Mannen Guantanamo krijgen asiel in Albanië Buitenland KRAS.IML NEDERLAND BELGIË CRUISE RIJN MOEZEL-cruise Het mooiste van 4 rivieren! waarom zou je verder zoeken Straatarm Balkanland verlost Bush van netelig probleem. door onze correspondent Marloes de Koning TIRANA - De onverharde straat aan de rand van Tirana biedt een voor Albanese begrippen exotische aan blik: een zwarte man die over de plassen springt. De aanwezigheid van de Afrikaan is de enige aanwij zing dat zich hier het enige asiel zoekerscentrum van het land be vindt. In het lage gebouw wonen man nen die in Albanië inmiddels be roemd zijn: ex-bewoners van de beruchte Amerikaanse gevange nenkamp Guantanamo Bay. Toen na vier tot vijf jaar gevangenschap en - volgens hun advocaten - mis handeling bleek dat de mannen tóch geen terroristen waren, kon den de Verenigde Staten ze niet zo maar naar huis sturen. 'Thuis' wacht deze mensen vervolging. Na maanden leuren door diplomaten bleek Albanië als enige land bereid de VS van de ongewenste gasten af te helpen. Ayub Hajimemet behoort tot de Chinese minderheid van de Oej- goeren. Hij woont sinds een jaar in Tirana. Hem bezoeken is moei lijk. Het asielzoekerscentrum is geen gevangenis, maar de poort blijft gesloten zolang het ministe rie een bezoek niet heeft goedge keurd. In het bureaucratisch dool hof gaat het verzoek van bureau naar bureau. Een Nigeriaanse asielzoeker helpt contact te leggen. Na enige aan dringen komt Hajimemet even vanuit de Albanese taalles naar bui ten om vragen te beantwoorden. „We zijn niet boos op het Ameri kaanse volk. Dat is goed, maar de regering niet", zegt Hajimemet. China vraagt Albanië om de uitle vering van Hajimemet en vier an dere Oejgoeren van Guantanamo. De islamitische minderheid wordt in China als terroristisch bestem peld. De kans is echter groot dat ze in Albanië blijven, dat hun for meel asiel heeft verleend. Michael Sternhell van het Ameri kaanse advocatenkantoor Kramer and Levin en zijn collega Sabin Willett uit Boston behartigen de belangen van de vijf'Albanese' Oej goeren. Sternhell kan zich de dag van het transport van zijn cliënten nog precies herinneren. „Maandag 8 mei 2006 stond een rechtszitting gepland die heel beschamend zou worden voor de Amerikaanse rege ring, omdat die publiekelijk zou den moeten verklaren dat ze on schuldige mannen vasthield. De vrijdag daarvoor kreeg ik 's avonds opeens een telefoontje dat de zit ting was afgelast, omdat mijn cliën ten waren vrijgelaten. Zonder enig overleg waren ze toen al naar Tira na gebracht." En een week later, voegt Sternhell eraan toe, sprak de Amerikaanse vice-president Dick Cheney zich uit voor Navo-lid- maatschap van Albanië. Sternhell probeert nu een ander land te vinden dat bereid is om de vijf Oejgoeren op te nemen. Het liefst een land waar meer Oejgoe ren wonen. Maar dat is nog niet ge lukt. „Geen land in het Westen De Amerikaanse advocaat Sabin Willett, tweede rechts, in gesprek met vijf Oejgoeren. De meest rechtse (met zonnebril) is Ayub Hajimemet. foto CPO wil grootmacht China tegen zich in het harnas jagen door deze min derheid op te nemen. En waarom zouden ze de VS hier ook mee hel pen?" Voor zijn cliënten is het leven in Albanië zwaar, zegt Sternhell. Maar wel beter dan op Guantana mo, is het enige dat Ayub Hajime met er zelf over zegt. Hij is de straatarme Balkanstaat dankbaar, omdat die hem niet aan China uit levert. Op Guantanamo zitten ech- 'Albanië zegt gegarandeerd 'ja' op ieder Amerikaans verzoek' ter nog 13 andere Oejgoeren vast om wie hij zich grote zorgen maakt. Op 10 juni komt de Amerikaanse president Bush even langs in Tira na. Over de reden waarom hij aan het einde van zijn Europa-tour ook Albanië aandoet, doen de wildste geruchten de ronde. Bush zou de door Albanezen bevolkte Servische provincie Kosovo onaf hankelijkheid komen geven, of juist niet. Hij wil bedanken voor PZC Donderdag 31 mei 2007 I 9 8-daagse riviercruise per MS Esmeralda Naar o.a. Willemstad, Antwerpen, Gent, Middelburg, Dordrecht Vertrekdata: 5-26/8,6/10 Deze supervoordelige 8-daagse Rijn en Moezel cruise kunt u niet ongemerkt voorbij laten gaan! U gaat op eigen gelegenheid naar Rotterdam waar u inscheept op het 4-sterren cruise schip MS Esmeralda. We gooien de trossen los en varen achtereenvolgens naar het oude vestingstadje Willemstad, de gezellige havenstad Antwerpen en prachtig Gent. Via Middelburg varen we het schilderachtige Veere binnen. Vervolgens varen we via de vissers plaats Bruinisse, Hellevoetsluis, Kinderdijk naar Dordrecht. We laten Dordrecht achter ons en varen weer richting Rotterdam. Het 4-sterren schip MS Esmeralda beschikt over een receptie, lift, lounge/bar, restaurant en een zonnedek. Maar let op: het aantal hutten per afvaart is beperkt, dus boek snel...vol=vol! Reisnummer CRUZ 25.400, www.kras.nl/25400 infographtc: CN/CPD de extra troepen die Albanië laatst naar Irak stuurde, of voor het op vangen van de ex-gedetineerden. In Guantanamo Bay wachten nog tientallen onschuldige gevangenen op een plek in een vrij land. De Amerikanen hebben hen gearres teerd en jarenlang als terroristen af geschilderd. Nu kunnen ze hen niet meer kwijt. Formeel houdt het bezoek van Bush geen verband met de ex-Gua- ntanamo's. „Het is geen agenda punt", verklaart de woordvoerder van het ministerie van Buitenland se zaken. Hij benadrukt dat Alba nië om louter humanitaire rede nen asiel heeft verleend. Ook zou den sindsdien geen nieuwe verzoe ken meer zijn gedaan door de VS om ex-gevangenen op te nemen. De kans is niettemin groot dat tij dens het bezoek wel degelijk over de opvang wordt gepraat, zegt Erion Veliaj, hoofd van Mjaft!, een Albanese organisatie die probeert de asielzoekers te helpen. Mochten de Amerikanen besluiten weer een beroep op Albanië te doen, dan zegt het land gegarandeerd ja, meent Veliaj. „Zoals op ieder Ame rikaans verzoek." Volgens de Britse Guantanamo-ex- pert en advocaat Clive Stafford Smith zitten in Guantanamo nog minimaal tachtig onschuldige mensen vast in afwachting van een land dat hen wil opnemen. Het gaat onder meer om Libane- zen, Algerijnen, Egyptenaren, Jor- danezen en Turkmenen. De Albanese 'gunst' aan de VS be tekent in de praktijk dat de ex-ge- vangenen in Albanië wegrotten, zegt Stafford Smith. „Het is beter dan Guantanamo ja, maar niet be paald een top toerismebestem- ming." Stafford Smith roept andere lan den op de ex-gevangenen op te ne men. Hij is bang dat Amerika an ders besluit ze toch maar terug te sturen toch naar een land waar ze vervolgd of bedreigd worden. Lan den binnen de EU - zoals Neder land, benadrukt Stafford Smith - vinden het altijd geweldig Ameri ka te hekelen als het om mensen rechten gaat. „Maar ze lijken niets te geven om de mensen die daar door tussen wal en schip komen." Naar o.a. Düsseldorf, Keulen, Koblenz, Rüdesheim, Boppard Vertrekdata: 24/6,1-8-15-22-29/7,29/9,13/10 Cruiseliefhebbers opgelet! KRAS biedt u nu de kans zeer voordelig te cruisen over de prachtige rivier de Rijn! Het 4-sterren MS Esmeralda brengt u langs leuke wijnstadjes, een prachtige natuur en indrukwekkende Duitse steden. Vanuit onze eigen havenstad Rotterdam varen we via Nijmegen naar Düsseldorf. Vervolgens naar Keulen met haar majestueuze Dom en Koblenz met het Deutsches Eek. We varen verder naar het gezellige Rüdesheim, bekend om de vele wijnhuizen in de beroemde Drosselgasse, en het karakteristieke stadje Boppard. Via Düsseldorf en Gorinchem, varen we terug naar Rotterdam. Cruisen met KRAS is zo gek nog niet, want bij ons boekt u al vanaf slechts 498! Elders betaalt u zeker 50 extra voor een dergelijke cruise.Tel uit uw winst! Reisnummer CRUZ 25.404, zie www.kras.nl/25404 8-daagse riviercruise Duitsland Naar o.a. Keulen, Koblenz, Cochem en Rüdesheim Vertrekdata: 7-14/7,4-11/8 en 6-13/10 Een heerlijke 8-daagse riviercruise langs de mooiste en meest romantische stadjes aan de machtige Rijn en de slingerende Moezel! Met het populaire 3-sterren-plus schip MS Prinses Christina vaart u vanuit de indrukwekkende Domstad Keulen naar het stoere Koblenz en ver volgens de Moezel op naar het prachtig gelegen burcht- en wijnstadje Cochem! Eenmaal terug op de Rijn varen we verder stroomopwaarts naar Boppard en het uitermate gezellige Rüdesheim. Ook zullen we Andernach en Königswinter met een bezoekje vereren. Aan boord zal het u bovendien aan vrijwel niets ontbreken: zowel het ontbijt, als de lunch en het diner zijn inbegrepen! Dat maakt deze cruise wel heel aantrekkelijk! Reisnummer CRUZ 25.358, zie www.kras.nl/25358 15-daagse riviercruise Duitsland Over de Rijn, Main, Neckar en de Moezel Vertrekdatum: 16/9 Alléén bij KRAS! Een unieke cruise over 4 rivieren naar de mooiste plekjes in Duitsland! Met het comfortabele 3-sterren MS Diana, voorzien van o.a. bar, restaurant, dansvloer en zonnedek, varen we over de slingerende wateren van de Rijn.de Main.de Neckar en de Moezei. We bezoe ken op onze route onder andere Königswinter. het gezellige wijnstadje Rüdesheim, het moderne Frankfurt, de universiteitsstad Heidelberg, karakteristiek Cochem, Koblenz, Keulen met de gigantische dom en de hippe winkelstad Düsseldorf. Na 15 boeiende dagen meren we, vele reisindrukken rijker, af in Arnhem. Let op, alléén vertrek op 16 september, dus boek snel en verheug u op deze kennismaking met vier Duitse wateren! Reisnummer CRUZ 25.357, zie www.kras.nl/25357 boek online of bel 0900 - 9697 fk tSt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9