zou den vuurwapens hebben gehad. Woensdagavond hielden actievoer ders bij Kot Putli, een dorp onge veer honderd kilometer ten wes ten van New Delhi, een politie- jeep aan en sloegen een agent dood. Hij was de tweede politie man die sinds dinsdag de dood vond. 'Andere Achtergebleven Groepering wil Erkend Volk worden' Enkele uren eerder viel een dode bij een botsing tussen de politie en Gujjaren in Bayana, 240 kilome ter ten westen van New Delhi. Hoewel de Indiase regering decen nia geleden officieel het kastenstel sel afschafte, worden stammen zo als de Gujjaren nog altijd gediscri mineerd. De reservering van overheidsba nen en plaatsen aan de universi teit voor deze gediscrimineerde groeperingen is een van de maatre gelen om de achterstand op te hef fen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 10